Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Šluknovsko

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

NAŠE TIPY:

TIC News

Lužické sedmistovky 2023
Severní stopou 2023
Turistický festival TURFEST.CZ 2023
Depandance Bušeranda Janov

AKTUALIZACE: 24.11.2022

Publikováno: 22.01.2019

Klub českých turistůRozhledna - vyhlídka

Rubrika: Odbor KČT / Rozhledna - vyhlídka

Region: Šluknovsko • Destinace: České Nizozemí

ROZHLEDNA DYMNÍK, PO NAŠEM „RAUCHBERG“

Vyhlídková věž, menhiry, naučná stezka, restaurace...

Když před třiceti milióny let sopky chrlily lávu v oblasti budoucího Šluknovského výběžku, nemohl být u toho žádný mystik, který by věštil takto: „Vidím zelenou horu 517 metrů nad moře čnějící, jejíž nefertický bazalit skýtá pevných základů pro věž z cihel pálených. 79 schodů jejích davy zvídavých turistů jednou šlapati budou... ...a ta Dymník se bude zváti."

Rozhledna na Dymníku

Foto: Martin Zíka

Na jaře i v létě je pod rozhlednou na Dymníku příjemné posezení u naučných panelů.

Šluknovská pahorkatina rozhlednami oplývá. Důvody tohoto fenoménu jsou v podstatě tři. Tím prvním je výskyt ideálních kopečků, které jsou k takovým účelům předurčeny. Druhým je romantismem povznesený lidský duch, který v devatenáctém století přerostl v turistickou horečku projevující se nadšeným zkrášlováním domoviny. A tím třetím, zřejmě nejdůležitějším, je nebývalá tehdejší ekonomická prosperita Šluknovska, které bylo svého času průmyslově nejvyspělejším regionem mocnářství, takže zbývalo dost peněz na to, aby zde jako houby po dešti rostly různé rozmařilosti, jako jsou třeba rozhledny. Nutno dodat, že v době „rozhlednománie“ bylo na území dnešního Šluknovska více rozhleden, než je tomu v současnosti. Některé ale již rozhlodal zub času a vandalové.

KLUB ČESKÝCH TURISTŮ O DYMNÍK PEČUJE VZORNĚ

Také rozhledna na Dymníku měla dvakrát namále (viz externí odkaz) a téměř posloužila jako levný stavební materiál pro socialistickou stavbu nějakého kravína. Naštěstí se tak nestalo, protože to by se musel August Wenschuch v hrobě otáčet. Byl to totiž on, rumburský podnikatel = bohatý muž = radní města, který se o stavbu rozhledny zasloužil, aby tato mohla být cílem výletníků, samozřejmě ku slávě jeho jména a města Rumburka. Vyhlídl si k tomu nedaleký pěkný kopeček, na kterém se již ve středověku v případě nebezpečí zapalovaly signální ohně (odtud název Dymník, jinak technicky je dymník pohlcovač kouře nad ohništěm či krbem). Pěknou věž z roku 1896 postavenou převážně z červených cihel (nyní ve vlastnictví podniku Lesy české republiky) dnes vzorně udržuje v provozu Klub českých turistů v Krásné Lípě.

KDY NA DYMNÍK

Rozhledna na Dymníku má dva provozní režimy. V hlavní sezóně je otevřena od 1. dubna do 31. října každý den od 10.00 do 17.00 hodin (za dobré viditelnosti o hodinu déle). Během zimní sezóny od 1. listopadu do 31. března je rozhledna přístupná o víkendech a svátcích v čase mezi 10.00 a 15.00 hodinou (24. a 31. prosince je zavřeno). Provozovatel uvádí, že otevírací doba může být upravena a změny lze najít na webu KČT Krásná Lípa. Děti do 6-ti let mohou na ochoz zdarma, důchodci, invalidé a studenti, jakož i členové KČT s platnou kartou to mají za 10 Kč, ostatní 20 Kč, což je opravdu pakatel. Na rozhledně je možné zakoupit dřevěné známky, mince Pamětník a různé upomínkové předměty.

PRO NADŠENCE A ORGANIZÁTORY AKCÍ SPEŠL REŽIM

Pokud byste rozhlednu na Dymníku potřebovali z nějakých důvodů zpřístupnit mimo běžnou otevírací dobu (například při organizování hromadné akce), je možné se na jejím otevření domluvit s panem Janem Doudou z KČT Krásná Lípa na tel.: 721 516 312.

ODMĚNA ZA ŠPACÍR

Přímo pod rozhlednou se nachází výletní restaurace, která byla už v roce 1895 upravena z bývalého selského stavení a posloužila mnoha generacím turistů k odpočinku a občerstvení. Kuchyně je zde vyhlášena kvalitou, jedinou skvrnkou na šmaku je, že zde nečepují ani jedno z mnohých vynikajících regionálních piv, takže žíznivý turista se musí spokojit s pivní limonádou typu „gambáč“ nebo obligátní japonskou „plzničkou“.

PARÁDNÍ VÝLET Z BRTNÍKŮ DO RUMBURKU

Snad nemusím zdůrazňovat, že k návštěvě rozhledny na Dymníku je třeba si vyčíhnout pěkně vyfoukaný den. Budete odměněni dalekými výhledy se siluetami vzdálených hor, zejména Lužických a Jizerských. A když se počasí opravdu vyvede, můžete podniknout výlet plný zajímavých zastavení. Výpravu začněte v Brtníkách, kam se dostanete autobusem z Krásné Lípy nebo Rumburku (jezdíval sem i romantický vláček, ale zatím je trať mimo provoz).

NA DYMNÍK PŘES VLČÍ HORU

Po červené značce směrem na Vlčí horu dojdete brzy na Křížový vrch u Brtníků, kde je pěkně zrekonstruovaná křížová cesta s kaplí Nejsvětější Trojice (na velikonoce zde bývá pěkně nazdobeno). Dále po červené značce dojdete k rozcestníku „Pod Vlčí horou“ a odtud vystoupáte po žluté značce až k rozhledně na vrcholku (místní říkají Vlčárna). Následuje kochačka, svačinka, focení..., jak libo.

GEOLOGICKÁ MAPA JE DALŠÍ MÍSTNÍ RARITOU

Pak sejdete k Verunčině studánce u níž se dvakrát napojíte. Nejprve dobrou vodou a pak na Köglerovu naučnou stezku. Když budete mít štěstí (a bude někdo doma), můžete navštívit místní unikát - geologickou mapu v Zahradách. Za Zahradami opustíte naučnou stezku a budete se dál držet žluté značky, která vás dovede přes zaniklou osadu Skřivánčí pole až k turistické chatě Pod Dymníkem (zde příjemná restaurace). Cestou uvidíte vpravo vrcholky Lužických hor s hradem Tolštejnem.

OBSERVATOŘ NEBO PORTÁL DO JINÝCH DIMENZÍ?

Přímo pod Dymníkem váš pohled určitě přilákají vysoké kamenné sloupy sestavené do velice fotogenického geometrického útvaru zvaného „Kamenná hvězda“. Naši keltští předci by nás za tuto novostavbu možná uznale poplácali po zádech. Kdo ví, co budou za pár set let archeologové o tomto místě psát. Každopádně zde načerpaná energie vás záhy vynese až na vrchol Dymníku a stanete před rozhlednou. Když se prokážete platnou kartou člena KČT, pustí vás „strážce majáku“ dovnitř za pouhých 10 Kč (rok 2019). Od rozhledny se pak dejte dolů první odbočkou po modré a dál naučnou stezkou „Dymník“ (turisticky neznačeno). Je to hezká procházka lesem s informačními panely o přírodě. Po cca 2 km narazíte opět na modrou turistickou značku. Ta vás dovede až na náměstí v Rumburku.

Celá trasa měří jen 14 km, ale určitě si na ni naplánujte celý den, protože cestou je (kromě výhledů) opravdu co obdivovat.

Fotografie k článku:

Rozhledna na Dymníku Model rozhledny na Dymníku Rozhledna Dymník Rozhledna na Dymníku Rozhledna Dymník - interiér Ochoz rozhledny na Dymníku. Výhled z Dymníku na Vlčí horu Výhled z Dymníku na Rumburk Model rozhledny na Dymníku - Coblův Betlém Naučná stezka Dymník.

Související odkazy:

MAPAODBOR KČTDALŠÍ INFO
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

Komentováno: 08.11.2019

I když výhledy z Dymníku nejsou tak úchvatné jako třeba z Tanečnice, konstatuji, že je to moc zajímavé místo. Ty menhiry pod rozhlednou možná budou jednou vrtat archeologům v palici :) Toňas - Liberec

Komentováno: 12.11.2019

Teda všechna čest turistům, kteří rozhlednu provozují i v zimě. To jsou opravdu hrdinové dnešní dnů. Jiřina z Rumburka

TURFEST.CZ

TURISTICKÝ FESTIVAL - 27. 5. 2023

Zveme Vás na 3. ročník turistického festivalu v České Kamenici. Připraveny budou výlety, jarmark regionálních výrobků, kulturní program, soutěže pro děti...

NAVŠTÍVIT >>
Turistický festival TURFEST.CZ

DALŠÍ ČLÁNKY Z REGIONU: České Nizozemí


MINIKEMP ROSALKA

KOMFORTNÍ ZÁZEMÍ PRO REKREACI NA STARÉ OLEŠCE V ČESKÉM ŠVÝCARSKU

Malý kemp pensionu Rosalka poskytne vašemu táboření vše potřebné. K dispozici je přípojka na elektřinu, vodu, odpady, wifi, aj. V blízkosti kempu je velký rekreační rybník, restaurace, turistické trasy...

NAVŠTÍVIT >>
Minikemp Rosalka - Stará Oleška

CHALUPA MÁJA V JANOVĚ

UŽIJTE SI PARÁDNÍ DOVOLENOU S RODINOU NEBO PARTOU PŘÁTEL

Pronajměte si roubenku v srdci Českého Švýcarska - s terasou, bazénem, společenskou místností, vybavenou kuchyňkou...

NAVŠTÍVIT >>
Chalupa Mája - Janov u Hřenska

SEVERNÍ STOPOU

MEZINÁRODNÍ TURISTICKÝ POCHOD 20. 5. 2023

45. ročník pochodu se tentokráte koná u příležitosti 40. výročí založení Klubu českých turistů Dolní Poustevna.

NAVŠTÍVIT >>
Severní stopou 2023

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: