Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Šluknovsko

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

O ČEM PÍŠE:

VĚTRNÝ MLÝN SVĚTLÍK

Technická památka

Jediný funkčně zachovalý mlýn holandského typu v Čechách

Postaven: r. 1843

Funkční do r. 1945

Soukromý majitel

Není otevřen pro veřejnost

Přírodní rezervace Světlík

Výchozí místo: Horní Podluží

VĚTRNÝ MLÝN SVĚTLÍK

Technická památka • Jediný funkčně zachovalý mlýn holandského typu v Čechách • Postaven: r. 1843 • Funkční do r. 1945 • Soukromý majitel • Není otevřen pro veřejnost • Přírodní rezervace Světlík • Výchozí místo: Horní Podluží

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 20.1.2020

AKTUALIZACE: 1.3.2020

Technická památka

Rubrika: Technická památka

Region: Šluknovsko • Destinace: Lužické hory

VĚTRNÝ MLÝN VE SVĚTLÍKU U HORNÍHO PODLUŽÍ

Jedinečná technická památka na Šluknovsku turistické návštěvníky okouzlí i poučí

Pokud uvádím, že větrný mlýn v zaniklé obci Světlík v okrese Děčín je jedinečný, pak věřte, že to není obvyklé klišé z turistických reklam. Jedná se totiž o jediný mlýn holandského typu s dochovaným technickým vybavením v Čechách. Takže je to bezpochyby další „nej Ústeckého kraje“, které památkáři zachránili v tomto vynikajícím stavu hlavně díky nadšení několika generací majitelů objektu a jejich přátel.

Větrný mlýn Světlík - Lužické hory

Foto: Martin Zíka

Větrný mlýn v zaniklé obci Světlík se svou červenou střechou krásně vyjímá u velké plochy rybníka. Lokalita je ptačí přírodní rezervace.

Výjimečná hodnota mlýnu ve Světlíku spočívá hlavně v tom, že se nachází v téměř původním technickém stavu. Jinak na Děčínsku i dnes najdeme mnoho charakteristických kamenných kruhových staveb bývalých mlýnů, které byly předělány k obytným či rekreačním účelům (Varnsdorf, Brložec, Arnoltice, Janov...). Není tedy překvapující, že tento mlýn se stal zaslouženě technickou a kulturní památkou, která patří k tomu nejzajímavějšímu, co může obec Horní Podluží turistickým návštěvníkům nabídnout.

Z OBCE SVĚTLÍK ZBYLY TŘI DOMY A MLÝN

Je to stále stejný příběh spojený se smutným osudem původních obyvatel, kteří museli po druhé velké válce opustit své domovy a odejít z Československa, protože byli německé národnosti. Větrný mlýn, který mlel až do roku 1945, pamatuje obec Světlík (tehdy Lichtenberg) když měla téměř padesát stavení. Je vůbec s podivem, že mlýn, který se též stal častým cílem rabování, se dochoval ve vynikajícím stavu dodnes. Postaven byl roku 1843 jako součást hospodářství s pekárnou. To vše a mnoho dalšího jsem se dozvěděl z velmi pěkně zpracovaného informačního panelu u cesty za mlýnem.

TURISTICKÁ ZNAČKA VÁS SEM NEZAVEDE

Přestože se přímo u mlýna sbíhá několik cest, žádná není značená pro turisty, což je škoda. Určitě by bylo možné vyznačit pěknou trasu od železniční zastávky v Horním Podluží, která by byla vedena kolem kozí farmy na Žofíně a přírodní rezervace Světlík, též kolem mlýna a dál lesní cestou k nedalekým pramenům říčky Křinice, odkud již vede modrá turistická značka do Krásné Lípy.

PŘÍRODNÍ REZERVACE SVĚTLÍK

Malý kousek od větrného mlýna se nachází velký rybník připomínající svým názvem zaniklou obec Světlík. Jedná se o přírodní rezervaci (vyhlášena 1995) s výskytem vzácných rostlin (např. suchopýr pochvatý a úzkolistý, prha arnika, orchidej prstnatec májový). Rozsáhlá vodní plocha s klidnými mokřady láká k hnízdění jeřába popelavého, chřástala vodního... Dokonce je zde možné pozorovat při lovu orla mořského a mnoho jiných druhů vodních ptáků.

KUDY K MLÝNU

K větrnému mlýnu ve Světlíku se nejsnáze dostanete ze zmíněné vlakové zastávky v Horním Podluží (linka Trilex: Rybniště - Varnsdorf - Žitava - Liberec), odkud je to jen 1,5 km. Zastávku u mlýna můžete rovněž zakomponovat jako součást pohodového cyklovýletu, neboť tudy vede cyklotrasa 3013 (z Lužických hor do Krásné Lípy). V sezóně si můžete zakoupit dobré přírodní kozí sýry na nedaleké farmě Žofín.

Fotografie k článku:

Větrný mlýn Světlík - Lužické hory Větrný mlýn Světlík - Horní Podluží - Lužické hory Větrný mlýn Světlík - Horní Podluží - Lužické hory Větrný mlýn Světlík - technická kulturní památka Větrný mlýn Světlík - Horní Podluží - Děčínsko Větrný mlýn Světlík - technický interiér Větrný mlýn Světlík - Horní Podluží - interiér Přírodní rezervace Světlík Světlík - sakrální památka Horní Podluží - kozí farma Žofín Prameny Křinice

Dostupnost po značených trasách:

Kolem větrného mlýna ve Světlíku vede cyklotrasa 3013 od Kytlic do Krásné Lípy (parádní cyklovýlet).


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

Související odkazy:

MAPADALŠÍ INFO
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

K tomuto článku zatím nejsou komentáře.

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: