Turistický magazín

TURISTIKA PRO ZDRAVÍ A DOBROU POHODU

Teplicko

Autor článku:

Václav Novotný

Václav Novotný

PROFIL

NAŠE TIPY:

Pozvánky na akce v Ústeckém a Karlovarském kraji
Litoměřické pochody 2024
Turistický festival TURFEST.CZ 2024

Country festival Ronovské noty
Depandance Bušeranda Janov

160 let rozhledny Děčínský Sněžník - výroční pochod
Stezka odvahy 2024
Turistická informační centra Ústeckého kraje

AKTUALIZACE: 30.4.2024

Publikováno: 15.11.2023

Klub českých turistůVodní živel

Rubrika: Reportáž z akce / Vodní živel

Region: Teplicko • Destinace: České středohoří

PRAVŘÍDLO V TEPLICÍCH A OBŘÍ PRAMEN V LAHOŠTI

Hornická tragédie předznamenala nález pokladu. Voda, byť teplá, je nepřítel horníků. Turistům však léčí klouby.

Tenkrát nikoho nevarovaly příznaky: v nedávno otevřeném dole Döllinger na Teplicku začala vytékat teplá voda a výrazně oslabil Obří pramen v Lahošti. Byl červen roku 1878. Za půl roku 10. 2. 1879 došlo k průvalu. Utopilo se 21 horníků. A lázně Teplice málem přišly o slavné Pravřídlo.

Připomínka opětného nalezení Pravřídla Lázní Teplice.

Foto: Václav Novotný

Teplý pramen zvaný Pravřídlo výrazně přispěl k tomu, že se z Teplic v Ústeckém kraji stalo lázeňské město, kam se přijíždějí léčit návštěvníci z celého světa včetně mnoha významných osobností. Pamětní deska zapuštěná do chodníku připomíná opětné nalezení Pravřídla Lázní Teplice.

Úplně se ztratilo do té doby na povrch vyvěrající světoznámé Pravřídlo v Teplicích. V místě vývěru se hloubila jáma. Ve 13,5 metrech narazili na původní horký pramen.

TEPLICKÉ PŘAVŘÍDLO JE ZÁVISLÉ NA ČERPADLE

Od té doby se musí termální voda čerpat. V Teplicích ale vypukla radost. Zavlály prapory, zvonily zvony, konaly se bohoslužby. Vzájemné obviňování a soudy vyřešila dohoda majitelů lázní a dolů. Od té doby mají doly soudní povinnost udržovat hladinu důlních vod Obřího pramene na určené kótě. Ukázalo se totiž, že podzemní vody na Teplicku jsou v této oblasti vzájemně propojeny. Pro teplické lázně to stačilo a s jistými změnami stačí dodnes.

POMNÍK KATASTROFY NA DOLE DÖLINGER V DUCHCOVĚ.

Poslední poctu zahynulým bylo nutno odložit. Leželi v bahně zatopených a zcela nepřístupných chodeb dolu ještě dlouho, než se chodby odvodnily. Pohřeb se konal v neděli 29. 5. 1881 za obrovské účasti obyvatelstva.

TAKÉ DUCHCOV MĚL SVÉ LÁZNĚ. NAPÁJEL JE OBŘÍ PRAMEN

K tomu sloužila stará vodárna v Lahošti, kam čerpali Obří pramen. Dřevěné potrubí ho vedlo do lázní na okraji Duchcova. Zde se ohříval z teploty kolem 16 °C. Od nepaměti vyvěrající minerální Obří pramen byl vydatný. Ještě v 1. pol. 19. století dokonce poháněl mlýn. Pro nešetrné zásahy při těžbě uhlí ale začal sílu ztrácet. Po neštěstí na nedalekém Döllingeru v únoru 1879 vydatnost dramaticky poklesla. Proto se prameniště mělo prohloubit. S kopáním se začalo r. 1881.

A TAK BYL OBJEVEN DUCHCOVSKÝ POKLAD

V lednu 1882 se kopáčům v 6 metrech naskytl pohled jako z pohádky: odkryli bronzový kotel o průměru půl metru. Plný nazelenalých keltských bronzových náramků, spon a prstenů. Mimořádně vzácný nález si většinou rozebrali sběratelé celé Evropy. Větší soubor je Národním muzeu. Najdeme je prý v muzeích Č. Budějovice, Chomutov, H. Králové, K. Hora, Litoměřice, Most, Praha, Ústí n. L, K. Vary, Vídeň, Norimberk, Berlín, Drážďany, Mohuč, Londýn. Je tomu tak? Snad nám potvrdí či vyvrátí čtenáři Magazínu, kteří je v muzeích viděli. Duchcovský poklad obsahoval přes 1000 spon, více jak 650 náramků a prsteny, které podle historiků pocházely z doby mezi lety 370 - 320 př. n. l.


PŘIJDE-LI TĚLO V LÁZNÍCH DO STYKU S VODOU, JE VŽDY VODOU TERMÁLNÍ. NA TOM STOJÍ LÁZNĚ TEPLICE.

„Voda z Pravřídla nabírá léčebnou sílu v podzemí prý 13 tisíc let!“. To nám prozradil mistr Pravřídla p. Jaše při malé exkurzi v Lázních Teplice. Nedávno nepříznivou teplotu Pravřídla zvýšili na 41°C, a to tím, že odebírali méně vody. Jako v boileru, když ho příliš využíváš. „Zemský boiler“ se odvděčil. Po rekonstrukci otevřeli známé Thermálium a teplou vodou částečně vyhřívají i budovy lázní. Na závěr průvodce ukázal za úzkými dvířky vstup dolů úzkým schodištěm. Vycházel z něho teplý opar „tady na vás dýchlo teplo Země“.

TURISTÉ KČT NAVŠTÍVILI UNIKÁTNÍ MÍSTA.

V červenci 2012 skupině cyklistů KČT Litvínov poskytl v Lahošti u naleziště pokladu historické informace bývalý štajgr Ota Opacki. V listopadu 2018 členové několika odborů naší oblasti prošli trasu od čerpací stanice Obřího pramene přes obecní úřad Lahošť, k duchcovskému památníku a muzeu. Trasa bohužel dodnes není vyznačena turistickou stezkou.

O PRAMENECH VYVĚRAJÍCÍCH EXISTUJE KNIHA.

V r. 2008 vyšla knížka básnířky a duchcovské patriotky s „pramenným“ jménem Věra Bartošková. Poeticky ztvárnila příběh důlního neštěstí a objevení duchcovského pokladu. Podklady dostala od horníků. Keltskými šperky knihu ilustrovala litvínovská Lenka Fišerová. Věra roku 2018 našim turistům zajistila v muzeu Duchcov odborný výklad a autogramiádu své roztomilé knížky. Je k dostání na OÚ Lahošť. Obec má symbol Obřího pramene ve svém znaku a prodává odznak obce s pramenem.

Fotografie k článku:

Připomínka opětného nalezení Pravřídla Lázní Teplice. Pravřídlo v Lázních Teplice. Lahošť věž vodojemu z 18. století je památkově chráněna od r. 1958. Lahošťský historický most ve dolní části obce svědčí o původní mohutnosti Obřího pramene. Pamětní deska horníků zahynulých 10.2.1879 v Sadech Rudé armády Duchcov. Věž vodojemu z dob Valdštejnů a čerpací stanice a místo nálezu keltského pokladu. Povinnost čerpaní má dnes čerpací stanice st. podniku PKÚ. Cyklisté KČT Litvínov v r.2012, průvodce Ota Opacki v modrém. Básnířka Věra Bartošková a Jiří Kalous z KČT Loko Ústí n. L. v muzeu Duchcov. Duchcovský poklad v Lahošti Evropský fenomén. Obálka knihy Část pokladu, bronzové ozdoby a replika kotle v muzeu Duchcov. Přijde-li tělo v Lázních do styku s vodou, je vždy vodou termální.

Související odkazy:

MAPAODBOR KČTK TÉMATU
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

Komentováno: 16.11.2023

Tak tohle je pro mne úplná novinka. Kolik toho ještě o našem nádherném kraji nevíme! MZ

NAŠE TIPY:

Pozvánky na akce v Ústeckém a Karlovarském kraji
Litoměřické pochody 2024
Turistický festival TURFEST.CZ 2024

Country festival Ronovské noty
Depandance Bušeranda Janov

160 let rozhledny Děčínský Sněžník - výroční pochod
Stezka odvahy 2024
Turistická informační centra Ústeckého kraje



DALŠÍ ČLÁNKY Z REGIONU: ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ


MINIKEMP ROSALKA

KOMFORTNÍ ZÁZEMÍ PRO REKREACI NA STARÉ OLEŠCE V ČESKÉM ŠVÝCARSKU

Malý kemp pensionu Rosalka poskytne vašemu táboření vše potřebné. K dispozici je přípojka na elektřinu, vodu, odpady, wifi, aj. V blízkosti kempu je velký rekreační rybník, restaurace, turistické trasy...

NAVŠTÍVIT >>
Minikemp Rosalka - Stará Oleška

CHALUPA MÁJA V JANOVĚ

UŽIJTE SI PARÁDNÍ DOVOLENOU S RODINOU NEBO PARTOU PŘÁTEL

Pronajměte si roubenku v srdci Českého Švýcarska - s terasou, bazénem, společenskou místností, vybavenou kuchyňkou...

NAVŠTÍVIT >>
Chalupa Mája - Janov u Hřenska

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: