Turistický magazín

TURISTIKA PRO ZDRAVÍ A DOBROU POHODU

Klášterecko

Autor článku:

Věra Pajerová

Věra Pajerová

PROFIL

O ČEM PÍŠE:

LÁZNĚ EVŽENIE

Tradiční turistický pochod

42. ročník (9. 4. 2024)

Start: Klášterec nad Ohří - zámek

Zahájení: vlakové nádraží 9.00 hodin

Lázeňský areál - minerální prameny

Trasy podél Ohře

Hrady Egerberg, Šumburk, Perštejn

Destinace: Dolní Poohří

LÁZNĚ EVŽENIE

Tradiční turistický pochod • 42. ročník (9. 4. 2024) • Start: Klášterec nad Ohří - zámek • Zahájení: vlakové nádraží 9.00 hodin • Lázeňský areál - minerální prameny • Trasy podél Ohře • Hrady Egerberg, Šumburk, Perštejn • Destinace: Dolní Poohří

NAŠE TIPY:

Pozvánky na akce v Ústeckém a Karlovarském kraji
Litoměřické pochody 2024
Turistický festival TURFEST.CZ 2024

Country festival Ronovské noty
Depandance Bušeranda Janov
160 let rozhledny Děčínský Sněžník - výroční pochod
Stezka odvahy 2024
Turistická informační centra Ústeckého kraje

AKTUALIZACE: 8.3.2024

Publikováno: 16.2.2020

Klub českých turistůHrad - zřícenina

Rubrika: Pozvánka na akci / Hrad - zřícenina

Region: Klášterecko • Destinace: Dolní Poohří

OD EVŽENKY K EVŽENCE

Jarní pochod k hradům Šumburk, Egerberg a Perštejn.

Dne 9. března 2024 pořádá KČT Chomutov 43. ročník pochodu u příležitosti oslav Mezinárodního dne turistických žen. Tři trasy procházejí nádhernou krajinou kolem údolí řeky Ohře. Start je v 9 hodin v nádražní hale v Klášterci nad Ohří.

Zámek Klášterec nad Ohří.

Foto: Martin Zíka

Pokud účastníci pochodu od Evženky k Evžence přijedou z větší vzdálenosti, doporučujeme při té příležitosti též prohlídku areálu zámku v Klášterci nad Ohří.

Připraveny budou tři trasy v délce 8, 10 a 15 km. Vedou k hradům, které v době středověku střežily údolí řeky Ohře v místech, kudy procházela významná obchodní stezka. Ve všech třech případech si můžete prohlédnout lázně Evženie a ochutnat vynikající minerální vodu.

1. TRASA (8 km) vede po červené trase kolem areálu lázní Evženie na hrad Perštejn a zpět. Téměř celou cestou (kromě výstupu k hradu) se jde podél řeky Ohře.

2. TRASA (10 km) je po červené značené trase přes řeku Ohři na hrad Lestkov (Egerberg). Pak se pokračuje do Rašovic a po zelené zpět do Klášterce nad Ohří.

3. TRASA (15 km) vede přes lázně Evženie po červené směr rozcestí Šumná, kde se přechází na žlutou značku ke zřícenině hradu Šumburk. Po sestupu z hradu se pokračuje po červené do Perštejna.

HISTORIE POCHODU OD EVŽENKY K EVŽENCE

Před čtyřiceti lety se o vznik pochodu zasloužil bývalý předseda KČT Chomutov pan Helmut Nový a další členové výboru pan Ladislav Braun a Jaromír Svoboda. Pochod se konal na počest Mezinárodního dne žen. V této tradici pokračujeme i my. Oslava svátku je umocněna chůzí krásnou krajinou v okolí zámku Klášterce nad Ohří, zámeckého parku a cestou podél řeky Ohře se zříceninami hradu Šumburk a Lestkov (Egerberk).

TURISTKY, POJĎTE S NÁMI SLAVIT MDŽ!

Mezinárodní den žen je mezinárodním svátkem, který se oficiálně slaví 8. března. OSN ho uznává do roku 1975. Bohužel v České republice se tento svátek přestal oficiálně slavit, ačkoli v roce 2004 byl zařazen opět mezi významné dny, který slaví též členky Klubu českých turistů.

LÁZNĚ EVŽENIE V KLÁŠTERCI NAD OHŘÍ

Všechny trasy našeho pochodu procházejí kolem areálu lázní Evženie v Klášterci nad Ohří, který se nachází na levém břehu řeky Ohře. Součástí areálu je lázeňský park, kterým prochází červená turistická trasa a také národní cyklotrasa č. 6 - Ohře. S parkem lázní Evženie, kde jsou prameny s minerální vodou sousedí park kláštereckého zámku.

LÁZNĚ EVŽENIE, KTERÉ DALY NAŠÍ AKCI NÁZEV

Lázně jsou datovány od 18. května 1881, kdy místní sedlák pan Fickert zjistil, že voda v jeho studni má vodu sice kyselou, nicméně velmi dobrou. Tuto informaci si nenechal jen pro sebe a protože se to stalo v období rozvíjejícího se lázeňství, začaly se o vodu zajímat lázeňští prospektoři. Bylo potvrzeno, že se jedná o kvalitní minerální vodu s vysokým obsahem kysličníku uhličitého, což vedlo k založení lázní.

V roce 1886 Josef Fickert prodal veškerý majetek včetně studny s minerální vodou ústeckému cukrovarníkovi Františku Fieberovi. Ten pramen pojmenoval po své manželce Eugenie - Evženka. Zajistil výstavbu budovy pro zpracování minerálky a v sousedství založil park. V roce 1897 byl při hloubení další studny objeven další pramen minerální vody, který se začal stáčet a prodávat. Je to pramen Městský. Dne 9. dubna 1898 byla Evženie prohlášena léčivým pramenem a to byl začátek lázeňství v Klášterci nad Ohří.

LÁZNĚ EVŽENIE PO VÁLCE MÁLEM ZANIKLY

Po válce a odsunu německého obyvatelstva byl v roce 1950 provoz uzavřen a areál Evženie začal chátrat. Městský pramen byl dokonce zabetonován. Po rekonstrukci Evženie 1. května 1964 - byl pramen opět zpřístupněn veřejnosti. Budovy využívány nebyly. Po roce 1990 byl objeven další pramen a město Klášterec nad Ohří začalo s rekonstrukcí někdejší lázeňské budovy u empírové Střelnice z roku 1829 se sloupkovým přízemím. Dnes Už jsou celé Lázně Evženie přístupné veřejnosti. Objekt je modernizován a slouží klientům pro komplexní lázeňskou péči včetně ubytování a stravování.

V KLÁŠTERCI NAD OHŘÍ BYLY OBJEVENY TŘI PRAMENY

Dnešní lázně Evženie mají k dispozici tři prameny vhodné k pití i koupelím. Uhličitano-sodná kyselka pomáhá při trávicích a močových obtížích a při regeneraci pohybového aparátu. Voda je jímána v lázeňském parku městské části Kyselka: Pramen Evženie v hloubce 12 m, Klášterecký pramen 120 m a Městský pramen 90 m.

PRAMEN EVŽENIE

byl prohlášen léčivým pramenem 9. dubna 1898. Pramen se nachází přímo pod původní stáčírnou minerálních vod v hloubce 12 m. Voda je slabě mineralizovaná, studená. Této minerální vody se využívá při pitné léčbě. Pitné kůry se využívá při onemocnění žaludku a horní části tenkého střeva, chronických vředových chorob žaludku a dvanáctníku, při léčbě střevních poruch, podpůrně při léčení cukrovky, stavy po operaci ledvin.

KLÁŠTERECKÝ PRAMEN

se nachází v lázeňském parku v hloubce 120 m. Přírodní slabě mineralizovaná voda je hypotonická, studená. Voda je vhodná k dlouhodobému užívání při žaludečních obtížích, u diabetiků zabraňuje vzniku acidózy, zvyšuje účinnost působení insulinu a ukládání glykogenu. Je vhodná jako prevence močových kamenů.

MĚSTSKÝ PRAMEN

má studenou, perlící, osvěžující přírodní minerální vodu, která je vhodná k dlouhodobému pití jako stolní voda. Její složení řadí tuto, z hlediska léčivých účinků, mezi prameny Evženie a Klášterecký. Je vhodný pro pravidelné pití jako u všech již zmiňovaných obtížích. Pro své chemické složení a mírně zvýšenou radioaktivitu je tato minerální voda využita k léčbě degenerativních onemocnění pohybového ústrojí a arteriální hypertenze. Pro svůj vysoký obsah volného oxidu uhličitého je pramen vhodný pro zevní lázeňskou péči v podobě plných a částečných uhličitých koupelí a plynových uhličitých koupelí a podkožních plynových injekcí.

HRADY EGERBERK, ŠUMBURK A PERŠTEJN

Na trasách pochodu Od Evženky k Evžence se nacházejí zříceniny tří hradů. U Klášterce nad Ohří opouští řeka Ohře hluboké údolí mezi Krušnými a Doupovskými horami. Právě zde začíná jedna z destinací Ústeckého kraje zvaná Dolní Poohří. Příhodné terénní podmínky u strategické obchodní stezky využívali lidé již v dávné historii a proto zde blízko sebe vznikly hned tři středověké hrady, které jsou dnes přístupné po trasách vyznačených Klubem českých turistů. Trasa pochodu od Evženky k Evžence není striktně daná, účastníci si mohou zvolit, zda vyrazí přes řeku na hrad Egerberk (Lestkov) nebo podél oharské cyklostezky na Šumburk či Perštejn.

Fotografie k článku:

Zámek Klášterec nad Ohří. Lázeňský dům Evženie v Klášterci nad Ohří Pramen Evžence - Klášterec nad Ohří Lázně Evženie - Klášterec nad Ohří Městský pramen lázní Evženie - Klášterec nad Ohří Klášterecký pramen - Lážně Evženie, Klášterec nad Ohří Park lázní Evženie v Klášterci nad Ohří. Přes areál lázní Evženie prochází jedna z páteřních cyklotras České republiky - č. 6 (Ohře). Řeka Ohře u Perštejna. Pochod Od Evženky k Evžence - Klášterec nad Ohří Výhled z hradu Šumburk Hrad Lestkov (Egerberg) Vyhlídka na řeku Ohři s Doupovskými a Krušnými horami.

Dostupnost po značených trasách:

Z Klášterce nad Ohří vede do Stráže nad Ohří červená turistická trasa, která tvoří hlavní osu pochodu.


Z červené trasy vedoucí kolem Ohře se dá odbočit po žluté k hradu Šumburku.


Podél Ohře vede souběžně s červenou značkou cyklotrasa č. 6.


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

Komentováno: 01.02.2023

Je to výborná příležitost podívat se na zajímavá místa nejzápadnějšího okraje Ústeckého kraje. MZ.

Komentováno: 22.02.2023

Turistické ženy by u příležitosti svátku mohli chlapi na ty hrady vynést v náručí? Co? TŽ Irča

NAŠE TIPY:

Pozvánky na akce v Ústeckém a Karlovarském kraji
Litoměřické pochody 2024
Turistický festival TURFEST.CZ 2024

Country festival Ronovské noty
Depandance Bušeranda Janov
160 let rozhledny Děčínský Sněžník - výroční pochod
Stezka odvahy 2024
Turistická informační centra Ústeckého kraje



DALŠÍ ČLÁNKY Z REGIONU: DOLNÍ POOHŘÍ


MINIKEMP ROSALKA

KOMFORTNÍ ZÁZEMÍ PRO REKREACI NA STARÉ OLEŠCE V ČESKÉM ŠVÝCARSKU

Malý kemp pensionu Rosalka poskytne vašemu táboření vše potřebné. K dispozici je přípojka na elektřinu, vodu, odpady, wifi, aj. V blízkosti kempu je velký rekreační rybník, restaurace, turistické trasy...

NAVŠTÍVIT >>
Minikemp Rosalka - Stará Oleška

CHALUPA MÁJA V JANOVĚ

UŽIJTE SI PARÁDNÍ DOVOLENOU S RODINOU NEBO PARTOU PŘÁTEL

Pronajměte si roubenku v srdci Českého Švýcarska - s terasou, bazénem, společenskou místností, vybavenou kuchyňkou...

NAVŠTÍVIT >>
Chalupa Mája - Janov u Hřenska

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: