Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Děčínsko

Autor článku:

Věra Šnajdrová

Věra Šnajdrová

PROFIL

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 10.03.2019

AKTUALIZACE: 10.3.2019

Klub českých turistůZajímavá událost

Rubrika: Reportáž z akce / Zajímavá událost

Region: Děčínsko • Destinace: České Švýcarsko

NA HROMNICE - PO NEZNÁMÉ STEZCE LEDOPÁDŮ VÍCE!

59. ročník turistické akce „Po neznámých stezkách“.

Ve dnech 1. 2. - 3. 2. 2019 se sjeli přátelé turistiky zblízka i z daleka (z Maďarska, Německa, Polska a Slovenska) na 59. ročník turistické akce výkonnostní turistiky v nejsevernější části naší republiky.

ledopád Brtníky

Foto: Věra Šnajdrová

Ledopády u Brtníků lákají každoročně tisíce výletníků

Již v roce 1960 pozval ing. František Bienert, první předseda odboru turistiky ve Šluknově, na zimní turistický pochod "BRTNICKÉ LEDOPÁDY" všechny milovníky přírody. V roce 1992 rozšířil tento pochod na zimní turistický sraz druhý předseda, šluknovský rodák Egon Wiesner. Dnes se akce každoročně pořádaná odbory KČT Šluknov a KČT Loko Teplice jmenuje „Po neznámých stezkách“.

DORAZILY ČTYŘI STOVKY NADŠENCŮ!

Pro téměř 400 příznivců zimní turistiky připravil v letošním roce organizační tým v čele s Egonem Wiesnerem a Olafem Čihákem trasy od 15 do 111 km, které vedly národními parky České a Saské Švýcarsko, CHKO Labské pískovce a CHKO Lužické hory.

DO „STOVKY“ SE PUSTILO 65 BORCŮ

Prvního dne byla pro účastníky připravena individuální trasa ve skalách Saského Švýcarska a večer ve 22.00 hodin odstartovalo z Mikulášovické školy 65 borců na letošní první stovku. Ledopádová stovka měřila 111 km s převýšením 3.500 m! V sobotu startovali turisté z Krásné Lípy, na výběr byly trasy 16, 23 a 41 km s cílem v Brtníkách. Ledopádová 52 Jetřichovicemi - 52 km/1900 m převýšení vedla z Krásné Lípy přes Brtníky do Mikulášovic.

VÍTĚZ DAL 111 KM ZA PATNÁCT A PŮL HODINY

V neděli byla na pořadu dne poslední akce letošního ročníku - rozhledny v Německu. Na všech tratích bylo pro účastníky připraveno občerstvení, jedna ze zastávek byla i ve Šluknově v soukromé klubovně KČT. Když sem přiběhl Jiří Valeš po 12,8 km již za 1:05:43 hod., nestačili jsme se divit. Výkonnostní turistika ještě není na olympiádě? V cíli se 2. února jako první objevil Róbert Frohn za 15:29:11. Poslední odvážlivci dorazili 3. února téměř za 37 hodin, ale živí a zdraví. Pouze 2 vzdali. Vyhlášení vítěze letošního ročníku CSUT Róberta Frohna proběhlo v tanečním sále "Kulurního domu" současně s tradičním Ledobálem.

TÉŽ NĚCO PRO DÍTKA A KMETY

Nezapomnělo se ani na nás, seniory a rodiče s dětmi. Po modré značce jsme se vydali "Bienertovým okruhem Brtnickými ledopády" a prověřili si své síly na 8 km trase vedoucí údolím Vlčího potoka s odbočkami k ledopádům. Náročné stoupání a klesání nám dávalo zabrat, odměnou nám byl pohled na ledopády Křepelčí stěnka, Divadlo, Velký Sloup, Varhany, Betlém, nejbarevnější Maštale a nejkrásnější ze všech Kaskády a Oponu. Po 3 a půl hodinách jsme dorazili do bývalé Brtnické hospody, kterou nám zapůjčil pan Moravec, starosta Starých Křečan. Zde jsme my, členové KČT Šluknov, zajišťovali pro všechny účastníky občerstvení.

PERFEKTNÍ GASTRONOMICKÝ SERVIS

A tak nás čekala druhá směna v kuchyni, neb na trati byla víc jak polovina hladových a promrzlých závodníků a promočených turistů a jejich čtyřnohých kamarádů. Dolévali jsme čaj do várnice, vydávali výborné polévky a gulášek od VOHNOUTA a k milému překvapení všech i ovocné knedlíky od pana Džbánka ze Šluknova, ty strávníkům velice chutnaly, nebylo divu! Dbali jsme na to, aby vše běželo jak po drátkách a to se nám dařilo na jedničku.

Odměnou nám byly kromě občerstvení a příjemné atmosféry i diplomy a odznaky, které nám budou připomínat pěkný únorový víkend!Fotografie k článku:

ledopád Brtníky

Foto: Věra Šnajdrová

Ledopády u Brtníků lákají každoročně tisíce výletníků

ledopád Brtníky

Foto: Věra Šnajdrová

Ledopád Brtníky

občerstvovací zastávka

Foto: Helena Landová

Občerstvovací zastávka v soukromé klubovně Šluknov

občerstvovací zastávka

Foto: Helena Landová

Občerstvovací zastávka v soukromé klubovně Šluknov

druhá směna

Foto: Věra Šnajdrová

Druhá směna

Organizační tým akce „Po neznámých stezkách“.

Foto: Věra Šnajdrová

Po turistickém pochodu si část organizačního týmu dala „druhou směnu“, aby účastníci akce měli pohodičku.


Související odkazy:

MAPATURISTICKÁ AKCEODBOR KČT
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

K tomuto článku zatím nejsou komentáře.

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: