Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Teplicko

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 09.01.2019

AKTUALIZACE: 4.10.2019

Klub českých turistůHory - vrcholy

Rubrika: Chaty a základny / Hory - vrcholy

Region: Teplicko • Destinace: Krušné hory

TURISTICKÁ ZÁKLADNA STARÝ VECHTR

Krušnohorský basecamp u Moldavské dráhy - za suprovou cenu

Cyklisté, lyžaři i pěší výletníci vyrážejí na krušnohorský hřeben hlavně za čerstvým vzduchem. Pro obyvatele průmyslových oblastí Ústeckého kraje je to vlastně zelená oáza. Mezi nejoblíbenější střediska rekreačních sportů v Krušných horách patří Bouřňák a jeho okolí. Právě tady se nachází turistická základna Starý vechtr nabízející sice skromné, za to však strategicky umístěné ubytování - přímo u turistické železniční trati T8 zvané „Moldavská dráha“.

Starý vechtr - Mikulov v Krušných horách

Foto: Magdalena Hunčová

Turistická základna Starý vechtr v Krušných horách byla původně železničním strážním domkem. Dnes slouží jako zázemí pro akce Klubu českých turistů.

KČT oddíl Loko Ústí nad Labem rekre a TJ Lokomotiva Ústí nad Labem společně provozují Starý vechtr u Mikulova v Krušných horách již spoustu let. Je to malá skromně zařízená samoobslužná ubytovna s kapacitou 6 lůžek adaptovaná z bývalého železničního strážního domku u Moldavské horské dráhy. Stojí přímo u železničního viaduktu pod Bouřňákem (slovo vechtr pochází z německého Bahnwächterhaus). Interiér má jednoduchý charakter (petrolejka, voda ze studánky, otop dřevem či uhlím, vlastní spacák). Prostě romantika.

KRUŠNOHORSKÁ MAGISTRÁLA „PO RUCE“

Starý vechtr (č. p. 27 - označen cedulí KČT) slouží jako celoroční základna pro pěší, cyklistické a lyžařské výlety do oblasti západní části Krušných hor. Nedaleko vede známá krušnohorská cyklistická a lyžařská magistrála. Po ní lze za příznivých sněhových podmínek vyrážet směrem na Vrch Tří pánů nebo na Vitišku a dále k běžkařskému areálu kolem Moldavy v Krušných horách.

PŘES VRCHOLY A HLUBOKÁ ÚDOLÍ

V létě lze podnikat v okolí pěkné výlety. Jednou z možností je projít si asi 20 km dlouhou Sklářskou stezku vedoucí od stanice Mikulov - Nové Město přes Moldavu k hraničnímu přechodu s Německem a dál malebným údolím Jeleního potoka. Pak se stezka vrací zpátky k Novému městu. Nebo je možné si prošlápnout 22 km dlouhý Mikulovský okruh (místní značení) kolem Vitišky přes kopec Pramenáč (909 m n. m.) a dál. Na trase se nachází soukromé železniční muzeum v úvraťové železniční stanici Dubí. Za ní sestoupíte údolím říčky Bystřice k Tereziným lázním v Dubí a okruhem se přes vyhlídku Vlčí kámen vrátíte do Mikulova.

SKALNÍ VYHLÍDKA, ROZHLEDNA, HOSPŮDKA...

Přímo u Starého vechtru se nachází autobusová zastávka (Mikulov, chata Vitiška). Toho můžete využít k jinému (doslova vyhlídkovému) výletu. Ráno se necháte autobusem odvézt do Hrobu, odkud se po zelené značce vydáte Domaslavickým údolím (přírodní památka) a za ním po červené značce vystoupáte na Dušanovu vyhlídku a vrch Stropník (856 m n.m.). Pak po zelené dojdete na Dlouhou Louku (restaurace), u níž stojí nová rozhledna na Vlčí hoře. Dál můžete vesele mašírovat hřebenovkou přes Vrch Tří pánů ještě na Bouřňák (869 m n. m.) a pak seběhnout po modré zpátky k Starému vechtru. Dohromady to dělá asi 22 km.

NA KOLE JEŠTĚ DÁL

To jsou jen některé z turistických možností, které se nabízejí. Pokud budete mít s sebou kola, významně tím rozšíříte svůj akční rádius a můžete směle vyrazit třeba přes Cínovec na Komáří Vížku nebo přes Moldavu do německého Altenbergu či na obhlídku Flájské přehrady.

OBJEDNAT NUTNO S PŘEDSTIHEM

Zbývá dodat, že Starý vechtr si mohou členové Klubu českých turistů pronajmout za výtečnou cenu 360 Kč za noc (celý objekt). Informace poskytuje: Ema Kramářová, telefon: 725 488 489, 605 415 018.

Fotografie k článku:

Starý vechtr - Mikulov v Krušných horách

Foto: Magdalena Hunčová

Turistická základna Starý vechtr v Krušných horách byla původně železničním strážním domkem. Dnes slouží jako zázemí pro akce Klubu českých turistů.

Turistická základna Starý vechtr - Krušné hory

Foto: Magdalena Hunčová

Zázemí je skromné, ale pro turisty dostačující.

Starý vechtr v Krušných horách

Foto: Martin Zíka

Turistická základna Starý vechtr je samoobslužná. Ubytování bude vyhovovat spíše kovaným turistům, kteří nevyžadují full servis, ale umějí si třeba i sami uvařit na plynovém vařiči.

Ubytovna KČT Starý vechtr v Krušných horách

Foto: Martin Zíka

Ubytování na Starém Vechtru se bude líbit zejména vyznavačům železniční nostalgie. Je totiž v těsné blízkosti Moldavské historické lokálky hned vedle mostu, který byl na konci poslední války vyhozen do povětří. V období prázdnin projíždějí vlaky kolem Vechtru několikrát denně.

Horská chata Vitiška

Foto: Martin Zíka

Když po výletě dostanete chuť na žejdlík dobrého piva, můžete si zaskočit na Vitišku. Od Starého vechrtu je to asi čtvrt hodiny chůze. Otevřeno mají do 17 hodin.

Starý vechtr v Krušných horách

Foto: Martin Zíka

Hygiena se na Starém vechtru řeší u lesní studánky v zatáčce u silnice nad Mikulovem.

Pramenáč - Krušné hory

Foto: Martin Zíka

Z Pramenáče nad Starým vechtrem jsou krásně vidět hlavní vrcholky Českého středohoří včetně Milešovky.


Dostupnost po značených trasách:

Turistická základna Starý vechtr se nachází cca 1km pod chatou Vitiška, přes kterou prochází mezinárodní dálková trasa E3.


Kousek pod Starým vechtrem vede modrá trasa z Mikulova na vrchol Bouřňáku.


Přímo kolem Starého vechtru vede dálková národní cyklotrasa č. 23 - Krušnohorská magistrála (z Chebu do Děčína).


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

Související odkazy:

MAPATURISTICKÁ AKCEODBOR KČT
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

Komentováno: 10.01.2019

V roce 2018 se kvůli velkému suchu poprvé stalo, že studánka u Starého vechtru vyschnula. Z čehož plyne, že v takovém případě je lepší si dovézt vlastní zásobu pitné vody.

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: