Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Mostecko

Autor článku:

Václav Novotný

Václav Novotný

PROFIL

O ČEM PÍŠE:

ZLATNÍK

Zalesněný znělcový vrch

Výška: 521 m n. m.

Výhled na Most, Krušné hory a České středohoří

Národní přírodní rezervace od r. 2017

Výchozí místo: České Zlatníky

Destinace: České středohoří

ZLATNÍK

Zalesněný znělcový vrch • Výška: 521 m n. m. • Výhled na Most, Krušné hory a České středohoří • Národní přírodní rezervace od r. 2017 • Výchozí místo: České Zlatníky • Destinace: České středohoří

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 14.5.2019

AKTUALIZACE: 12.7.2020

Klub českých turistůPřírodní zajímavost

Rubrika: Značkaři / Přírodní zajímavost

Region: Mostecko • Destinace: České středohoří

ZLATNÍK JE NEJMLADŠÍ ČESKÁ NÁRODNÍ PŘÍRODNÍ REZERVACE

Znělcová hora Zlatník leží na západním okraji Českého středohoří. Východiskem je vesnička s krásným jménem České Zlatníky.

Ještě začátkem 90. let najdeme v turistické mapě u vrchu Zlatník poznámku „rezervace v návrhu“. 15. dubna 2017 byla národní přírodní rezervace Zlatník o rozloze téměř 80 ha vyhlášena. Vkusná tabule na úpatí seznamuje se vzácnými rostlinami, živočichy a geologií kopce. Ještě pod vrcholem procházíme palouky se vzácným kavylem Ivanovým. Suchomilná travina, lidově zvaná vousy sv. Ivana tady má vhodné podmínky.

Zlatník od sousoší sv. Antonína Paduánského a sv. Jana Nepomuckého

Foto: MUDr. Jitka Koutská

Zlatník od sousoší sv. Antonína Paduánského a sv. Jana Nepomuckého před kostelem sv. Jiří. Vlevo u paty sousoší jsou zachyceny sklaní věže.

Výchozím místem na Zlatník je vesnička České Zlatníky, která je součástí Obrnic. V centru obce je pseudorománský kostel sv. Jiří. Najdeme tady typickou trojici budov fara, škola a kostel. Před ním stojící sousoší sv. Antonína Paduánského a sv. Jana Nepomuckého pocházející z roku 1739. Jeho novodobá unikátnost spočívá v tom, že bylo ke kostelu přemístěno ze zaniklého podkrušnohorského města Dolní Jiřetín. Z obce se nabízí pohled na skalní jehly Zlatníku, které lákají horolezce.

VZORNÉ TURISTICKÉ ZNAČENÍ

Červená turistická značka kdysi sestupovala také východním svahem. Vedla až na nedaleký výrazný kopec Bořeň. Poté bylo na čas celé značení zrušeno. Roku 2014 KČT značení obnovil aspoň z jihozápadní strany. Vede od parkoviště v Českých Zlatnících a je vzorově vyznačeno. O pěšinu se každoročně staral turistický odbor z Obrnic, jak nás informoval jeho dlouholetý předseda a bývalý předseda okresní komise značkařů Václav Procházka z Obrnic. Z té doby najdeme na trase již zarostlou kovovou lavičku. Výstup není dlouhý a stojí za to.

ZE ZLATNÍKU TÉMĚŘ KRUHOVÝ VÝHLED

Z 522 metrů vysokého vrcholu Zlatníku je téměř kruhový rozhled. Lze vidět část hor Doupovských, většinu Krušných, včetně Klínovce. Jihozápadní část Českého středohoří. Celé průmyslové Mostecko a část Teplicka. Obnovené mostecké vinice na svazích Špičáku a Hněvína. Litvínov, Chomutov, Jirkov, Braňany, v úpatí ležící Obrnice a Želenice. Jako na dlani leží porubní a výsypkové řezy povrchového Dolu Bílina. Před ním bývalý i současný bentonitový lom. Na důlní výsypce zvané Střimická je současné mostecké letiště. V úrovni našich očí pozorujeme starty, přistání, seskoky. Tam někde v zaniklých Střimicích se narodil a čile běhával Josef Masopust.

DĚJIŠTĚ ČESKÝCH POVĚSTÍ?

Některá místa svými názvy připomínají slovanské osídlení. Např. Bořeň byl do němčiny těžko přeložitelný. Zlatník byl překládán do krkolomného SCHLADNIG, vesnička z úpatí Bőhmische SLADNIK. Okolo tekoucí řeka Bílina jako Biela. V zaniklém starém Mostě existovaly Sady U Běly. ( Pozn.: shodně se tak také jmenuje potok v Labských pískovcích. Ostrovská Bělá teče přes hranici. V Sasku se rovnou jmenuje Biela.) Nezapomeňme, že na břehu Biely - Bíliny leží Stadice. Chtělo by se věřit krásné pověsti o Oráči.

Fotografie k článku:

Zlatník od sousoší sv. Antonína Paduánského a sv. Jana Nepomuckého Úpatí Zlatníku zdobí úhledná tabule naší nejmladší NPR Stříbřitý kavyl Ivanův České Zlatníky s kostelem sv. Jiří a vzorné znančení KČT. České Zlatníky mají před kostelem sousoší sv. Antonína Paduánského a sv. Jana Nepomuckého Rozhled k severu ze Zlatníku na mostecké kopce Hněvín, Široký vrch a Ressel Pohled ze Zlatníku k jihozápadu na České středohoří

Související odkazy:

MAPAODBOR KČTDALŠÍ INFO

Související články:

VÝSTUP NA BOŘEŇ
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

Komentováno: 15.05.2019

Kéž by se podařilo obnovit turistickou cestu mezi Mostem, Zlatníkem a Bořní. Tomuto regionu by to velmi prospělo a vznikla by skvělá výletní trasa. MZ

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: