Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Děčínsko

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 11.11.2019

AKTUALIZACE: 12.11.2019

Jinak zajímavé místo

Rubrika: Jinak zajímavé místo

Region: Děčínsko • Destinace: České Švýcarsko

LEPORELO ZADNÍ ZEMĚ

Historie Jetřichovicka se umělecky zhmotnila v budově obecního hostince

V dobách před vznikem Národního parku České Švýcarsko jsem jezdíval s usárnou do skal přes Jetřichovice. Zkoumal a obdivoval jsem tu krásná zákoutí hlubokých roklin a skalních vyhlídek. Častokrát jsem se před návratem do města zastavil na pivko v obecním hostinci, kde sedávali trempíři s kytarami a jiným hudebním vercajkem, přičemž bylo veselo. Jenže pak se z trampů stala štvaná zvěř a oblíbený hostinec byl též na nějaký čas uzavřen.

Leporelo Zadní země - Jetřichovice - České švýcarsko

Foto: Martin Zíka

Expozice Leporelo Zadní země se nachází v prvním patře v objektu obecního hostince (restaurace Praha).

Před nedávnem jsem zas po dlouhé době vyrazil z Rynartic do Pavlínina údolí. Došel jsem až na hlavní jetřichovické turistické rozcestí a s radostí jsem konstatoval, že restaurace už zase funguje. Nenechal jsem si ujít příležitost zjistit, co je v tomto kultovním šenku nového. Hospůdka útulná s krbíkem, čistá a ozdobená pěknými malůvkami, obsluha příjemná. Udělala na mne dobrý dojem, tak jsem i něco utratil.

JETŘICHOVICKO ALIAS ZADNÍ ZEMĚ

Při placení se mne paní šenkýřka zeptala, jestli jsem už byl nahoře. A co tam mají? Ptám se. No, Leporelo Zadní země, teď zrovna mají otevřeno. S mírnou nedůvěrou jsem vyšel po schodech do prvního patra, abych se tedy podíval, jakou ptákovinu zase kdo vymyslel. Jenže pak jsem zůstal s obdivem koukat - i na ty ptáky a ptáčníky. Leporelo Zadní země totiž není žádná zatuchlá antikva, ale zdařile výtvarně zpracovaná výstava o historii Jetřichovicka.

ZADNÍ ZEMĚ UKRYTÁ V PRAZE

Restaurace Praha, takto honosně se jmenuje obecní hostinec na jetřichovickém rynku, odkud se rozebíhají turistické cesty i cyklotrasy do všech světových stran. Je to strategické místo hned naproti informačnímu centru. Právě celé první patro opraveného objektu hostince nyní obývá unikátní expozice věnovaná minulosti zdejšího života. Vše vyvedené v živých barvách štětcem výtvarníka Ivo Švejnohy. Slovem těžko popsat, ale můžete část jeho díla posoudit na přiložených fotografiích. Mnohem více uvidíte při osobní návštěvě.

LOVCI PYTLÁCI A LESNÍ ŘEMESLA

Leporelo Zadní země není jen o obrázcích a nástěnných malbách. Je tu vystavena řada objektů trojrozměrných, třeba exponátů souvisejících s provozováním různých řemesel, z nichž mnohá jsou již zapomenuta. Dnes se už nikdo nezabývá ptáčnictvím nebo mlynářstvím. Vodní kolo na Dolském mlýně se dávno rozpadlo. Ba ani zbrojnoši už neharaší halapartnami na Falkenštejně a v pohraničních hvozdech nepotkáme finance. Snad jen uhlíře, skláře a hrnčíře máme možnost ke konci letních prázdnin vídávat při práci na louce u Dolského mlýna, kde se každoročně konají Dny řemesel. Neměli bychom zapomínat na um a zkušenosti našich předků. Proto je fajn, když jsou dávná řemesla vtipně předvedena právě v expozici Leporelo Zadní země.

PANSKÁ KRATOCHVÍLE V HOUŠTINÁCH

Místo živností zaniklých ale potkáme všude řemesla nová. Jsou to služby pocestným. Cestovní ruch a turisté, kolem toho se dnes hlavně točí život v Jetřichovicích a jeho okolí. Není proto od věci si připomenout i počátky turistiky, která na Jetřichovicku začala vzkvétat v dobách romantismu. Už tehdy se zdejší krajinou začali potulovat básníci a malíři, kteří zde nacházeli bohatý zdroj inspirace. Často sem též zajíždělo panstvo se svými hosty. Vymóděné dámy špacírovaly s doprovodem po skalních vyhlídkách, zatímco jejich drahé polovičky se prodíraly s flintami skrze houštiny. Kapitální úlovek, to bylo lákadlo, kterému nebylo lze odolat. Část expozice Zadní země je proto věnována lovu a místům, které jsou nejvíce atraktivní pro podnikání výletů - údolí Kamenice, Mariina skála, Vilemínina vyhlídka, Falkenštejn...

ŽIVOT LIDU OBECNÉHO NEBYL V ČESKÉM ŠVÝCARSKU JEDNODUCHÝ

Jetřichovicko je do budoucna předurčeno pro dobrý byznys z cestovním ruchem. V dřívějších dobách to byl ale kraj chudý. Kvůli komplikovanému terénu zde nebylo možné sedlačit ve velkém, ba ani práce v lese mezi skalami nebývala jednoduchá. O tom také vypráví část Leporela Zadní země, jejíž obsahový scénář připravil Marek Kny, stávající starosta obce. Využil přitom pamětí svého otce, místního rodáka. Řada vystavených exponátů pochází z jeho soukromé sbírky a z věcných darů chalupářů. Na tvorbě expozice se podílela i Natálie Belisová, badatelka a literární patronka Jetřichovicka, kterou dobře známe díky výpravným vlastivědným publikacím a aktivitám kolem Dolského mlýna. Ostatně, ten má v Leporelu Zadní země také své čestné místo.

KDO NEVĚŘÍ, AŤ TAM BĚŽÍ

Leporelo zadní země vytvořil autorský tým Ivo Švejnoha, Marek Kny a Natalie Belisová za pouhých pět měsíců, což je opravdu rekordní čas vzhledem k odvedené práci. Je to jedinečná výstava s charakteristickým výtvarným rukopisem, na který narazíme nejen v objektu restaurace Praha v Jetřichovicích, ale na mnoha místech v okolí. Ve stejném stylu jsou totiž provedeny informační panely a rozcestníky, které dávají místní turistice zdařilý šmrnc. Zbývá mi už jen dodat, že do Zadní země můžete vstoupit za mírný poplatek (50 Kč dospělý / 20 Kč děti) o prázdninách denně od 9.00 do 16.00 hodin, v září a říjnu o víkendech ve stejném čase. Školní výpravy a větší turistické skupiny si mohou dohodnout návštěvu i mimo tuto dobu na čísle 412 555 046 - Obecní úřad Jetřichovice, který expozici provozuje.

Fotografie k článku:

Leporelo Zadní země - Jetřichovice - České švýcarsko Leporelo Zadní země - Jetřichovice - České švýcarsko Leporelo Zadní země - Jetřichovice - České švýcarsko Leporelo Zadní země - Jetřichovice - České švýcarsko Leporelo Zadní země - Jetřichovice - České švýcarsko Leporelo Zadní země - Jetřichovice - České švýcarsko Leporelo Zadní země - Jetřichovice - České švýcarsko Leporelo Zadní země - Jetřichovice - Falkenštejn Leporelo Zadní země - Dolský mlýn - České švýcarsko Leporelo Zadní země - Jetřichovice - České švýcarsko Mariina skála - Jetřichovicko - České Švýcarsko Leporelo Zadní země - Jetřichovice - České švýcarsko

Dostupnost po značených trasách:

Kolem restaurace Praha v Jetřichovicích prochází dálková evropská turistická trasa E3.


Návštěvu Expozice můžete spojit s výletem po žluté trase k Dolskému mlýnu nebo opačným směrem k hradu Falkenštejn.


Modrá trasa vás dovede z Jetřichovic ke skalní kapli KNY, odkud se můžete vrátit okruhem po červené přes nejkrásnější skalní vyhlídky v okolí obce.


Kolem expozice Leporelo Zadní země procházejí cyklotrasy č. 21 (Česká Kamenice - Hřensko) a 3076 (Růžová - Doubice).


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

Související odkazy:

MAPADALŠÍ INFO

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:


Komentováno: 14.11.2019

Takže od listopadu nic? Zrovna bychom využili s vnoučaty škaredého počasí k návštěvě Zadní Země

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: