Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Šluknovsko

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

O ČEM PÍŠE:

ROZHLEDNA JEDLOVÁ

Postavena: r. 1891

Nadm. výška: 774 m n. m.

Výška rozhledny: 23 m

Rozhled kruhový, výborný

Vstupné 20 Kč

Výletní restaurace

Pomník Friedricha Schillera

Sportovní areál

Destinace: Lužické hory

ROZHLEDNA JEDLOVÁ

Postavena: r. 1891 • Nadm. výška: 774 m n. m. • Výška rozhledny: 23 m • Rozhled kruhový, výborný • Vstupné 20 Kč • Výletní restaurace • Pomník Friedricha Schillera • Sportovní areál • Destinace: Lužické hory

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 16.9.2019

AKTUALIZACE: 13.1.2020

Rozhledna - vyhlídka

Rubrika: Rozhledna - vyhlídka

Region: Šluknovsko • Destinace: Lužické hory

ROZHLEDNA JEDLOVÁ V LUŽICKÝCH HORÁCH

Nejvýchodnější rozhledna Ústeckého kraje přitahuje výletníky i sportovce

Jedlová je nejkrásnější rozhledna Lužických hor. Od otevření v roce 1891 je její osud úzce spjat s turistickým životem okolního regionu. Zažila období velké slávy za časů knížete Ferdinanda Kinského, ale také musela čelit chátrání, kdy byla po odsunu německého obyvatelstva stranou pozornosti a zanedbávána, což mohlo vést téměř k jejímu zničení.

Rozhledna na Jedlové hoře v Lužických horách.

Foto: Martin Zíka

Charakteristický záběr rozhledny s restaurací na Jedlové hoře najdete téměř v každém turistickém katalogu Lužických hor. Dnes už se nechce věřit tomu, že před dvaceti lety byl objekt horského hotýlku v rozvalinách.

Webový portál věnovaný Lužickým horám uvádí, že první turistickou stezku na horu Jedlová vyznačili členové jiřetínské sekce Horského spolku pro nejsevernější Čechy již roku 1887 a čtyři roky na to již vrchol Jedlové hory zdobila výstavní kamenná rozhledna. Postavena byla převážně z místního znělce, zdobné prvky z červených pálených cihel. Ochoz vyhlídkové plošiny je ve výšce 23 metrů, což je dostatečná výška, aby okolní stromy nezakrývaly jedinečný kruhový výhled. Stavební styl válcovité rozhledny s cimbuřím nezaměnitelný.

CO UVIDÍME Z ROZHLEDNY NA JEDLOVÉ

Vstup na rozhlednu je zpoplatněn. Návštěvníci ve věku od 6 do 99 let si mohou zakoupit vstupenku s žetonem do vstupního turniketu za 20 korun v restauraci. Na vstupence je vytištěna v českém a německém jazyce informace o Jedlové hoře a rozhledně samotné. Na druhé straně vstupenky je rozhledový terč podle kterého můžete dobře identifikovat blízké i vzdálené vrcholy. Za opravdu dobré viditelnosti je možné z Jedlové spatřit vrchol Sněžky v Krkonoších, Milešovku v Českém středohoří, Kozákov v Českém ráji nebo Smrk v Jizerských horách. Z toho patrno, že rozhledna Jedlová je oblíbeným cílem krajinářských fotografů.

VÝLETNÍ HOSTINEC

Spolu s rozhlednou byl postaven výletní horský hostinec, který nechal na své náklady postavit kníže Ferdinand Kinský. 10 pokojů a turistická noclehárna byly hojně využívány až do druhé světové války. Po válce však zůstala rozhledna s hostincem opuštěna. Bez údržby obě stavby postupně chátraly. Po převratu se podařilo rozhlednu zachránit. K jejímu slavnostnímu znovuotevření došlo 3. července 1993. Také budova hostince se dočkala zprovoznění dva roky na to, a od té doby slouží opět turistické veřejnosti. Je možné se zde ubytovat za rozumnou cenu. Stylová restaurace je v provozu celoročně. Točí se zde regionální pivo a v letní sezóně si můžete pochutnat třeba na dobrém borůvkovém koláči.

JEDLOVÁ - PROGRAM NA TÝDENNÍ DOVOLENOU

Rozhledna na Jedlové hoře je skvělý turistický cíl. Blízké okolí nabízí mnoho příležitostí k celodenním výletům do Lužických a Žitavských hor nebo do blízkého Českého Švýcarska. K návštěvě samozřejmě láká hrad Tolštejn a městečko Jiřetín pod Jedlovou s nejkrásnější křížovou cestou v Ústeckém kraji. Jeden den lze věnovat průzkumu historických pamětihodností souvisejících s místní těžbou stříbra, což jsou například štola sv. Jana Evangelisty, hornické muzeum v Jiřetíně či naučná stezka „Údolí Milířky“ (tuto lze spojit s výstupem na Luž - nejvyšší vrchol Lužických hor). Velmi pěkný pěší okruh je z Jedlové po červené trase E3 přes Lesnou na Kozí hřbet a dále modrou hřebenovkou na Pětikostelní kámen a po turistických stezkách na Konopáč a Malý Stožec (přičemž doporučuji návštěvu oblíbené turistické hospody na železniční stanici Jedlová).

NA JEDLOVÉ SE MŮŽETE I TROCHU VYŘÁDIT

Když dostanete chuť na dobrodružnou kratochvíli, lze vyzkoušet nabídku adrenalinového parku Jedlová. Nabízí se jízda na terénních kárách, obří houpačka nebo lanový park. Přímo k rozhledně vede také lyžařský vlek. Poslední roky jsou bohužel skoupé na sněhovou nadílku. Ale když se vydaří a napadne, pak určitě stojí za to vzít vyrazit sem na běžkách, neboť v okolí Jedlové bývá množství dobře prošlápnutých stop.

TITUL NEJVÝCHODNĚJŠÍ ROZHLEDNA

Vezmeme li v potaz aktuální správní členění, pak rozhledna Jedlová je momentálně nejvýchodnější rozhlednou v Ústeckém kraji. Už několik let ale zastupitelé města Varnsdorf diskutují o obnově rozhledny na varnsdorfském Špičáku a k tomuto záměru již existuje architektonická studie. Pakliže by se podařilo ji uskutečnit, převzala by titul „nejvýchodnější“ právě rozhledna na Špičáku. Té se budeme věnovat v jiném článku.

Fotografie k článku:

Rozhledna na Jedlové hoře v Lužických horách. Rozhledna na Jedlové - Lužické hory Hrad Tolštejn z rozhledny na Jedlové. Varnsdorf z Jedlové hory Výhled na Lužické hory a České středohoří z Jedlové Rozhledna Jedlová - Lužické hory Pomník básníka Friedricha Schillera na Jedlové hoře.

Dostupnost po značených trasách:

Na vrchol Jedlové hory vede dálková mezinárodní trasa E3 v tomto úseku od železniční stanice Jedlová.


Pod Jedlovou horou je možné se napojit na zelenou trasu E10 vedoucí v tomto úseku od Nové huti, přes žst. Jedlová do Jiřetína pod Jedlovou a dále do Varnsdorfu.


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

Související odkazy:

MAPADALŠÍ INFO
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

Komentováno: 18.09.2019

Ještě bych doplnil, že z Jedlové je z těch zajímavějších kopců a rozhleden vidět také Bezděz, Klíč, Milešovka, Buková hora, Zlatý vrch, Studenec, Dýmník, Vlčí hora a v Sasku třeba Lilienstein, Breiteberg a Kottmar. J. Zoser

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: