Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Děčínsko

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 19.5.2020

AKTUALIZACE: 20.5.2020

Přírodní zajímavost

Rubrika: Přírodní zajímavost

Region: Děčínsko • Destinace: České Švýcarsko

SOUTĚSKY V ČESKÉM ŠVÝCARSKU JSOU V PROVOZU

Lodičková turistika v Edmundově a Divoké soutěsce u Hřenska

V letošním roce byl provoz pramicové flotily v soutěskách říčky Kamenice u Hřenska zahájen 16. května. Jednu z nejznámějších turistických atrakcí Českého Švýcarska bylo možné v první polovině května absolvovat s rouškou a dvoumetrovým rozestupem osob. S uvolňováním hygienických opatření se i tady situace dostává do normálu.

Ukazatel k soutěskám na Mezné

Foto: Martin Zíka

Nejpohodlnější cesta oběma soutěskám je z Mezné, kam zajíždí autobus. Dolů k lodičkám vás zavede zelená turistická značka.

Edmundova (dříve Tichá) a Divoká soutěska jsou až 150 metrů hluboké skalnaté kaňony, z části přístupné po turistických stezkách, z části průchodné pouze plavbou na pramicích pro přepravu osob. Zejména v letních prázdninových měsících je množství návštěvníků Českého Švýcarska opravdu velké, takže pokud si nechcete vystát dlouhou frontu, je lépe soutěsky navštívit na začátku nebo ke konci sezóny.

KNÍŽE EDMUND BYL PRŮKOPNÍK CESTOVNÍHO RUCHU V ČESKÉM ŠVÝCARSKU

Původně divoký úsek říčky Kamenice se s rozvojem turistiky ve druhé polovině 19. století stal lákavým romantickým cílem. Kníže Edmund Clary-Aldringen tehdy usoudil, že by bylo možné zájmu veřejnosti využít pro ekonomické oživení a proto začal investovat do zpřístupnění soutěsek úpravou plavební dráhy a vybudováním jezů, tunelů, lávek můstků a chodníčků. První úsek Tiché (Edmundovy) soutěsky byl otevřen roku 1890 spolu s výletní restaurací. Dnes jsou soutěsky vydatným zdrojem příjmu do obecní pokladny Hřenska a vítaným sezónním přivýdělkem pro průvodce. Více o historii soutěsek se můžete dočíst v odkazu pod článkem.

EDMUNDOVA SOUTĚSKA
Otevřena je denně od 16. května do 4. října od 9 do 18 hodin, ve vedlejší sezóně od 5. října do 1. listopadu od 9 do 17 hodin. Aktuální jízdné činí 120 Kč dospělý, děti a důchodci 50 Kč, ZP/ZPP zdarma.

DIVOKÁ SOUTĚSKA
Otevřena je denně od 16. května do 4. října od 9 do 17 hodin, ve vedlejší sezóně od 5. října do 1. listopadu od 9 do 16 hodin. Aktuální jízdné činí 80 Kč dospělý, děti a důchodci 40 Kč, ZP/ZPP zdarma.

INFOCENTRUM VE HŘENSKU

Pokud byste při pobytu či provozování turistiky v oblasti Hřenska a Českého Švýcarska potřebovali doplňující informace, můžete využít služeb turistického informačního centra v budově obecního úřadu, které zahájilo provoz 1. května a je otevřeno od čtvrtka do neděle v čase 9 - 17 hodin. Telefon: +420 412 528 344.

Fotografie k článku:

Ukazatel k soutěskám na Mezné Soutěsky na Kamenici u obce Hřensko Jez na říčce Kamenici Plavka v soutěskách říčky Kamenice Skalní stěna v Edmundově soutěsce Na vodopád se návštěvníci soutěsek těší nejvíce. Říčka Kamenice v úseku soutěsek u Hřenska. Průvodce na pramici v soutěskách. Turisté čekající na lodičku - Edmundova soutěska u Hřenska Výletní restaurace u Edmundovy soutěsky

Dostupnost po značených trasách:

Zelená turistická trasa vede k soutěskám od autobusové zastávky Růžová - Hájenky. Tatáž trasa pak pokračuje na Meznou.


Z obce Hřensko se k soutěskám dostanete po žluté turistické trase, která zároveň propojuje Edmundovu a Divokou soutěsku a pak vede k rozcestí s modrou trasou na Mezní Louku.


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

Související odkazy:

MAPADALŠÍ INFO
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

K tomuto článku zatím nejsou komentáře.

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: