Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Ústecko

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 30.12.2018

AKTUALIZACE: 3.4.2020

Klub českých turistůRozhledna - vyhlídka

Rubrika: Pozvánka na akci / Rozhledna - vyhlídka

Region: Ústecko • Destinace: České středohoří

STŘEKOVSKÁ VYHLÍDKA

Místo, odkud máte Ústí nad Labem jako na dlani.

Krajské město Ústí nad Labem zná většina lidí spíše jako obchodně industriální centrum, než jako zajímavý turistický cíl. Přesto se v jeho nejbližším okolí dá podniknout pěkný celodenní výlet, při kterém navštívíme technickou památku, středověký hrad a po procházce lesem i relativně novou rozhlednu na vrchu Sedlo. Jmenuje Střekovská vyhlídka.

Střekovská vyhlídka - rozhledna na vrchu Sedlo

Foto: Martin Zíka

Většina lidí, kteří žijí v Ústí nad Labem, tento pohled nezná. Nápad zde postavit rozhlednu je určitě výborný, jen mohla být o pár metrů vyšší, aby výhledu nepřekážely koruny stromů.

Výlet můžeme začít na železniční stanici Ústí nad Labem - Střekov. Nevydáme se tentokrát po turistické značce, ale přesuneme se ulicí U Stanice na cyklostezku vedoucí po pravém břehu řeky Labe. Po ní můžeme jít směrem proti proudu řeky až ke Střekovskému zdymadlu, které je chráněnou technickou památkou (zprovozněno 1936). Oficiální název tohoto vodního díla je Masarykovo zdymadlo. Můžeme si ho zvenčí prohlédnout celkem detailně díky tomu, že přes hráz vede žlutá turistická cesta (pozn.: občas se zde konají dny otevřených dveří, kdy je možné vstoupit i dovnitř).

NA VYSOKÉ SKÁLE STARÝ HRAD

Z přehrady obdivujeme vysokou znělcovou skálu, na níž je po staletí usazen hrad Střekov. Ten dal jméno celé městské čtvrti a je nejznámějším symbolem Ústí nad Labem. Je to také další cíl našeho výletu. Přímo k hradu se dostaneme obloukem po stejné žluté turistické značce, na které již stojíme. Střekov nechal před rokem 1319 vybudovat Jan Lucemburský k ochraně labské vodní cesty. Hrad samozřejmě stojí za návštěvu a je možné se též občerstvit v restauraci.

PŘÍJEMNÁ PROCHÁZKA LESEM

Po prohlídce hradu pokračujeme dál vedeni červeným místním značením, které jde kousek souběžně s červenou turistickou značkou směrem k centru města, ale po 300 metrech odbočíme doprava na tzv. Partyzánskou cestu. Je to příjemná procházka traverzující lesním svahem. Dojdeme na Novosedlické náměstí a pak se napojíme na další místní značení, tentokráte zelené. To nás dovede až na vrch Sedlo k rozhledně (pozor na nenápadnou odbočku schodištěm mezi domy).

STŘEKOVSKÁ VYHLÍDKA JE PŘÍSTUPNÁ ZDARMA

Na vrchu Sedlo (284 m n. m.) nás čeká zastřešené odpočívadlo a hlavně malá rozhledna postavená v roce 2010. Jmenuje se Střekovská vyhlídka (podrobnosti viz odkaz níže). Rozhledna je celoročně volně přístupná. Na jejím vrcholu je vyhlídková plošina, z níž jsou velmi pěkné pohledy na centrální část Ústí nad Labem a okolní kopečky příslušející do oblasti Českého středohoří. Na protějším břehu Labe spatříme téměř z ptačí perspektivy známá místa a mezi nimi Větruši, Mariánskou skálu, Erbenovu vyhlídku, vpravo i hrad Blansko (možná náš příští turistický cíl). V dáli se jasně rýsuje dlouhý hřeben Krušných hor. Možná nás napadne, že takto viděno není Ústí nad Labem tak škaredé město, jak se traduje.

Od Střekovské rozhledny pak sejdeme po zeleném místním značení kolem citelně zavánějící chemičky až k železničnímu mostu, přes který vede lávka pro pěší. Před cestou domů se můžeme na závěr projít centrem města a třeba se zastavit v nějaké restauraci či kavárně. Trasa celého výletu měří necelých 10 km, takže je vhodná (a zajímavá) pro rodinnou turistiku i seniory.

NOVOROČNÍ VÝSTUP S TURISTY

Novodobou tradicí odboru KČT VHT Ústí nad Labem je Novoroční výstup na Malé Sedlo, který se uskuteční po páté. Přidejte se k nám, podrobnosti o akci a organizační pokyny najdete v informaci o akci (viz odkaz níže).

Fotografie k článku:

Střekovská vyhlídka - rozhledna na vrchu Sedlo Hrad Střekov - Ústí nad Labem Rozcestník pod Střekovskou vyhlídkou. Střekovská vyhlídka - Ústí nad Labem Střekovská vyhlídka - rozhledna na vrchu Sedlo Větruše ze Střekovské vyhlídky - Ústí nad Labem Mariánská skála ze Střekovské vyhlídky - Ústí nad Labem

Související odkazy:

MAPATURISTICKÁ AKCEDALŠÍ INFO

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:


K tomuto článku zatím nejsou komentáře.

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: