Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Klášterecko

Autor článku:

Věra Pajerová

Věra Pajerová

PROFIL

O ČEM PÍŠE:

LÁZNĚ EVŽENIE

Tradiční turistický pochod

Jubilejní 40. ročník

Start: Klášterec nad Ohří

Zahájení: Areál Evženie 10.30 hodin

Lázeňský areál - minerální prameny

Trasy podél Ohře

Hrady Egerberg, Šumburk, Perštejn

Destinace: Dolní Poohří

LÁZNĚ EVŽENIE

Tradiční turistický pochod • Jubilejní 40. ročník • Start: Klášterec nad Ohří • Zahájení: Areál Evženie 10.30 hodin • Lázeňský areál - minerální prameny • Trasy podél Ohře • Hrady Egerberg, Šumburk, Perštejn • Destinace: Dolní Poohří

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 16.2.2020

AKTUALIZACE: 4.3.2020

Klub českých turistůPřírodní zajímavost

Rubrika: Pozvánka na akci / Přírodní zajímavost

Region: Klášterecko • Destinace: Dolní Poohří

OD EVŽENKY K EVŽENCE

Pozvánka na 40. ročník pochodu kolem Klášterce nad Ohří

Dne 7. března 2020 pořádá KČT Chomutov jubilejní pochod vedený nádhernou krajinou podél řeky Ohře. Start je zároveň i cílem pochodu, a to v restauraci Peřeje v lázeňském areálu Evženie v Klášterci nad Ohří.

Pochod Od Evženky k Evžence - Klášterec nad Ohří

Foto: Věra Pajerová

Takto se turisté u kláštereckých lázní sejdou letos již po čtyřicáté.

Každý si může vybrat délku trasy (6, 14 a 17 km) podle momentální fyzické kondice a počasí - z areálu Evženie do Perštejna a zpět, nebo z Perštejna pokračovat podél řeky Ohře do Boče, případně až do Stráže nad Ohří. Ze všech zmiňovaných míst je možné se vrátit vlakem do Klášterce nad Ohří, Chomutova a zpět do svých domovů. Prezentace účastníků proběhne v restauraci Peřeje v lázeňském areálu Evženie od 10.30 hodin. Tamtéž účastníci zároveň obdrží pamětní list za účast na pochodu.

HISTORIE POCHODU OD EVŽENKY K EVŽENCE

Před čtyřiceti lety se o vznik pochodu zasloužil bývalý předseda KČT Chomutov pan Helmut Nový a další členové výboru pan Ladislav Braun a Jaromír Svoboda. Pochod se konal na počest Mezinárodního dne žen. V této tradici pokračujeme i my. Oslava svátku je umocněna chůzí krásnou krajinou v okolí zámku Klášterce nad Ohří, zámeckého parku a cestou podél řeky Ohře se zříceninami hradu Šumburk a Lestkov (Egerberk).

Mezinárodní den žen je mezinárodním svátkem, který se oficiálně slaví 8. března. OSN ho uznává do roku 1975. Původ svátku je spojen s hnutím žen bojujících za volební právo pro ženy. V Česku je MDŽ často spojovaný se zvyky ze socialistického Československa. Hodně lidí přestala svátek slavit. Domnívali se, že se jedná o umělý svátek vytvořený minulým režimem. Do českých kalendářů se tak 8. březen jako Mezinárodní den žen začal vracet až v novém tisíciletí. V roce 2004 byl zařazen mezi významné dny.

LÁZNĚ EVŽENIE V KLÁŠTERCI NAD OHŘÍ

Lázně Evženie se nachází na levém břehu řeky Ohře na okraji města Klášterec nad Ohří. Z jedné je obklopuje lázeňský park a ze druhé strany park kláštereckého zámku. Lázně jsou datovány od 18. května 1881, kdy místní sedlák pan Fickert zjistil, že voda v jeho studni má vodu kyselou, ale velmi dobrou. Bylo potvrzeno, že se jedná o kvalitní minerální vodu s vysokým obsahem kysličníku uhličitého. V roce 1886 Josef Fickert prodal veškerý majetek včetně studny s minerální vodou ústeckému cukrovarníkovi Františku Fieberovi. Ten pramen pojmenoval po své manželce Eugenie - Evženka. Zajistil výstavbu budovy pro zpracování minerálky a v sousedství založil park. V roce 1897 byl při hloubení další studny objeven další pramen minerální vody, který se začal stáčet a prodávat. Je to pramen Městský. V 9. dubna 1898 byla Evženie prohlášena léčivým pramenem a to byl začátek lázeňství v Klášterci nad Ohří.

V roce 1950 byl provoz uzavřen a areál začal chátrat - navíc byl Městský pramen dokonce zabetonován. Po rekonstrukci pramene Evženie 1. května 1964 - byl pramen zpřístupněn veřejnosti. Budovy využívány nebyly. Po roce 1990 byl objeven další pramen a město Klášterec nad Ohří začalo s rekonstrukcí někdejší lázeňské budovy u empírové Střelnice z roku 1829 se sloupkovým přízemním. Dnes jsou celé Lázně Evženie přístupné veřejnosti, objekt je přestavěn a slouží klientům pro komplexní lázeňskou péči včetně ubytování a stravování.

HRADY EGERBERK, ŠUMBURK A PERŠTEJN

U Klášterce nad Ohří opouští řeka Ohře hluboké údolí mezi Krušnými a Doupovskými horami. Právě zde začíná jedna z destinací Ústeckého kraje zvaná Dolní Poohří. Příhodné terénní podmínky u strategické obchodní stezky využívali lidé již v dávné historii a proto zde blízko sebe vznikly hned tři středověké hrady, které jsou dnes oblíbeným turistickým cílem. Trasa pochodu od Evženky k Evžence není striktně daná, účastníci si mohou zvolit, zda vyrazí přes řeku na hrad Egerberk (Lestkov) nebo podél oharské cyklostezky na Šumburk či Perštejn.

V KLÁŠTERCI NAD OHŘÍ BYLY OBJEVENY TŘI PRAMENY

Dnešní lázně mají k dispozici tři prameny vhodné k pití i koupelím. Uhličitano-sodná kyselka pomáhá při trávicích a močových obtížích a při regeneraci pohybového aparátu. Voda je jímána v lázeňském parku městské části Kyselka: Pramen Evženie v hloubce 12 m, Klášterecký pramen 120 m a Městský pramen 90 m. Lázně i jejich okolí prošly kompletní rekonstrukcí.

PRAMEN EVŽENIE

byl prohlášen léčivým pramenem 9. dubna 1898. Pramen se nachází přímo pod původní stáčírnou minerálních vod v hloubce 12 m. Voda je slabě mineralizovaná, studená. Této minerální vody se využívá při pitné léčbě. Pitné kůry se využívá při onemocnění žaludku a horní části tenkého střeva, chronických vředových chorob žaludku a dvanáctníku, při léčbě střevních poruch, podpůrně při léčení cukrovky, stavy po operaci ledvin.

KLÁŠTERECKÝ PRAMEN

se nachází v lázeňském parku v hloubce 120 m. Přírodní slabě mineralizovaná voda je hypotonická, studená. Voda je vhodná k dlouhodobému užívání při žaludečních obtížích, u diabetiků zabraňuje vzniku acidózy, zvyšuje účinnost působení insulinu a ukládání glykogenu. Je vhodná jako prevence močových kamenů.

MĚSTSKÝ PRAMEN

má studenou, perlící, osvěžující přírodní minerální vodu, která je vhodná k dlouhodobému pití jako stolní voda. Její složení řadí tuto, z hlediska léčivých účinků, mezi prameny Evženie a Klášterecký. Je vhodný pro pravidelné pití jako u všech již zmiňovaných obtížích. Pro své chemické složení a mírně zvýšenou radioaktivitu je tato minerální voda využita k léčbě degenerativních onemocnění pohybového ústrojí a arteriální hypertenze. Pro svůj vysoký obsah volného oxidu uhličitého je pramen vhodný pro zevní lázeňskou péči v podobě plných a částečných uhličitých koupelí a plynových uhličitých koupelí a podkožních plynových injekcí.

Fotografie k článku:

Pochod Od Evženky k Evžence - Klášterec nad Ohří Pochod Od Evženky k Evžence - Klášterec nad Ohří Pochod Od Evženky k Evžence - Klášterec nad Ohří Pochod Od Evženky k Evžence - Klášterec nad Ohří Pochod Od Evženky k Evžence - Klášterec nad Ohří Pochod Od Evženky k Evžence - Klášterec nad Ohří Pochod Od Evženky k Evžence - Klášterec nad Ohří Pochod Od Evženky k Evžence - Klášterec nad Ohří Výhled z hradu Šumburk

Dostupnost po značených trasách:

Z Klášterce nad Ohří vede do Stráže nad Ohří červená turistická trasa, která tvoří hlavní osu pochodu.


Z červené trasy vedoucí kolem Ohře se dá odbočit po žluté k hradu Šumburku.


Podél Ohře vede souběžně s červenou značkou cyklotrasa č. 6.


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

Související odkazy:

MAPATURISTICKÁ AKCEODBOR KČT

Související články:

HRAD ŠUMBURK
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

K tomuto článku zatím nejsou komentáře.

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: