Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Teplicko

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 09.01.2019

AKTUALIZACE: 4.10.2019

Klub českých turistůHory - vrcholy

Rubrika: Chaty a základny / Hory - vrcholy

Region: Teplicko • Destinace: Krušné hory

TURISTICKÁ ZÁKLADNA STARÝ VECHTR

Krušnohorský basecamp u Moldavské dráhy - za suprovou cenu

Cyklisté, lyžaři i pěší výletníci vyrážejí na krušnohorský hřeben hlavně za čerstvým vzduchem. Pro obyvatele průmyslových oblastí Ústeckého kraje je to vlastně zelená oáza. Mezi nejoblíbenější střediska rekreačních sportů v Krušných horách patří Bouřňák a jeho okolí. Právě tady se nachází turistická základna Starý vechtr nabízející sice skromné, za to však strategicky umístěné ubytování - přímo u turistické železniční trati T8 zvané „Moldavská dráha“.

Starý vechtr - Mikulov v Krušných horách

Foto: Magdalena Hunčová

Turistická základna Starý vechtr v Krušných horách byla původně železničním strážním domkem. Dnes slouží jako zázemí pro akce Klubu českých turistů.

KČT oddíl Loko Ústí nad Labem rekre a TJ Lokomotiva Ústí nad Labem společně provozují Starý vechtr u Mikulova v Krušných horách již spoustu let. Je to malá skromně zařízená samoobslužná ubytovna s kapacitou 6 lůžek adaptovaná z bývalého železničního strážního domku u Moldavské horské dráhy. Stojí přímo u železničního viaduktu pod Bouřňákem (slovo vechtr pochází z německého Bahnwächterhaus). Interiér má jednoduchý charakter (petrolejka, voda ze studánky, otop dřevem či uhlím, vlastní spacák). Prostě romantika.

KRUŠNOHORSKÁ MAGISTRÁLA „PO RUCE“

Starý vechtr (č. p. 27 - označen cedulí KČT) slouží jako celoroční základna pro pěší, cyklistické a lyžařské výlety do oblasti západní části Krušných hor. Nedaleko vede známá krušnohorská cyklistická a lyžařská magistrála. Po ní lze za příznivých sněhových podmínek vyrážet směrem na Vrch Tří pánů nebo na Vitišku a dále k běžkařskému areálu kolem Moldavy v Krušných horách.

PŘES VRCHOLY A HLUBOKÁ ÚDOLÍ

V létě lze podnikat v okolí pěkné výlety. Jednou z možností je projít si asi 20 km dlouhou Sklářskou stezku vedoucí od stanice Mikulov - Nové Město přes Moldavu k hraničnímu přechodu s Německem a dál malebným údolím Jeleního potoka. Pak se stezka vrací zpátky k Novému městu. Nebo je možné si prošlápnout 22 km dlouhý Mikulovský okruh (místní značení) kolem Vitišky přes kopec Pramenáč (909 m n. m.) a dál. Na trase se nachází soukromé železniční muzeum v úvraťové železniční stanici Dubí. Za ní sestoupíte údolím říčky Bystřice k Tereziným lázním v Dubí a okruhem se přes vyhlídku Vlčí kámen vrátíte do Mikulova.

SKALNÍ VYHLÍDKA, ROZHLEDNA, HOSPŮDKA...

Přímo u Starého vechtru se nachází autobusová zastávka (Mikulov, chata Vitiška). Toho můžete využít k jinému (doslova vyhlídkovému) výletu. Ráno se necháte autobusem odvézt do Hrobu, odkud se po zelené značce vydáte Domaslavickým údolím (přírodní památka) a za ním po červené značce vystoupáte na Dušanovu vyhlídku a vrch Stropník (856 m n.m.). Pak po zelené dojdete na Dlouhou Louku (restaurace), u níž stojí nová rozhledna na Vlčí hoře. Dál můžete vesele mašírovat hřebenovkou přes Vrch Tří pánů ještě na Bouřňák (869 m n. m.) a pak seběhnout po modré zpátky k Starému vechtru. Dohromady to dělá asi 22 km.

NA KOLE JEŠTĚ DÁL

To jsou jen některé z turistických možností, které se nabízejí. Pokud budete mít s sebou kola, významně tím rozšíříte svůj akční rádius a můžete směle vyrazit třeba přes Cínovec na Komáří Vížku nebo přes Moldavu do německého Altenbergu či na obhlídku Flájské přehrady.

OBJEDNAT NUTNO S PŘEDSTIHEM

Zbývá dodat, že Starý vechtr si mohou členové Klubu českých turistů pronajmout za výtečnou cenu 360 Kč za noc (celý objekt). Informace poskytuje: Ema Kramářová, telefon: 725 488 489, 605 415 018.

Fotografie k článku:

Starý vechtr - Mikulov v Krušných horách Turistická základna Starý vechtr - Krušné hory Starý vechtr v Krušných horách Ubytovna KČT Starý vechtr v Krušných horách Horská chata Vitiška Starý vechtr v Krušných horách Pramenáč - Krušné hory

Dostupnost po značených trasách:

Turistická základna Starý vechtr se nachází cca 1km pod chatou Vitiška, přes kterou prochází mezinárodní dálková trasa E3.


Kousek pod Starým vechtrem vede modrá trasa z Mikulova na vrchol Bouřňáku.


Přímo kolem Starého vechtru vede dálková národní cyklotrasa č. 23 - Krušnohorská magistrála (z Chebu do Děčína).


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

Související odkazy:

MAPATURISTICKÁ AKCEODBOR KČT

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:


Komentováno: 10.01.2019

V roce 2018 se kvůli velkému suchu poprvé stalo, že studánka u Starého vechtru vyschnula. Z čehož plyne, že v takovém případě je lepší si dovézt vlastní zásobu pitné vody.

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: