Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Děčínsko

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

O ČEM PÍŠE:

KAMENICKÝ MOTORÁČEK

Sklářská lokálka Šenovka

Česká Kamenice - Kamenický Šenov

Délka trati: 4,6 km

Převýšení 118 m

Historický vůz Hurvínek

Tarif DÚK

Sezónní provoz

Lokalita: Děčínsko

Destinace: České středohoří

KAMENICKÝ MOTORÁČEK

Sklářská lokálka Šenovka • Česká Kamenice - Kamenický Šenov • Délka trati: 4,6 km • Převýšení 118 m • Historický vůz Hurvínek • Tarif DÚK • Sezónní provoz • Lokalita: Děčínsko • Destinace: České středohoří

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 21.3.2020

AKTUALIZACE: 4.5.2020

Klub českých turistůTechnická památka

Rubrika: Pozvánka na akci / Technická památka

Region: Děčínsko • Destinace: České středohoří

KAMENICKÝ MOTORÁČEK - TRAŤ ŠENOVKA

Sklářská lokálka na Českokamenicku přepravila v roce 2019 deset tisíc cestujících.

Přestože uvedené číslo není nikterak závratné, svědčí o tom, že projížďka historickým vlakem patří mezi oblíbené turistické atrakce, zejména vede-li trať pěknou krajinou a směřuje-li k zajímavým cílům. Trať Kamenického motoráčku spojující Českou Kamenici a Kamenický Šenov by měla dle plánu zahájit provoz 28. března.

Kamenický motoráček - Sklářská lokálka

Foto: Martin Zíka

Když se historický vůz Hurvínek rozbije, nastoupí za něj jeho mladší kolega. Zájem turistů o svezení je i přesto velký.

Kamenický motoráček je v systému Dopravy Ústeckého kraje (DÚK) označen jako T1, což znamená „turistická trať číslo jedna“. Trati se přezdívá „Sklářská lokálka“ nebo též „Šenovka“. V době sezóny vyjíždí historický motorový vůz Hurvínek pravidelně ze stanice Česká Kamenice, kopíruje severovýchodní hranici Českého středohoří, statečně stoupá po úbočí Zámeckého vrchu a překonává přitom převýšení 118 m, aby po necelých pěti kilometrech zastavil před opuštěnou budovou bývalé železniční stanice v Kamenickém Šenově. Od dubna do konce října vyváží Kamenický motoráček turistickou veřejnost z Českého Švýcarska a Českého středohoří do Lužických hor. Ale také z Ústeckého do Libereckého kraje. A opačně.

DVĚ PAMÁTKOVÉ ZÓNY SPOJENÉ HISTORICKOU TRATÍ

Kamenický Šenov i Česká Kamenice mají statut městské památkové zóny. Pro obě městečka je Kamenický motoráček vítanou službou podporující cestovní ruch. Šenov je znám tradicí umělecké sklářské výroby, kterou propaguje zdejší Sklářské muzeum. Většina turistů míří k Panské skále (též Čertovy varhany). Chloubou České Kamenice je krásné historické centrum s četnými památkami. Velmi zajímavé je též okolí - rozhledna na Zámeckém vrchu, vyhlídka Jehla či Bratrské oltáře. Díky turistickému vlaku lze všechny tyto zážitky spojit do programu celodenního výletu.

VÝLET S KAMENICKÝM MOTORÁČKEM

Jeden z tipů na pěkný rodinný výlet je nechat se vyvézt Kamenickým motoráčkem do Kamenického Šenova, zde navštívit Sklářské muzeum, kam vás dovede zelená turistická značka. Pak se po zelené trase vydat pěšky zpět do České Kamenice a přitom vystoupit ke zřícenině hradu na Zámeckém vrchu, kde je uvnitř hradeb postavena dřevěná rozhledna. Zelená trasa vás bezpečně dovede až na historické náměstí (turistické informační centrum, restaurace, kavárny).

POZVÁNKA NA „KAMENICKÉ VYHLÍDKY“

Dne 24. října 2020 pořádá Klub českých turistů v Děčíně akci „Kamenické vyhlídky“, která začne právě jízdou Kamenickým motoráčkem. Pak následuje výstup na Zámecký vrch, prohlídka pamětihodností České Kamenice, výstup na vyhlídku Jehla, návštěva Bratrských oltářů a obhlídka dalších zajímavostí. Akce bude ukončena v zámeckém pivovaru Kotouč. Podrobné informace o akci se dozvíte v odkazu pod článkem.

HISTORIE ŠENOVKY

Provoz na trati z České Kamenice do Kamenického Šenova, které se později začalo říkat „Šenovka“, byl zahájen 10. února 1886. Zájem o ni měli zejména průmyslníci z Kamenického Šenova, kteří se podíleli i na jejím financování. Trať byla o 17 let později prodloužena až do České Lípy. Provoz na českolipském úseku byl zrušen v roce 1979 a nikdy již nebyl obnoven. Českokamenický úsek unikl podobnému osudu díky Klubu přátel lokálek, který zde zajišťoval muzejní provoz v období let 1997 až 2006. V současné době tato trať patří do systému turistických tratí podporovaných Ústeckým krajem. Podrobná historie trati je zachycena v knize 130 let sklářské lokálky Česká Kamenice - Kamenický Šenov.

TRAŤ ŠENOVKY PROCHÁZÍ OPRAVAMI

V době mimo turistickou sezónu (od listopadu do března) se provoz na Šenovce zastavuje. Probíhá údržba vozového parku i opravy na trati, jejichž cílem je zajistit bezpečnost provozu. V roce 2019 například spodní úsek tratě dostal nové pražce, bylo provedeno doštěrkování kolejového lože, opraveno odvodnění a podbití. Opraveny byly některé přejezdy. Díky tomu bude možné zvýšit rychlost a zatížení trati, ačkoli právě pomalá jízda zážitek cestujících v tomto případě spíše umocňuje.

NA JAKÉ NOVINKY SE MŮŽEME TĚŠIT?

Pro provozovatele Sklářské lokálky je vysoký zájem cestujících povzbuzující, a proto se chystá rozšířit nabídku doplňkových služeb. V čase mezi vlaky bude například možné absolvovat exkurzi ve sklárně Jílek, na nádraží by se měl objevit stánek s občerstvením, budou vydány nové informační letáky o možnostech „co dělat“, když přijedu jako turista do Kamenického Šenova. Také se v letošním roce uvažuje o částečné revitalizaci prostor šenovského nádraží.

VEDLEJŠÍ SEZÓNA: 28. 3. - 24.5 a 10. 10. - 1. 11. 2020
Vlaky jedou o víkendech a státních svátcích:

HLAVNÍ SEZÓNA: 30.5. do 4. 10.
Vlaky jedou denně:

Časy odjezdů:
Z České Kamenice - 9.12, 11.12, 13.12, 15.12, 17.12
Z Kamenického Šenova - 10.25, 12.25, 14.25, 16.25, 18.25

Aktuální jízdní řád se může změnit. Kapacita vlaku je 56 míst, 2 kočárky. Přeprava jízdních kol je vyloučena. Na trati platí celodenní síťové jízdenky DÚK. Platit je možné i elektronickou peněženkou DÚK.

Fotografie k článku:

Kamenický motoráček - Sklářská lokálka Kamenický motoráček - Sklářská lokálka Kamenický motoráček - Sklářská lokálka Kamenický motoráček - Sklářská lokálka Kamenický motoráček - Sklářská lokálka Kamenický motoráček - Sklářská lokálka Trať „Šenovka“ vede pod Zámeckým vrchem. Rozhledna na Zámeckém vrchu. Zámecký vrch - Kamenický hrad Česká Kamenice ze Zámeckého vrchu. Kamenický motoráček - Sklářská lokálka Kamenický motoráček - Sklářská lokálka - České Středohoří Česká Kamenice - náměstí

Dostupnost po značených trasách:

Souběžně s tratí Šenovky vede zelená turistická trasa z České Kamenice do Kamenického Šenova, která se pak stáčí do Prysku.


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

K tomuto článku zatím nejsou komentáře.

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: