Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Ústecký kraj

Autor článku:

Václav Nič

Václav Nič

PROFIL

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 02.3.2020

AKTUALIZACE: 30.6.2020

Klub českých turistůTuristická trasa

Rubrika: Značkaři / Turistická trasa

Region: Ústecký kraj • Destinace: České středohoří

BUDE MOŽNÉ CHODIT VOLNĚ KRAJINOU?

Turistické trasy vedené pastvinami se nemusejí rušit

Pastviny lze jen těžko obejít a přes pastvinu si dovolí jít jen málokdo, když cedulka na ohradníku upozorňuje na nebezpečné zvíře ve stádě. Co dál, pokračovat nebo se vrátit a tím mám zkažený do té doby nádherný výlet.

Prošli by jste tudy bez obav?

Foto: Václav Nič

Krásné zvíře vzbuzující respekt, ale co si myslí ono? Pokud je farmář člověk s pochopením pro věc, lze i takovou situaci řešit.

V české krajině se vždy pásly krávy, ovce, kozy. Sedláci je mívali volně na svých pastvinách. Mezi těmito pastvinami se chodilo a jezdilo po cestách a pěšinách, býval to idylický obrázek.

SOUKROMÉ VLASTNICTVÍ ZMĚNILO MYŠLENÍ LIDÍ

Toto se ale rapidně změnilo v dnešní době v důsledku jiného progresivního zemědělského hospodaření, kdy na pastvinách se pasou stohlavá stáda krav. Farmáři zabírají krajinu pro sebe a argumentují, že je to jejich výrobní prostředek a jejich majetek, tak proč by se měli dělit s někým jiným. To vše podporuje dotační politika Ministerstva zemědělství. Státní pozemkový fond navrací pozemky včetně historických cest bez věcného břemene průchodu po těchto cestách.

ČESKÁ REPUBLIKA MÁ NEJLEPŠÍ SYSTÉM ZNAČENÝCH TRAS NA SVĚTĚ. TEN JE NYNÍ V OHROŽENÍ.

Pozemkové úpravy, které provádějí katastrální úřady rovněž s procházejícími turistickými stezkami nepočítají. Ministerstvo pro místní rozvoj, které zastřešuje cestovní ruch včetně značených tras, k tomuto problému mlčí. Dostali jsme se do situace, která pro turistiku není příliš výhodná. Myslím si, že ústředí KČT v tomto směru zaspalo a pokud se nebude usilovat o změnu legislativy, tak prohráváme. Vize volného a bezpečného průchodu krajinou bere za své.

TURISTICKÉ TRASY Z KRAJINY MIZÍ

Jen namátkou vyberu některé TZT které jsme museli zrušit nebo přeložit. Modrá Valkeřice – Buková hora, Kamenná Horka – Kyjov, NS Růžová, Sklářská NS Moldava, zelená Javory - Dobkovice. Víme o spoustě dalších TZT, které budeme muset řešit. Dochází k až tak absurdním situacím, kdy jeden farmář ze Starých Křečan zničil traktorem turistické zařízení u pramenů říčky Mandavy na Šluknovsku. Zboural lavičky, stoly a další příslušenství, které tu vybudoval a léta opečovával Klub českých turistů a pokusil se zničit i prameny samotné. Takové jednání už hraničí nejen se zdravým rozumem, ale i se zákonem.

NĚKTEŘÍ FARMÁŘI SE DOMLUVIT CHTĚJÍ. PATŘÍ JIM DÍK

Jsou ale i opačné příklady, kdy nám vyšli farmáři vstříc. Těch je jen velmi málo a o to víc si jich ceníme. Např. zelená Ovesná – Malá Veleň, kdy nám farmář zprůchodnil cestu kolem ohrad a ještě doplnil cedulku, co je to za krávy co se tam pasou. Farmář ze Srbské Kamenice respektuje žlutou TZT Srbská Kamenice – Růžovský vrch a navíc nám umožnil průchod pro další dvě TZT přes jeho pastviny.

ZNAČKAŘI KLUBU ČESKÝCH TURISTŮ JEDNAJÍ O NÁPRAVĚ

Pro zlepšení situace jsme jednali na Agrární komoře Ústeckého kraje. Získali jsme informace a na nich budeme stavět dál. Paní ředitelka byla velmi vstřícná, ale upozornila nás, že vyjednávání bude těžké. Pro farmáře jsou velmi důležité dotace získávané od MZ. Proč by si tedy měl farmář rozdělovat pozemek, za který mu bude odečtena na plochu cesty (pěšiny) dotace. Zrovna tak není žádná dotace na dvoje ohradníky a navíc na rozdělených plochách musí mít dvě napáječky. Otázkou zůstává, proč to jde za hranicemi v Sasku?

JAK BY TO MĚLO VYPADAT V BUDOUCNU

Metodická komise přijala návrh tabulky, která se umístí na poslední křižovatce, kde je ještě možné změnit směr a pastvině se tak vyhnout. Jednali jsme i o přijetí kodexu průchodu pastvinou. Měl by ve stručnosti obsahovat jakýsi návod. Před vstupem do pastviny si to dobře rozmysli. Do pastviny se zvířaty nevstupuj s malými dětmi a psi! Po zvířatech nic neházejte, i třeba v dobrém úmyslu např. jablka. Pastvinou procházejte klidně bez hluku! Od pasoucího se stáda držte náležitý odstup! Pokud je vstup do pastviny zajištěn tzv. ručkou (izolovaná rukojeť s hákem), vždy ji za sebou dobře zavřete! Zvířata nekrmte!

JE TO O DOMLUVĚ MEZI LIDMI

Přeji dobré putování, i po těch značených trasách, které procházejí pastvinami.

Fotografie k článku:

Prošli by jste tudy bez obav? Upozorňovací tabulka - průchod pastvinou Přehražená turistická trasa s upozorněním upozornění na býka ve stádě informační cedulka o pasoucích se zvířatech průchod na pastvinu Ve stádě je téměř vždy plemenný býk Procházející turistická trasa mezi pastvinami v Sasku Prameny Mandavy u Starých Křečan Turistická trasa v Českém Švýcarsku Kozí farma Nová Víska

Související odkazy:

ODBOR KČT
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

Komentováno: 11.03.2020

Ono je to těžké,když kvůli neukázněným turistům několikrát ročně léčíme překrmená zvířata,která mnohdy navzdory snaze v obrovských bolestech hynou.Je to těžké,když se Hnutí Duha a jiné umí ohánět jen ploty a pasteveckými psy jako prostředky obrany proti velkým šelmám.Je to těžké,když je-li někdo na pastvině zraněn k odpovědnosti je hnán zemědělec.Tož tak...... A že to funguje v zahraničí? Srovnejte jejich a naši legislativu....

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: