Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Ústecký kraj

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 16.10.2019

AKTUALIZACE: 24.2.2020

Služba

Rubrika: Dopravní služba /

Region: Ústecký kraj • Destinace: mimo destinaci

BÁJEČNÉ VÝLETY SE SÍŤOVKOU

Nejen pivní turisté si pochvalují celokrajskou síťovou jízdenku DÚK

Abych uvedl titulek článku na pravou míru, musím zdůraznit, že následující řádky nebudou o legendární pletené nákupní tašce zvané „síťovka“, která se před více než půlstoletím málem stala jedním z českých národních symbolů. V Turistickém magazínu se píše převážně o cestování, a proto se chci držet tématu. Samozřejmě mám na mysli cestování po Ústeckém kraji.

Zelený autobus DÚK na zastávce ve Chřibské.

Foto: Martin Zíka

Rozlišovacím znakem Dopravy Ústeckého kraje jsou zelené autobusy - lidmi nazývané „žabičky“. Pokud při své cestě použijete přestupy na kratší vzdálenost, žádejte přestupní jízdenku přímo do cílové stanice, která vychází levněji než součet jednotlivých jízdenek.

Zlidovělý termín „síťovka“ se v současné době používá hlavně pro síťovou jízdenku Dopravy Ústeckého kraje (DÚK). Její zavedení považuji za jeden z nejlepších příspěvků k rozvoji cestovního ruchu co se dopravy týče. Síťovka umožňuje cestovat celý den po Ústeckém kraji a ještě k tomu pestrou škálou dopravních prostředků. Hodí se k podnikání celodenních výletů jednotlivců, rodin i turistických skupin nebo na delší pracovní cesty.

KDE PLATÍ SÍŤOVÁ JÍZDENKA DÚK

Síťovka platí na území Ústeckého kraje ve všech zelených meziměstských autobusech, ve všech vlacích ČD (mimo mezinárodní spoje EC), ve vlacích GW Train Regio, v MHD v Ústí nad Labem (neplatí na lanové dráze na Větruši), Teplicích, Bílině, Děčíně, Chomutově, Jirkově, ve Varnsdorfu, Mostě a Litvínově. Na síťovku můžete cestovat v turistických vlacích DÚK (tratě T1 až T8) a na turistických lodích DÚK na Labi. Síťová jízdenka DÚK též platí na přeshraničních linkách 398, 435, 521, 583, 585 ke státní hranici a na německém území při průjezdu Dráhou národního parku na lince U28 (Děčín - Rumburk). V roce 2020 došlo k zavedení nových soukromých dopravců na železnicích v Ústeckém kraji, u kterých platí tarif DÚK a tím pádem i síťová jízdenka.

KOLIK STOJÍ SÍŤOVKA

Základní síťová jízdenka pro dospělého stojí 130 Kč. Zlevněná jízdenka pro děti od 6 let, mládež a seniory stojí 32 Kč, přičemž děti do patnácti let nepotřebují žádný doklad na prokázání věku. Velkým přínosem pro rozvoj rodinné turistiky a cestování ve skupinách je zavedení různých variant kombinované síťové jízdenky:
1+2 = pro 1 osobu bez omezení věku a max. dvě děti od 6 do dovršení 15 let za 160 Kč,
2+4 = pro 2 osoby bez omezení věku a maximálně 4 děti od 6 do dovršení 15 let za 220 Kč
5 = pro maximálně 5 osob bez určení věku za 330 Kč.

UNIVERZÁLNĚ PLATNÁ JE POUZE SÍŤOVKA V PAPÍROVÉ PODOBĚ

Jízdenky DÚK se vydávají na papíru s ochrannými prvky nebo na bezkontaktní čipové kartě. Pokud chcete využívat výhod přestupování mezi vlaky ČD a autobusy DÚK žádejte vždy jízdní doklad DÚK v papírové podobě, nikoliv uložený na bezkontaktní čipové kartě, který při přestupech nelze uplatnit.

NÁVOD NA POUŽITÍ SÍŤOVKY

Pro lepší pochopení principu síťovky uvedu příklad ze své vlastní turistické praxe při cestě na oblíbené žernosecké vinobraní. Nemusím snad zdůrazňovat, že jet na vinobraní autem je holý nesmysl a proto jsem využil veřejnou dopravu. V autobusu jsem si ráno v 8 hodin ve Varnsdorfu zakoupil síťovou jízdenku za 130 Kč a tím jsem měl na celý den vystaráno. Po příjezdu do Děčína jsem přestoupil na vlak do Ústí nad Labem a dál do Zálezel. Na přístavišti v Dolních Zálezlech jsem nastoupil na loď Porta Bohemica a užil jsem si výlet po Labi. Po vylodění v Žernosekách jsem ještě před tradičním historickým vinařským průvodem stihl vyběhnout na Kalvárii (neboli Tříkřížový vrch) odkud jsou báječné výhledy. Náležitě jsem si užil zábavy a burčáku a k večeru jsem opět vyrazil kombinovaným způsobem k domovu, samozřejmě stále na stejnou jízdenku, takže s velmi dobrým pocitem i z cestování.

SÍŤOVKA BYLA NA PIVO VŽDYCKY NEJLEPŠÍ

Jako malý kluk jsem pravidelně běhal se síťovkou tátovi pro pivo. Teď jako dospělý si musím na pivo chodit sám, nicméně „síťovku“ mohu nadále používat, i když trochu jiným způsobem. Jsem totiž vedoucím oddílu pivní turistiky při Klubu českých turistů v Děčíně. Povaha tohoto bohulibého sportu samozřejmě vyžaduje používat hromadnou dopravu a k tomuto cestování se zdá být právě „síťovka“ ideální pomůckou. Vždyť jenom v Ústeckém kraji existuje více než třicet malých pivovarů a některé jsou pro nás ze severu hodně z ruky. Síťovka nám zjednodušuje (a zlevňuje) cestu za oblíbeným tekutým chlebem a nejen to. Pomáhá podporovat lokální ekonomiku našich regionů rozvojem turistiky a cestování. Takže DÚK chválím a vyjadřuji přání, aby se tento systém dařilo úspěšně rozvíjet dál.

Fotografie k článku:

Zelený autobus DÚK na zastávce ve Chřibské. Autobus DÚK s přívěsem pro kola Dráha národního parku - Rumburk Kamenický motoráček - trať T1 DÚK Moldavská horská dráha - Mikulovský tunel Loď Porta Bohemica - přístaviště Žernoseky Přístaviště Děčín - loď Poseidon

Související odkazy:

DALŠÍ INFO
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

Komentováno: 16.10.2019

V JEDNODUCHOSTI JE KRÁSA A POŘÁDEK. Nejlepší by bylo zrušit systém nepřehledných slev a zlevnit jízdné. Aleš Leksa, Šluknov.

Komentováno: 16.10.2019

Škoda, že tuto síťovou jízdenku neprodávají ČD v Praze. Když vyjedu z Prahy např. do Děčína a chci použít od hranic Ústeckého kraje tuto jízdenku, tak si bohužel u průvodčího musím za vystavení této jízdenky připlatit 40 Kč!

Komentováno: 20.10.2019

Takže pro přesnost: elektronická jízdenka DUK nahraná na kartě neplatí ve vlacích ČD, a v MHD Ústí nad Labem a DP Most - Litvínov..... Kde udělali soudruzi chybu?

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: