Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Děčínsko

Autor článku:

Jan Douda

Jan Douda

PROFIL

O ČEM PÍŠE:

60. JARNÍ SRAZ TURISTŮ

AKCE ZRUŠENA

Krásná Lípa - 150. výročí jmenování městem

Odbory KČT Děčínské oblasti

Setkání turistů Děčínska

Pamětní list

Posezení s hudbou

Komentované výlety

Destinace: České Švýcarsko

60. JARNÍ SRAZ TURISTŮ

AKCE ZRUŠENA • Krásná Lípa - 150. výročí jmenování městem • Odbory KČT Děčínské oblasti • Setkání turistů Děčínska • Pamětní list • Posezení s hudbou • Komentované výlety • Destinace: České Švýcarsko

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 09.2.2020

AKTUALIZACE: 14.3.2020

Klub českých turistůZajímavá událost

Rubrika: Pozvánka na akci / Zajímavá událost

Region: Děčínsko • Destinace: České Švýcarsko

60. JARNÍ SRAZ TURISTŮ DĚČÍNSKA ZRUŠEN

Jubilejní jarní sraz se kvůli epidemii nekoná!

Krásná Lípa na Děčínsku v letošním roce slaví 150 let od jmenování městem a další významné jubileum zde oslaví turisté z celého okresu. Členové Klubu českých turistů z Krásné Lípy, Děčína, Benešova, Rumburku, Varnsdorfu, Šluknova Dolní Poustevny a Janova se měli sejít již po šedesáté. V důsledku vládních opatřeních související s epidemií Covid19 JE AKCE V DANÉM TERMÍNU ZRUŠENA !!!

Jarní sraz turistů v Krásné Lípě v roce 2013

Foto: Jaroslav Leksa

Dnes již archivní fotografie připomíná jarní sraz turistů Děčínska v Krásné Lípě - rok 2013

Každé jubileum bychom si měli alespoň připomenout. Nebude se již opakovat. Jubileum kulaté bychom však měli určitě důstojně oslavit. To platí v každém ohledu, ve všech oblastech našeho života, sport a turistiku nevyjímaje. Ano, před šedesáti lety byla založena tradice jarních srazů turistů a slavit se bude.

2020 - ROK PLNÝ KULATIN

Nahlédnutím do kalendáře turistických akcí pro KČT oblast Ústecký kraj na rok 2020 zjistíme, že kulaté narozeniny konkrétní akce si letos nepřipomeneme pouze u nás v Krásné Lípě, ale z podobného důvodu se budeme těšit i do Chomutova, Teplic, Klášterce nad Ohří a Loun.

ŠEDESÁTÉ VÝROČÍ JARNÍCH SRAZŮ - EXKURZE DO HISTORIE

Byl to před šedesáti lety rok plný významných událostí. Pouze namátkou: první člověk ve vesmíru - Jurij Gagarin obletěl 1x Zemi, začíná se stavět Berlínská zeď, byla zahájena stavba Nechranické přehrady, Otto Wichterle vyrobil první měkké kontaktní čočky a další. Nu a k tomu všemu, světe div se, byl připraven a realizován první jarní sraz turistů našeho tehdejšího okresu. Že nemůžeme srovnávat? Ale ano. Protože jsou události celosvětového, celostátního ale také regionálního významu. Každá z nich má mimořádný význam pro danou oblast a je nutné, abychom na ně nezapomínali.

JAK ZRODILA SE MYŠLENKA JARNÍCH TURISTICKÝCH SRAZŮ

V r. 1957 se uskutečnila akce, která byla nazvaná 100 jarních kilometrů. Hlavním smyslem bylo mobilizovat turistické oddíly k masové účasti členů a všech příznivců turistiky a získávat širokou veřejnost pro aktivní pohyb a vztah k přírodě vůbec. Každá první jarní neděle v dalších letech byla nazvána Turistickou nedělí a byla vždy zahájena akcí 100 jarních kilometrů. A to už byl pouze nepatrný krůček k tomu, aby Okresní výbor turistiky OV ČSTV v Děčíně připravil tzv. Jarní sraz turistů a 26. března 1961 v Kamenické Šenově u Panské skály plánovanou akci uskutečnil. Sešli se turisté z celého okresu, další rok následovala Vlčí Hora (tehdy ještě samostatná obec) a z jarních srazů se stala nádherná tradice.

JEDNA TURISTICKÁ ZAJÍMAVOST

To byly roky 1962 - 1965. Tehdy se jarní srazy turistů organizovaly zvlášť pro západní a východní část okresu. V roce 1965 dokonce i pro střední část okresu (na Vrabinci, Stožci a opět ve Vlčí Hoře). Rok 1966 vrátil jarní srazy opět na jedno místo.

TAK ŠLY ROKY…

…tak se v pořádání jarních turistických srazů střídala se města a obce, kde jsou aktivní turistické kluby. Turistů i účastníků z řad veřejnosti přibývalo a stejně tak přibývalo míst a památek, se kterými nás organizátoři jednotlivých jarních srazů seznamovali. Ta krásná tradice pokračovala s každoroční železnou pravidelností až do r. 1991. Ve zmíněném roce se spojily Kluby českých turistů okresu Děčín a Česká Lípa do Labsko-lužické oblasti a první velkou akcí byl hned na jaře r. 1992 Oblastní jarní sraz turistů. Organizací byl pověřen tak trochu symbolicky KČT Krásná Lípa, který se také v r. 1991 rozloučil s Tělovýchovnou jednotou a osamostatnil se.

ŠTAFETU JARNÍCH SRAZŮ SI TURISTICKÉ KLUBY PŘEDÁVAJÍ

Opět rok co rok, Rumburk, Česká Lípa, Děčín, Brtníky, Sloup v Čechách,
Česká Kamenice, Mimoň, Šluknov a další za účasti stovek a tisíců účastníků, kteří milují pobyt v přírodě, mají zájem navštívit nepoznané a chtějí navázat nová přátelství. Loňský jarní sraz hostil KČT Dolní Poustevna a pořadatelství v roce letošním bylo přiděleno KČT Krásná Lípa.

JARNÍ SRAZY V KRÁSNÉ LÍPĚ

KČT Krásná Lípa byl založen v r. 1981 jako nový odbor při TJ Krásná Lípa. V šedesátileté historii byla organizace jarních srazů přidělena tomuto klubu celkem 5x. Vzpomínáte?
1985 - základna klubu za fotbalovým hřištěm, počasí slunečné, ale po předchozím tání travnatá plocha základny doslova rozbahněná, ale u výborného kulturního programu a občerstvení nálada skvělá.
1992 - bohatý kulturní program v místním kině, odhalení pamětní desky bratrům Bienertovým a otevření první části zrekonstruované žluté trasy přes Kyjovský hrádek.
1997 - vystoupení krásnolipských tanečních a pěveckých souborů v Besedě na náměstí, přesun na hráz přehrady v Kyjově, občerstvení a slavnostní otevření kompletní žluté stezky Kyjovským údolím.
2008 - hlavním bodem srazu v tomto roce byla turistická výstava v tehdejším Domě volného času (dnes relaxační centrum Aparthotelu Lípa) a konečně...
r. 2013 - na toto období udeřila zima, kterou umocňoval krutý mráz a prudký vítr (nejdříve zmrzl chleba, potom už mrzla i hořčice a kdo okamžitě nesnědl guláš, měl smůlu). V místním kostele pak proběhl kulturní program s předáním odměn aktivním členům KČT a přítomní vyslechli mimořádný koncert na opravené varhany.

SLAVÍME ŠEDESÁTKU?

V důsledku vládních opatřeních související s epidemií Covid19 JE AKCE V DANÉM TERMÍNU ZRUŠENA !!! O případném náhradním termínu budeme informovat.

Fotografie k článku:

Jarní sraz turistů v Krásné Lípě v roce 2013 Jarní sraz turistů Děčínska v Krásné Lípě v roce 2013. Jarní sraz turistů Děčínska v Krásné Lípě v roce 2013. Diplom jarního srazu turistů Děčínska v Krásné Lípě v roce 2013.

Související odkazy:

MAPATURISTICKÁ AKCEODBOR KČT
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

Komentováno: 10.02.2020

To vypadá opravdu na libový turistický mejdánek. Dorazím na gulášek. Martin

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: