Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Ústecko

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 24.4.2019

AKTUALIZACE: 14.2.2020

Klub českých turistůTechnická památka

Rubrika: Pozvánka na akci / Technická památka

Region: Ústecko • Destinace: České středohoří

ZUBRNICKÝ MOTORÁČEK

Turistická linka T3 (Zubrnická dráha) do skanzenu lidové architektury

Tratě s pravidelným provozem historických vlaků patří tradičně mezi nejoblíbenější rodinné atrakce. V Ústeckém kraji máme celkem osm turistických železničních tratí značených T1 až T8. Zubrnický motoráček (T3) svůj název získal díky tomu, že trať ze Střekova do Zubrnic obsluhuje převážně motorový vůz Hurvínek. Ten vás o víkendech v letní sezóně odveze romantickou zubrnickou dráhou do skanzenu, odkud vedou krásné turistické trasy na další zajímavá místa v Českém středohoří.

Zubrnický motoráček - Hurvínek - zahájení provozu

Foto: Karel Veselý

Historický motorový vlak „Hurvínek“ řady M 131.1 jezdí podle pravidelného víkendového jízdního řádu od dubna do října mezi Střekovem a Zubrnicemi. 14. a 15. září 2019 na této trati pojede parní lokomotiva. Snímek Karla Veselého připomíná zahájení obnoveného provozu na této trati.

Část trati (z Velkého Března do Zubrnic) byla Rakouskou severozápadní dráhou zprovozněna již v roce 1890 a vedla až do Úštěku s odbočkou do Verneřic. S rozvojem automobilové dopravy ale přestala být trať rentabilní a provoz na ní byl ukončen 27. května 1978. Od té doby se již vlakem do Verneřic nedostanete, protože trať byla z velké části odstraněna. Zůstal zachovám pouze úsek „zubrnické dráhy“ mezi obcemi Zubrnice a Velké Březno, po níž jezdí Zubrnický motoráček (T3).

PROVOZ NA TRATI DO ZUBRNIC BYL OBNOVEN V ROCE 2010

Až do počátku devadesátých let pak probíhaly práce na záchraně zbylého úseku vedené Okresním vlastivědným muzeem v Ústí n. L. Existovala totiž vize, že historický vlak bude stylově přivážet návštěvníky do Muzea lidové architektury v Zubrnicích. To se nakonec podařilo uskutečnit po dlouhých letech v roce 2010. V roce 1993 vzniklo občanské sdružení Zubrnická museální železnice (ZMŽ) pečující o trať až do dnešní doby. Roku 1998 byl kolejově dochovaný úsek Velké Březno – Zubrnice – Lovečkovice (11 km) zapsán na seznam kulturních památek ČR.

ZUBRNICKÝM MOTORÁČKEM NA JÍZDENKU DÚK

V roce 2019 jezdí Zubrnický motoráček v rámci integrovaného systému dopravy Ústeckého kraje (DÚK) pravidelně každou letní sezónu o víkendech a svátcích v období od 30. března do 28. října (mimo 14.9 a 15.9, kdy provoz zajišťuje parní lokomotiva - mimo tarif DÚK). Na lince značené T3 platí běžný tarif DÚK, což znamená, že na ní můžete použít například celodenní síťovou jízdenku platící i na dalších linkách zelených autobusů, vlaků, lodí a MHD v Ústeckém kraji. Zubrnický motoráček odjíždí o víkendech a státních svátcích z nádraží Ústí nad Labem - Střekov v časech 10.10, 12.10, 14.10 a 16.10. Zpátky ze Zubrnic vláček odjíždí v 11.00, 13.00, 15.00, 17.00. Vlak zastavuje ve Svádově, Valtířově, Velkém Březně, Malém Březně a Leštině.

V ZÁŘÍ PO ZUBRNICKÉ DRÁZE S PÁROU

Na lince T3 „Zubrnický motoráček“ jezdí historický motorový vůz Hurvínek (M 131.1), který má 56 míst k sezení a prostor pro 2 kočárky. Jízdní kola se nepřepravují. V době konání velkých veřejných akcí v Zubrnicích bývá souprava posílena. V letošním roce jsou v termínu 14. a 15. září plánovány mimořádné jízdy s parní lokomotivou „Ventilovkou“ (je nutné zakoupit zvláštní jízdenku).

ZUBRNICKÁ MUSEÁLNÍ ŽELEZNICE

Kdybyste měli chuť si zážitek z jízdy motoráčkem umocnit, můžete navštívit expozici historie tratě Velké Březno - Verneřice - Úštěk. Ta se nachází v prostoru bývalého nádražního skladiště zboží. Vystaveny jsou staré fotografie a dokumenty. Atraktivní je funkční modelové kolejiště stanice Levín. V nádražní budově je umístěna dopravní kancelář výpravčího s dobovým vybavením, čekárna pro cestující a místnost mapující činnosti zdejšího spolku, který o trať pečuje. Funguje zde též prodej vstupenek, suvenýrů a občerstvení s dětským hřištěm.

A CO V ZUBRNICÍCH?

Samozřejmě, že lidé většinou nejezdí do Zubrnic jen tak na otočku. Nachází se zde totiž významná vesnická památková rezervace týkající se lidové architektury a toho, jak lidé na vesnicích žili dříve. Aktuální informace jsou k dispozici na webu www.skanzen-zubrnice.cz. Kolem obce vede naučná stezka „Okolím Zubrnic“ a k vydatnějším výletům můžete využít značené turistické trasy na Bukovou horu a dál do Malého Března či Těchlovic nebo na opačnou stranu do Velkého Března či hlouběji směrem do Českého středohoří.

JARNÍ PUTOVÁNÍ PO LOKÁLCE

U příležitosti 130 let od otevření železniční tratě Velké Březno - Lovečkovice - Úštěk proběhne 21. března 2020 turistický pochod po tělese zatím zrušené části trati Úštěk - Zubrnice. V bývalé zastávce Levín, kde bude vzhledem k 45. výročí od natáčení filmu Páni kluci připravena malá výstava s dobovými fotografiemi. Akci spolupořádají Spolek Zubrnická museální železnice a KČT Loko Ústí nad Labem VT. Více informací o akci získáte v odkazu pod článkem.

Fotografie k článku:

Zubrnický motoráček - Hurvínek - zahájení provozu

Foto: Karel Veselý

Historický motorový vlak „Hurvínek“ řady M 131.1 jezdí podle pravidelného víkendového jízdního řádu od dubna do října mezi Střekovem a Zubrnicemi. 14. a 15. září 2019 na této trati pojede parní lokomotiva. Snímek Karla Veselého připomíná zahájení obnoveného provozu na této trati.

Zubrnický motoráček, trať T3 - Střekov - Zubrnice

Foto: Karel Veselý

První jízda „Zubrnického motoráčku“ se konala 28. října 2010. Motorový vůz Hurvínek od té doby pendluje v letní sezóně o víkendech mezi Ústím nad Labem - Střekovem a Zubrnicemi. Součástí zubrnické muzejní železnice je muzeum s expozicí historie provozu na této trati.

Zubrnický motoráček - kabina strojvedoucího

Foto: Karel Veselý

Nostalgický pohled do kabiny strojvedoucího Hurvínka.

Výprava vlaku na nádraží Zubrnice

Foto: Karel Veselý

Vzpomínka na „staré dobré časy“ na nádražíčku v Zubrnicích.

Služebna nádraží v Zubrnicích

Foto: Karel Veselý

Historická služebna na nádraží v Zubrnicích je součástí muzejní expozice.

Zubrnická museální železnice - drezína

Foto: Karel Punčochář

Spolek zubrnických železničních nadšenců mimo jiné disponuje touto unikátní drezínou, kterou používá k údržbě trati a jejímu obnovení až do Lovečkovic. Pro rozvoj cestovního ruchu v této oblasti to je požehnání.

Jízdní řád Zubrnického motoráčku.

Foto: propagační plakát

Zubrnický motoráček vozí turistickou veřejnost nejen do skanzenu lidové architektury a řemesel. Zubrnice jsou totiž stradegickým východiskem značených turistických tras. V době konání veřejných akcí je vypravována posílená souprava (Májový jarmark 11. - 12. května). Jednou do roka (14. - 15. září) jezdí do Zubrnic „pára“.


Dostupnost po značených trasách:

K vlakovému nádraží Zubrnice - Týniště vede červená trasa z Těchlovic (přes Bukovou horu), která dále pokračuje až do Proboštova.


Naučná stezka „Okolím Zubrnic“ na svém okruhu dvakrát překračuje trať, jednou v místě s provozem, podruhé v místě, kde se o obnovení provozu teprve uvažuje.


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

K tomuto článku zatím nejsou komentáře.

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: