Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Ústecký kraj

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 14.4.2020

AKTUALIZACE: 20.6.2020

Klub českých turistůFlóra (rostlinstvo)

Rubrika: Metodika / Flóra (rostlinstvo)

Region: Ústecký kraj • Destinace: mimo destinaci

JARNÍ TURISTICKÁ LÉKÁRNA

Luční kvítí a čerstvý vzduch nás po dlouhé zimě postaví na nohy.

Letošní zima byla opravdu velmi specifická a to nejen proto, že nám neumožnila pořádně provětrat běžky, ale také kvůli té protivné pandemii, která nás nutí sedět doma na zadku, zatímco se venku začíná probouzet příroda. Pevně věřím tomu, že jakmile sluníčko pořádně prohřeje stráně, dostane i koronavir za vyučenou, a my si budeme moci opět užívat darů jara. A právě o nich bude řeč v tomto článku.

Turisté v přírodní lékárně - u obce Mikulášovice

Foto: Martin Zíka

Jarní turistika skýtá nejen pocit radosti z hřejivých slunečních paprsků, ale také příležitost natrhat si rostlinky pro vyčištění organismu a posílení imunity.

Na turistických akcích jsem si všiml, jak málo se lidé zajímají o kvítí rostoucí všude podél cest. Běžíme po značkách někam k cíli a přitom nám uniká fakt, že míjíme přepestrou zelenou „lékárnu“, která nám může v mnoha ohledech zlepšit zdraví ba i zpestřit jídelníček. Zejména nyní na jaře stojí za to zkoumat některé rostlinky, které jinak považujeme za plevel.

ČEMU VDĚČÍM ZA DOBRÉ ZDRAVÍ

Můj důvěrný vztah k bylinkám u mne vypěstovala babička. S ní jsem jako malý kluk vyrážel na sběr léčivých rostlin v dobách, kdy se tyto jako sušené drogy vykupovaly. Dalo se tím příjemně zvýšit kapesné. Na půdě babiččina domku to nádherně vonělo. Vždy podle toho, co právě mělo sezónu. Pochopitelně, když se někdo z rodiny roznemohl, bylo hned po ruce vhodné bejlí pro přípravu dobrých čajů, zábalů, inhalací, obkladů... A dodnes si myslím, že právě bylinkám a turistice vděčím za to, že odbornou lékařskou péči vyhledávám zřídka.

NEJEN TĚLO, ALE I PENĚŽENKA VÁM PODĚKUJE

Zdá se mi, že pod tlakem reklamy ziskuchtivých farmaceutických a potravinářských korporací jsme rychle zapomněli, že léčivé a mnohdy i chutné luční kvítí máme stále k dispozici. A to zcela zadarmo. Zastávám názor, že špenát z jarních kopřiv, pesto z medvědího česneku, čaj z podbělu a meduňky či salát z mladých lupenů pampelišek nenahradí žádné vitaminózní či výživové přípravky lisované v pilulích. Jenže, co naplat, městský člověk se v rostlinkách nevyzná, takže sáhne raději po drahé krabičce, o jejímž skutečném obsahu toho vlastně moc neví.

S HERBÁŘEM DO PŘÍRODY

Chápu, že ne každému se chce absolvovat výlety se zátěží v podobě bytelného herbáře. Dovolil bych si však upozornit, že atlasy rostlin jsou k dispozici i v kapesní podobě a existují různé aplikace do chytrých telefonů, které poslouží stejně. Zkuste do svého mobilního vyhledávače zadat slovo „herbář“ a uvidíte, že se s žádným nákladem navíc tahat nemusíte. Hlavní je mít chuť rozšířit si vzdělání v tomto směru, co se vám bohatě vyplatí.

NEJDŘÍV STUDOVAT, POTOM POUŽÍVAT

Bezpečné používání bylinek má svá pravidla. Zkušení léčitelé by vám o tom mohli vyprávět. Bohužel, potkat dnes moudrou bylinkářku je podobně pravděpodobné, jako setkání s pohádkovým dědečkem. Navíc jsme kvůli modernímu způsobu života ztratili intuici pomáhající nám přirozeně vycítit, co je pro nás dobré, a co už ne. Prostě jsme zblbli z blahobytu a reklam. A tak dříve, než se vrhnete na pastvu, musím doporučit, abyste nezkoušeli nic, co opravdu neznáte. Mohli byste dopadnout třeba jako konvalinkou přiotrávená rodinka, která si k obědu naservírovala salát z domnělého medvědího česneku. I v našich krajích totiž rostou druhy jedovaté, ke konzumaci krajně nevhodné.

SLUNCE, BEJLÍ A ČERSTVÝ VZDUCH

Tímto článkem naznačuji, že můžeme o své zdraví při turistice pečovat nejen pohybem na čerstvém vzduchu, ale též využíváním darů přírody. Naučme se znovu poznávat a využívat zelenou nabídku v okolí turistických tras, pochopitelně s použitím patřičných hygienických zásad a s respektem k ochraně vzácných druhů. Na vandry čajové pytlíky nenosím. Do ešusu si vždy najdu něco mnohem vhodnějšího, jako je třeba mateřídouška, jitrocel nebo mladé smrkové výhonky. A místo přeslazených drinků si na výlet beru lahev obyčejné vody, ve které nechám přes noc macerovat pár lístků máty a šalvěje.

KORONAVIRUS TO MÁ SPOČÍTANÉ

Těšení na jaro nám ten mizerný koronavirus trochu zkazil. Mnozí z nás s ním dokonce měli, mají, či ještě budou mít co do činění. Proto je záhodno posílit se (nebo doléčit) výpravami do přírody. Dopřávejme si dobré čaje a saláty z rostlin, které umějí naši imunitu účinně posílit. Některé rostlinky mají schopnost náš organismus pěkně pročistit a doplnit nám do těla kromě vitamínů i potřebné minerály. A to se hodí i při rekonvalescenci.

ANTIREVMATICKÁ TERAPIE PRO OTRLÉ TURISTY

A nakonec přidám k dobrému jednu turistickou historku pro revmatiky. Sdílím zážitek z jednoho výletu, kdy jsem se s kamarádem o cosi vsadil. Sázka zněla tak, že kdo prohraje, ten musí nahatý proběhnout houštinou vysokých kopřiv. Naštěstí jsem vyhrál, takže jsem si náležitě vychutnal následný řev potvrzující fakt, že žahavky byly zrovna ve výtečné kondici. Ten kamarád sice chvilku trpěl, ale mám za to, že si právě díky tomu ani po padesátce nestěžuje na vrzání kloubů. Zábavná zdravotní vzpomínka.

Fotografie k článku:

Turisté v přírodní lékárně - u obce Mikulášovice Turistická přírodní lékárna u Brtníků Podběl lékařský Prvosenka jarní Kopřiva dvoudomá Mateřídouška obecná Trojboká kaple u Mikulášovic Zázračný pramen ve Vilémově.

Související odkazy:

DALŠÍ INFO

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:


K tomuto článku zatím nejsou komentáře.

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: