AKTUALIZACE: 28.7.2024
Publikováno: 17.11.2021
Rubrika: Jinak zajímavé místo
Region: Lounsko • Destinace: Dolní Poohří
JAK TIKAJÍ STRADONKY?
U obce Stradonice je místo, kde se čas měří stíny turistů
Víte, že v Dolním Poohří existují hodiny, ve kterých můžete měřit čas vlastním tělem? Najdete ho na malé náhorní plošině u žluté turistické trasy spojující obce Stradonice a Chrastín. Přesně tam, kde půl století před Kristem stálo keltské hradiště, z něhož se do dnešních dnů dochoval půlkilometrový val. A právě na něm stojí nejen rozhledna Stradonka, ale také unikátní sluneční hodiny.
Foto: Helena Holubářová
Přesná datace tohoto snímku zachycuje turistickou veřejnost v okamžiku slavnostního zprovoznění slunečních hodin u rozhledny Stradonka v Dolním Poohří. Slova se právě ujal Karel Punčochář z Klubu českých turistů v Ústí nad Labem.
Možná byste čekali, že se jedná o další historickou památku našeho kraje, ale opak je pravdou. Jedná se o výsledek experimentálního novodobého pokusu o vytvoření analematických (neboli vodorovných) slunečních hodin. Stínovým ukazatelem neboli gnomonem se na nich stává sám návštěvník, ovšem za předpokladu, že se správně postaví na stupnici v ose číselníku, a to podle toho, jaký je právě měsíc. Přibližný čas se pak odečítá podle kůlu, na nějž dopadne stín postavy. Geniální a téměř trvale udržitelné a hlavně klimaticky neutrální řešení.
STRADONKY ZAČALY MĚŘIT ČAS V ROCE 2012
Sluneční hodiny dostaly název Stradonky a zprovozněny byly v červenci 2012 u příležitosti třetího výročí postavení sousední srubové rozhledny. Samozřejmě za účasti zvídavé turistické a také odborné slunečně-hodinářské veřejnosti. Nadšení přítomných bylo veliké, vždyť kromě spoluúčasti na zajímavé události byl každý odměněn jedinečným výhledem na vzdálené vrcholy Českého středohoří. A samozřejmě si každý vyzkoušel, jaké to je, stát se součástí onoho časoměrného zařízení.
ZATIKEJTE SI SAMI
Podivuhodný příběh slunečních hodin u Stradonic je pěkně popsán ve článku, na nějž najdete odkaz níže. Každopádně pojedete-li někdy kolem po národní cyklotrase č. 6 (Ohře), určitě se nenechte odradit kopečkem pod rozhlednou, protože určitě stojí za to jej zdolat. A to zejména v případě, že si doma zapomenete hodinky. Jak jste asi pochopili, zdejší časomíra sama o sobě žádný zvuk nevydává, ale vy si můžete jakožto gnomon či gnomonka zatikat podle libosti a přitom si užívat přepěkných pohledů do malebného Poohří. Ts, ts, ts, ts... tady je ale krásně.
NAUČNÁ STEZKA PERUCKO
Za zmínku ještě stojí, že kousek pod Stradonkou se můžete napojit na okružní naučnou stezku Perucko vedoucí nad údolím Débeřského potoka. Ta vás dovede až k památnému tisíciletému dubu, kde si podle pověsti kníže Oldřich nabrnknul překrásnou Boženu. Zastavit se můžete též v rokokovém zámku Peruc v galerii českého kubistického malíře, grafika a sochaře Emila Fily.
Dostupnost po značených trasách:
K rozhledně Stradonka vede žlutá turistická trasa ze Stradonic nebo Chrastína pokračující dál k zámku v obci Pátek.
Pod rozhlednou prochází naučná stezka Perucko.
Pod náhorní plošinou, kde rozhledna stojí, vede cyklotrasa 3116. K rozhledně je třeba odbočit po žluté turistické značce.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Související články:
MAGICKY PŘITAŽLIVÝ HRAD HAZMBURKPŘEDJAŘÍ V POOHŘÍ - 9. 3. 2024
ROZHLEDNA STRADONKA
OLDŘICHŮV DUB V PERUCI
NÁRODNÍ CYKLOTRASA OHŘE
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář: