Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Šluknovsko

Autor článku:

Jan Douda

Jan Douda

PROFIL

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 17.04.2019

AKTUALIZACE: 15.5.2019

Klub českých turistůRozhledna - vyhlídka

Rubrika: Pozvánka na akci / Rozhledna - vyhlídka

Region: Šluknovsko • Destinace: České Švýcarsko

ROZHLEDNA NA VLČÍ HOŘE SLAVÍ 130 LET

K významnému výročí je připraven program pro turistickou veřejnost

Pro rozhlednu na Vlčí hoře je letošní rok vskutku výjimečný. 18. května 2019 společně oslavíme 130 let, kdy byla postavena a uvedena do provozu. Je nejstarší rozhlednou ve Šluknovském výběžku a na svůj pokročilý věk vypadá velmi zachovale. Ve svém životě zažila opravdu mnoho. Dobrého, ale bohužel i zlého.

Rozhledna Vlčí hora - dobová kresba

Foto: archiv KČT Krásná Lípa

Dobová kresba rozhledny, když ještě neměla dřevěné opláštění a byla příslušenstvím výletní restaurace.

1. dubna byla na rozhledně Vlčí hora zahájena letní turistická sezona. Potrvá až do 31. října a pro rozhlednu přívlastek letní znamená každodenní otevírací dobu od 9 do 17 hodin (za dobré viditelnosti zůstane otevřena o hodinu déle).

JAK TO TENKRÁT BYLO

V nejsevernějším koutě naší vlasti nad obcí Vlčí Hora vystupuje z krajiny tefritový vrch, který nese stejné jméno jako osada pod ním. Od pradávna lákal milovníky přírody k odpoledním výletům na jeho vrchol a to už byl pouze krůček k myšlence rozhledu ještě z větší výšky. A tak nejdříve byla na vrchol Vlčí hory vybudována přístupová cesta, následovaly lavičky, jednoduchý přístřešek a pomalu se rodil plán na novou rozhlednu.

VYNOSILI 20 TISÍC CIHEL

Roku 1887 postavili místní na vrcholu malou chatku (ta poté posloužila stavebním dělníkům a později se stala součástí zázemí rozhledny) a v r. 1888 začali budovat rozhlednu. 20.000 cihel a další stavební materiál vynesli na vrchol, aby pak podle projektu stavitele Hampla postavili čtyřbokou „fešandu“, která stojí dodnes. Rozhledna byla 12 metrů vysoká, nebyla „oblečená“ (dřevěné obložení bylo provedeno až v r. 1933) a neměla „čepici“ (původní otevřená plošina z kopií hradního cimbuří byla zakryta až o 10 let později). Tím se upravila výška rozhledny na dnešních 16 metrů.

ROZHLEDNU VYUŽÍVALO I VOJSKO A MÁLEM ŠLA K ZEMI

Mezi válkami fungovala rozhledna ke všeobecné spokojenosti návštěvníků. Po r. 1945 posloužila naší armádě jako protiletecká hláska, ale když ji vojáci v r. 1953 opustili, začala chátrat. Ti kteří ji postavili, milovali a hojně navštěvovali byli odsunuti nebo věkem ztráceli sílu a tak rozhledna neměla své ochránce. V 60. létech minulého století sice přišla záchrana, ale pouze, dá se říci, symbolická. V r. 1967 byl pro část komplexu rozhledny dokonce připraven
demoliční výměr. Nicméně zázraky se dějí a díky nadšení několika jednotlivců, kteří pamatovali zlaté časy rozhledny a uvědomili si, že není možné otálet, vstala stavba doslova z popela. V roce 1972 byla opět zpřístupněna.

JAK JE NA TOM V SOUČASNOSTI

Od r. 1999 je majitelem vlastní rozhledny (věže) město Krásná Lípa. Nutno podotknout, že budova těsně sousedící z rozhlednou bývala dříve velmi příjemnou hospůdkou (i na taneček bylo místo) a ta je dnes v dokonalé péči soukromníka jako chata. V r. 2000 město pronajalo rozhlednu Klubu českých turistů Krásná Lípa a ten zajišťuje její provoz. Pronájem je bezplatný a dlouhodobý, ale spolupráce města a KČT není pouze formální.

O ROZHLEDNU JE DOBŘE POSTARÁNO

Klub i město se formou dotací, grantů, investicemi jakož i drobnou údržbou ruku v ruce podílí na zvelebování rozhledny. Pouze namátkou – nová okna na plošině věže, nové bezpečnostní dveře, generální oprava dřevěného obložení, vnitřní osvětlení celé rozhledny, nové panoramatické informační tabule, nové schodiště ke vstupu do rozhledny včetně nové betonové podesty, nový altán před rozhlednou a další větší či menší úpravy, které zpříjemní návštěvníkům chvíle strávené na rozhledně a jejím okolí.

ROZHLEDNA V PTAČÍ REZERVACI

Výstup k rozhledně na Vlčí hoře je možný buď po značené žluté turistické stezce nebo po značené Köglerově naučné stezce kolem studánky Veroniky (v tomto případě jde o stezku vrstevnicovou a jednodušší). Mimochodem osvěžení u studánky je více než příjemné. Traduje se, že tamní voda prý léčí a omlazuje. V jarních měsících můžeme cestou nahoru spatřit nádherně kvetoucí vzácnou měsíčnici. Svahy pod rozhlednou jsou porostlé mohutnými listnáči, které jsou ideální ptačí rezervací.

POSEZENÍ PRO NÁVŠTĚVNÍKY

Těsně vedle rozhledny jsou zabudovány stoly, lavičky a zastřešený altán. Již z venkovního pohledu na celou stavbu je možné obdivovat mistrovství našich řemeslných předků. Je úžasné, jak citlivě dokázali zasadit základy a soklové zdivo z pečlivě opracovaných pískovcových kvádrů tak, že nenarušují a splývají z přírodním čedičovým podkladem, který tvoří zajímavé šestiboké čedičové sloupce. Ty byly vytvořeny sopečnou činností a obsahují určité procento magnetitu, který údajně způsobuje vychýlení magnetické střelky kompasu od normálu.

EXPOZICE OBRAZŮ 219 ROZHLEDEN

Pohodlné schodiště nás dovede až ke vstupu do nitra rozhledny, k malé kabince správce a po 65 schodech (je jich skutečně tolik, protože různé zdroje uvádí různé údaje, někdy se zdá, že i vymyšlené) vystoupíme na plošinu rozhledny. Aby byl výstup zajímavější a oddechový, je možné prohlížet na stěnách schodiště pohlednice rozhleden (je jich 219 a jejich katalog je uložen u správce), dobové fotografie ze stavby rozhledny a dočíst se mnoho zajímavého o její historii.

CO VIDÍME, KDYŽ JE VYFOUKÁNO

Nahoře jsme v nadmořské výšce přesně 600 metrů a okamžitě nás upoutají přehledné panoramatické tabule velmi názorně informující o místech, kam hledí naše oči. Pokud je dobrá viditelnost, pak kruhový výhled je fascinující. Míst, kam dohlédneme je bezpočet. Jejich vyjmenování by zabralo mnoho času a místa. Tak snad pouze namátkou ta nejvzdálenější od severu k východu: Bonnenberg, Landeskrone, Kotmar, Gersdorf, Smrk, Jizerský hřeben, Vysoké Kolo, hřeben západních Krkonoš, Ještěd, Hvozd, Lužické hory, Klíč, Jehla, Sedlo, Huntířov, Vysoká Lípa, Milešovka, Kletečná, Lovoš, vysílač Buková hora, Mezná, Děčínský Sněžník, Winterberg, Krušnohoří, Falkenstein a další stolové hory ve SRN, Tanečnice, , Gerstenberg, Hoher Hahn, Hohenstein, Jitrovník, Buchberg a další a další.

OBLÍBENÉ „HNÍZDEČKO“ FOTOGRAFŮ

Zažít na rozhledně východ a západ slunce je nezapomenutelný zážitek. A což teprve pobýt alespoň chvilinku na věži v pořádné bouřce, větru, kroupách bubnujících na plechovou střechu či do oken nebo ve sněhové fujavici, to je ten správný adrenalin. Však je také rozhledna častým cílem profesionálních fotografů, kteří i v drsných podmínkách vydrží čekat na vhodný záběr hodiny.

BUDEME SLAVIT 130 LET

Jak řečeno výše, rozhledně Vlčí hora bude letos 130 let. 18. května 1889 byla otevřena pro veřejnost. Letošní 18. květen připadá na sobotu a my se v tento den přímo pod rozhlednou sejdeme v 11 hodin. Tady budeme vzpomínat, děkovat a přát. Vzpomínat na mistry stavaře, kteří z poctivého materiálu postavili trvanlivou stavbu, která přes všechny útrapy stojí dodnes, děkovat a zapáleným jedincům, kteří rozhlednu zachránili před totální zkázou, a přát rozhledně vzorné hospodáře tak, aby nám sloužila ještě mnoho dalších let. Nu a totéž si zopakujeme v půl jedné po obědě dole na louce pod lesem, kde se navíc budeme veselit při živé hudbě, jíst, pít a sledovat připravený program.

Fotografie k článku:

Rozhledna Vlčí hora - dobová kresba

Foto: archiv KČT Krásná Lípa

Dobová kresba rozhledny, když ještě neměla dřevěné opláštění a byla příslušenstvím výletní restaurace.

Rozhledna na Vlčí hoře

Foto: archiv KČT Krásná Lípa

Kreslená pohlednice rozhledny na Vlčí hoře z roku 1933.

Rozhledna Vlčí hora

Foto: Jan Douda

Takto vypadá rozhledna na Vlčí hoře dnes. Škoda jen, že výletní restaurace už není v provozu. O rozhlednu pečuje Klub českých turistů v Krásné Lípě. Zajištění jejího stálého provozu není jednoduché.

Vlčí hora na Šluknovsku

Foto: Martin Zíka

Pohled na Vlčí horu od Brtníků. V popředí je Křížový vrch s kaplí Nejsvětější Trojice a křížovou cestou u Brtníků.

Verunčina studánka pod Vlčí horou.

Foto: Jan Douda

Verunčina studánka pod Vlčí horou prý poskytuje léčivou vodu. Můžete vyzkoušet.

Oslavy 130 let rozhledny na Vlčí hoře

Foto: archiv KČT Krásná Lípa

Ke 130. výročí otevření rozhledny na Vlčí hoře chystá Klub českých turistů v Krásné Lípě slavnostní program. Přijďte pobejt.

Rozhledna Vlčí hora po prvním otevření.

Foto: archiv KČT Krásná Lípa

Rozhledna Vlčí hora po prvním otevření.


Související odkazy:

MAPAODBOR KČTDALŠÍ INFO
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

Komentováno: 18.04.2019

Když bude dobré počasí, tak si vyrazíme s celou rodinkou. Supr, že turisté pečují o naše krásné rozhledny. Díky. Martin

Komentováno: 20.04.2019

"Zájem o Vlčí horu projevil krátce po svém založení Spolek pro nejsevernější Čechy, založený v roce 1885 v Krásné Lípě. Upravil zde vrcholovou část a vybudoval přístupovou cestu. V roce 1887 na nejvyšším místě postavil jednoduchou dřevěnou chatu. V čele Spolku tehdy stál Johann Hille z Krásné Lípy." Václav Novotný a Karel Punčochář, Z historie organizované turistiky v Ústeckém kraji aneb od Eichlera k Eichlerovi, KČT Ústí nad Labem 2011

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: