Turistický magazín

TURISTIKA PRO ZDRAVÍ A DOBROU POHODU

Ústecký kraj

Autor článku:

Karel Punčochář

Karel Punčochář

PROFIL

NAŠE TIPY:

Pozvánky na akce v Ústeckém a Karlovarském kraji
Turistický festival TURFEST.CZ 2024

Country festival Ronovské noty
Depandance Bušeranda Janov
160 let rozhledny Děčínský Sněžník - výroční pochod
Turistická informační centra Ústeckého kraje

AKTUALIZACE: 20.12.2020

Publikováno: 16.01.2019

Klub českých turistů

Rubrika: Historie KČT /

Region: Ústecký kraj • Destinace: mimo destinaci

5. HISTORIE TURISTIKY V ÚSTECKÉM KRAJI

Období let 1950 až 1990 – Svaz turistiky

Již jsme vysvětlili vývoj po roce 1948: Nejprve byl KČT zařazen pod TJ Sokol, později pod DSO. Následovalo rozčlenění a přidělení názvu podle velkých továren, dolů, škol apod.

Ejemova chata o kterou přišel odbor KČT Louny po roce 1948

Foto: Archivní snímek

Ejemova chata s Frotzlovou rozhlednou na Stříbrníku u Loun

Období let 1950 až 1990 – Svaz turistiky

• Již jsme vysvětlili vývoj po roce 1948: Nejprve byl KČT zařazen pod TJ Sokol, později pod DSO. Následovalo rozčlenění a přidělení názvu podle velkých továren, dolů, škol apod. Od r. 1957 vše zastřešil ČSTV (Československý svaz tělesné výchovy) jako Svaz turistiky (ST), se čtyřstupňovým řízením odbor - okres - kraj - ústředí.
• Příkladem budiž situace v Ústí nad Labem: Po Sokolu vznikla DSO Ústí nad Labem, z něhož se vydělily turistické odbory Slovan a z nich Slavoj, Spartak, Lokomotiva, Jiskra Chemička, již vše pod ČSTV.
• Zaniklý Časopis turistů nahradil jiný, ideově zaměřený. Několikrát se měnil jeho název: Turistika – horolezectví, Turistika, Turista, Turista na cestu a opět Turista.


Co turisté ztratili

• Došlo ke ztrátě majetku, chat, rozhleden, hradů atd. Dokonce historicky první chaty KČT v našem kraji na Stříbrníku u Loun či na Bouřňáku byly znárodněny.
• Postupně a velmi pracně si v následujícím období odbory či tělovýchovné jednoty zajišťovaly ubytovací objekty. Jmenujme chaty v Českém středohoří na Lovoši, v Čeřeništi, Buková hora, stanová základna ve Lbíně, chata Spartaku Ústí nad Labem v Knínicích, dále v Krušných horách Vechtr v Mikulově, chalupa v Rašově u Klínů, chata Venkov v Měděnci, chata v Údolíčku u Pernštejna a další.

Ani v tomto „divném“ období to turisté nevzdali a nezaháleli

• V řadě míst byli aktivní bývalí skautští členové a vedoucí a Sokolové. Zůstali také nadšení turisté se svými ideály, zkušenostmi. Podařilo se jim zachovat, a ještě rozšířit síť značených cest. Od poloviny 50. let se objevují první školení a první cvičitelé turistiky.
• Do tehdejšího Československa se v 50. letech dostal orientační běh (OB) zásluhou turistů, kteří přivezli zkušenosti ze Skandinávie. Vytvořili si svou variantu vycházející více z turistiky - vícečlenné hlídky, zátěž, ústní zkoušky, zákaz běhání.
• V polovině 50. let vznikly Zápočtové cesty – jednoduše řečeno – ve snaze turistiku „změřit“. Vznikl celý systém zápočtových cest, později systém výkonnostních odznaků.

A později…

• Od konce 50. let se stala populární veřejná akce Sto jarních kilometrů, kterou připravovaly nejen odbory turistiky, ale i jiné organizace, např. školy.
• Od poloviny 60. let vznikaly dálkové pochody (DP). Leckde měřily i 100 km. Staly se fenoménem doby. Zejména od počátku 70. let se organizovaly DP téměř v každé větší obci.
• A také nesmíme zapomenout na Poslední puchýř, jehož historie začala v našem kraji v r. 1972. Zakladatelem dálkového pochodu byl Josef Bursík z Krupky. Smyslem bylo symbolické ukončení turistické sezóny a setkání vyznavačů výkonnostní turistiky. Pochody byly dlouhé 50 kilometrů a na závěr byl pořádán společenský večer s taneční zábavou.


a ještě později…

• O začátku 70. let pořádal Krajský výbor Svazu turistiky krajské srazy či setkání turistických oddílů mládeže (TOM). Příkladem spolupráce nejen turistů, ale i lyžařů byl III. Zimní sraz (ZS) turistů ČSR v Novém Městě v Krušných horách. Proběhl od 9. do 12. 2. 1978. Organizovaly ho Okresní výbory ČSTV a Svazy turistiky Teplice a Most, štáb sídlil v Límově chatě na Bouřňáku.
• Po několika turistických setkáních okresních a krajských dokázali organizovaní turisté uspořádat v našem kraji největší akci celostátního dosahu v r. 1987 – VII. Letní turistický sraz ČSR Most – Benedikt.

Fotografie k článku:

Ejemova chata o kterou přišel odbor KČT Louny po roce 1948 Histoeii a podmínky orientačních závodů popsal František Málek v kronice OT Spartak Ústí nad Labem Kontrolní list z roku 1977 prozrazuje, že pochod patřil k nejstarším v našem kraji Autor nápadu a spoluorganizátor prvních čtyř ročníků v letech 1972 - 1975 Na snímku je potvrzení o účasti ještě z doby pořádání v rámci Ústí nad Labem Logo srazu s městem Most zobrazil výtvarník Vladimír Míka V areálu bylo teplo a tak do půl těla svlečení účastníci kontrastují s kravatami na pódiu

K článku nejsou odkazy.


KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

K tomuto článku zatím nejsou komentáře.

NAŠE TIPY:

Pozvánky na akce v Ústeckém a Karlovarském kraji
Turistický festival TURFEST.CZ 2024

Country festival Ronovské noty
Depandance Bušeranda Janov
160 let rozhledny Děčínský Sněžník - výroční pochod
Turistická informační centra Ústeckého kraje



MINIKEMP ROSALKA

KOMFORTNÍ ZÁZEMÍ PRO REKREACI NA STARÉ OLEŠCE V ČESKÉM ŠVÝCARSKU

Malý kemp pensionu Rosalka poskytne vašemu táboření vše potřebné. K dispozici je přípojka na elektřinu, vodu, odpady, wifi, aj. V blízkosti kempu je velký rekreační rybník, restaurace, turistické trasy...

NAVŠTÍVIT >>
Minikemp Rosalka - Stará Oleška

CHALUPA MÁJA V JANOVĚ

UŽIJTE SI PARÁDNÍ DOVOLENOU S RODINOU NEBO PARTOU PŘÁTEL

Pronajměte si roubenku v srdci Českého Švýcarska - s terasou, bazénem, společenskou místností, vybavenou kuchyňkou...

NAVŠTÍVIT >>
Chalupa Mája - Janov u Hřenska

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: