Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Zahraničí - svět

Autor článku:

Karel VESELÝ

Karel VESELÝ

PROFIL

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 15.12.2018

AKTUALIZACE: 22.1.2020

Klub českých turistůHory - vrcholy

Rubrika: Historie KČT / Hory - vrcholy

Region: Zahraničí - svět • Destinace: mimo destinaci

TURISTICKÉ OHLÉDNUTÍ SENIORA

ZAČÁTKY VHT VE VELEHORÁCH

Ohlédnutí za počátky turistiky ve velehorách, převážně Alpách, po otevření hranic pro všechny! Od roku 1990 kdy Klub českých turistů v Děčíně ožil nadšením provozovat vysokohorskou turistiku (VHT) v dosud nedostupných zemích, doposud to bylo jen na přidělení tzv. devizního příslibu. A to jsme nedostávali, asi jsme byli nespolehliví? Blbá doba ...

dívka vylézá po lanech z ferratové cesty

Foto: Karel Veselý

Ferrata na Mangert, Julské Alpy

Po t.zv. Sametové revoluci, se nám otevřel svět a mohli jsme si začít naplňovat cestovatelské a poznávací touhy, které dosud byly jen pro málo vyvolených, jen ten kdo dostal od "kádrováků" a banky devizový příslib a to jsem nikdy nedostal až r.1989 s Mágusem do Dolomit a pak již to začalo :-)

První roky jsme jezdili do Alp, kde je nepřeberný počet krásných a náročných vrcholů a zde "dobývali" známé a vysněné hory. Jako cvičitel vysokohorské turistiky (VHT) jsem pořádal zájezdy pro oddíl s tématikou poznat horskou lokalitu a vždy výstup na několik významných vrcholů.

Úplně první byla cesta na nejbližší třítisícovku - Dachstein. Byl to přechod vrcholu s cílem v Hallstattu. Byla to nádhera a první zkušenosti pohybu po ledovci od chaty Adamek Hütte na vrchol a sestup přes Simonyhütte Tehdy jsme neměli ani mačky, ani cepíny, jen hůlky. Bylo to dost dobrodružné, ale opojné i poučné. Tak jsem za dva roky vystoupil na vrchol ještě jednou z opačné strany od Simony H. a zpět, na chatu Přátel přírody.

Další každý rok opět do Alp a tak vystoupali na Matterhor (jen 2) , ale já ne, protože jsem si prožil další poučení - úraz při jištění na laně nepozorným kolegou a následným ošetřením v Zermattu (1991), kdy jsem nebyl pojištěn na VHT a výmluvy u pana doktora, že v Česku je lékařství zdarma u něj neplatilo, ale byl jsem tehdy ošetřen zdarma a mimořádně a naposledy i s poučením! Od té doby každý účastník do zahraničí povinně pojištěn!

Další a další výpravy v Alpách a vrcholy jako Mt. Róza, Dóm, Ortler, 2x Grossglockner, Wildspitze, Venediger, 2xZukspitze, Triglav a další méně atraktivní vrcholy v Tyrolsku, Silvretě, , Wilder Kaiser, ale perla byl i výstup za východu slunce na Mt. Blanc.
Jezdilo se autobusem a účastníci byli vždy rozděleni na dvě kategorie - "véháťáci" a jezerňáci :-).

Samostatná kapitola je několik výprav do Dolomit s Via ferratama, i výpravy do Norských hor, Lechtalských Alp, nebo Totes Gorges ve Francii o tom někdy v příštím povídání. Tak příště (bude-li nějaké) i životní cesta na 6 týdnů do Himálaje a Nepálu.

Ano ohlédl jsem se zpět a bylo dobře a byli jsme mladí (i když 50 roků co bylo tehdy , mladí považují za stáří), bohužel, dnes již mnoho turistů a nadšenců z těchto výprav rezignovalo na takto pojatou turistiku a spát pod stanem, nebo pod širákem se nechce.

Jsou dnes mnohem větší a pohodlnější možnosti jak poznávat hory, nebo vysněné krajiny. Nepřeberné množství cestovek a nabídek a i zdravotní problémy dřívějších bardů a spolulezců, celistvost klubu a přátel změnily. Stačí mít dost peněz a jedeš kam se zlíbí, ale je to již podle jiných not...


Fotografie k článku:

dívka vylézá po lanech z ferratové cesty skalnatý vrchol nad ledovcem skupina turistů stoupá hřebenem k vrcholu ledovcová trhlina pod vrcholem Galdhopiggenu turisté si připíjí pivem na vrcholu dívka se raduje z výhledu na vrcholu Mt.Colt lezez ve stěně v Dolomitech před vrcholem

Související odkazy:

ODBOR KČT
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

Komentováno: 16.12.2018

Pro mne nejsilnějším a nezapomenutelným zážitkem s VHT Děčín byl přechod hřebene Watzmann - centrální masiv Berchtesgadenských Alp. M. Zíka

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: