Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Děčínsko

Autor článku:

Karel VESELÝ

Karel VESELÝ

PROFIL

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 12.12.2018

AKTUALIZACE: 20.11.2019

Klub českých turistůHory - vrcholy

Rubrika: Pozvánka na akci / Hory - vrcholy

Region: Děčínsko • Destinace: mimo destinaci

POZVÁNKA NA HRANÁČ - 7. 12. 2019

Severočeským Matternhornen je Střední vrch přezdívaný Hranáč

Romantická cesta přes 3 vrcholy - Břidličný vrch - Střední vrch - Ovčácký vrch z České Kamenice do Kytlic. Procházku Klíčskou hornatinou pořádá KČT Děčín jako osmnáctý ročník akce zvané "Průzkum Silvestra" . Odměnou za alpský výstup na vrchol Středního vrchu jsou báječné výhledy na Lužické hody, České středohoří i masivy Českého a Saského Švýcarska.

Střední vrch v Lužických horách

Foto: Martin Zíka

Střední vrch v Lužických horách u Prysku poskytuje za dobrého počasí exkluzivní výhledy.

To co je Kailás pro Tibeťany, to je Střední vrch pro domorodce z Prysku a hlavně turisty z Děčína a okolí.

PRAVIDELNÁ SETKÁNÍ NA STŘEDNÍM VRCHU

Hora Hranáč (vžitý název mezi tuláky), ležící asi 1 km severovýchodně od Dolního Prysku v Klíčské hornatině Lužických hor, na mapě vyznačena jako Střední vrch (593 m n.m.), se letos opět stane hlavním cílem turistického pochodu „Průzkum Silvestra“, který pořádá oddíl vysokohorské turistiky KČT Děčín, pod dohledem Karlose (t.j. moje maličkost -autor článku) . Tato tradiční akce (18 ročníků) je hlavně setkáním turistických přátel před koncem kalendářního roku. Jedním z cílů je zajistit v Kytlicích v hospůdce posezení na Silvestra, kdy se vracíme ze silvestroského výstupu na Klíč - proto název "Průzkum Silvestra".

HRANÁČ ZÍSKAL PŘEZDÍVKU PO SVÉM TVARU

Mimochodem Střední vrch, místními přezdívaný Hranáč kvůli charakteristickému tvaru vrcholové hranaté skály, má ještě jedno přízvisko. Mezi starými znalci historie tohoto kraje je znám i jako Severočeský Matterhorn.

AKCE SE ÚČASTNÍ ČLENOVÉ NĚKOLIKA KLUBŮ, MŮŽETE I VY

Pochod začíná na vlakové stanici v Horní Kamenici, kde se kolem jedenácté hodiny dopoledne sjedou účastníci z různých směrů, nejčastěji od Děčína, Varnsdorfu či Liberce. Pak už se jde po červené značce a přes neznačený vrchol Břidličného vrchu, nebo vloni byla varianta po nové zelené tur. značce kolem Prysku a do sedla u rozcestí nad Riedlovou jeskyní, odtud pokračujeme po modré až na Střední vrch.

ODMĚNA ZA NÁMAHU

Výstup na Hranáč je vzhledem k výšce nenáročný, ale strmý, je třeba být ve střehu hlavně, když je namrzlice. To pak četnými návštěvníky ohlazené kameny řádně klouzají. Vyškrábat se nahoru ale stojí za to. Když se povede počasí, naskýtají se zde parádní výhledy na Lužické hory, České středohoří i České Švýcarsko.

VRCHOLOVÝ MEJDÁNEK NA HRANÁČI

Delší zastávku na vrcholu využíváme nejen ke kochání, ale též na svačinu a kamarádské přípitky. Během roku jsme našlapali stovky kilometrů, tak je to třeba oslavit. Pak ještě skupinové foto a dál pochodujeme kousek po modré, ale od Tetřevího vrchu už po neznačené lesní cestě do Kytlic, kde posedíme v hospůdce.

ZÁVĚR U PIVEČKA V KYTLICÍCH

Pochod o celkové délce 10 km končí posezením v hospůdce v Kytlicích. Budou -li okolnosti příznivé, zpestříme si akci návštěvou nejmenšího pivovárku na Děčínsku. Ten se nachází v Kytlickém pensionu Helene. To „pivo“ je také důvod, proč se k akci připojuje i oddíl pivní turistiky KČT Děčín. Tož neváhejte a přidejte se k našemu výstupu na Hranáč. Organizační pokyny a praktické informace k akci najdete v kalendáři turistických akcí Klubu českých turistů ústeckého kraje na www.kctul.cz (viz odkaz níže).

Fotografie k článku:

Střední vrch v Lužických horách Střední vrch u Prysku na Českokamenicku. turisté prochází vrcholovými mechovitými balvany turisté stoupají na skalnatý vrchol Skupina lidí na vrcholu Středního vrchu připíjí a svačí. krásný výhled na Hranáči - pohled na Růžák Ochutnávka na Hranáči. Skupina 25 turistů na vrcholu Středního vrchu. Turisté sestupují ze Středního vrchu u Prysku Karel Veselý koštuje vánoční várku kytlického piva.

Dostupnost po značených trasách:

Ze stanice Horní Kamenice se vyráží neznačeně ke skalnímu útvaru Hrnčířský kámen, odkud se pokračuje po červené trase k Břidličnému vrchu.


Pod Břidličným vrchem se prochází po místně značené trase k rozcestníku s modrou (Nad Riedlovou jeskyní).


Od rozcestí pod Břidličným vrchem až k Střednímu vrchu vede modrá trasa dále pokračující k Ovčáckému vrchu a dále pochod vede neznačenými lesními cestami do Kytlic.


Před Kytlicemi se napojujeme na žlutou turistickou značenou trasu.


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:


Komentováno: 13.12.2018

Přímo pod skálou je parádní zastřešené posezení s ohništěm. Opékačka buřtíků by napříště taktéž nebyla marná.

Komentováno: 08.11.2019

Jasně, vyrazíme s rodinkou. Desítku zvládneme a už se těšíme na výhledy! Marťas z Varnsdorfu

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: