Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Děčínsko

Autor článku:

Jan Douda

Jan Douda

PROFIL

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 27.5.2019

AKTUALIZACE: 29.5.2019

Klub českých turistůTuristická trasa

Rubrika: Pozvánka na akci / Turistická trasa

Region: Děčínsko • Destinace: České Švýcarsko

JETŘICHOVICKÉ VYHLÍDKY ANEB PO STOPÁCH KINSKÝCH

Kdo byli Kinští, kde působili, o co se zasloužili? To vše zjistíte v okolí Jetřichovic s Klubem českých turistů.

1. června 2019 vyráží Klub českých turistů Krásná Lípa na výlet do okolí Jetřichovic v Českém Švýcarsku. Dozvíte se, kdo byli Kinští, co vše nám tu zanechali, co to jsou hraniční kameny, jak velký příběh má Dolský mlýn, kdo vše pobýval na hrádku Šaunštejn nebo Falkenštejn a projdeme se i po naučné stezce "Jetřichovické skály".

Jetřichovické vyhlídky - České Švýcarsko

Foto: Helena Doudová

Pohled od parkoviště K2 v Jetřichovicích, které jsou jedním z návštěvnických středisek Českého Švýcarska.

JETŘICHOVICKÉ VYHLÍDKY ANEB PO STOPÁCH KINSKÝCH

Předlouhá, přebohatá, složitá ale i pohnutá je historie rodu Kinských v Čechách a na Moravě. Je u nás pouze málo míst, která by nebyla s tímto jménem spojena. Nejinak je tomu zde na Děčínsku. Copak jste ještě při svých toulkách nenarazili na přesně opracované očíslované hraniční kameny s charakteristickým písmenem K nebo na znak či erb se třemi hroty, které stylizují vlčí zuby? Ano, to jsou Kinští. Pojďme se v sobotu 1. června alespoň zlomkem dotknout historie tohoto známého rodu, který zanechal nesmazatelnou stopu i v našem regionu.

Vysoká Lípa – část obce Jetřichovice. Kam z této malé vesničky zamíříte, dojdete do těch nejnádhernějších partií Národního parku České Švýcarsko či do jeho okolí. A právě odtud jsme si naplánovali naše putování. Necháte se zlákat mojí pozvánkou? Nebudu při svém dalším povídání zacházet do detailů, protože Vás nechci připravit o řadu neznámých informací, které uslyšíte i uvidíte, až se s námi na výlet vypravíte. Pozval jsem si totiž na pomoc jednu ze zkušených průvodkyň, která o těchto místech ví mnoho. A vyrážím...

DOLSKÝ MLÝN, KOSTELNÍ STEZKA A HOFBERG

Národní park České Švýcarsko má několik symbolů. Vedle Pravčické brány, Růžovského vrchu, skalních hrádků a dalších je to Dolský mlýn. Z Vysoké Lípy sejdeme pouze kousíček po naučné stezce do neskutečně romantického a uklidňujícího údolí říčky Kamenice. Snad i kdyby zde mlýn nikdy nestál, tak by tak překrásné místo každého okouzlilo. I my se chvilinku zdržíme, povyprávíme a asi ač neradi tento kouzelný kout opustíme. Po Kostelní stezce (po staletí byla našimi předky využívána jako spojnice Vysoké Lípy a Růžové) dojdeme k přírodní památce Hofburg - překrásné místo s nádherně kvetoucími loukami, kde se barvy střídají podle ročních období, ale také geologicky velmi zajímavá lokalita.

PŘES ZÁMECKÝ VRCH, OKOLO ZÁMEČKU AŽ NA ŠAUNŠTEJN

Pokud budeme pokračovat kolem Zámečku (můžeme zvolit i jinou cestu), potom vězte, že tato krásná a honosná budova bývala kdysi dávno opravdu loveckým zámečkem. Zde se scházelo panstvo
při podzimních lovech anebo sloužil jako letní sídlo. Dnes je zde příjemná restaurace s chutnou krmí a přijatelnými cenami. My si ale necháme pro tuto chvíli zajít chuť a vyběhneme na Zámecký vrch. Chceme se podívat hlavně na tzv. Teuschlův kříž, který se na vrcholek po rekonstrukci vrátil v roce 2016. O historii kříže víme samozřejmě více, ale schovejme si povídaní o ní na vlastní výlet. Pokračovat budeme po značené žluté turistické trase, přetneme hlavní silnici do Hřenska a před námi se pomalu zvedá cesta na Šaunštejn. Býval skalním hradem založeným snad už koncem 14. století a od roku 1966 je kulturní památkou. Je též nazýván loupežnickým hradem a podíváme se samozřejmě až nahoru.

NAUČNOU STEZKOU JETŘICHOVICKÉ STĚNY ZA DALŠÍMI PAMĚTIHODNOSTMI

Na mapách je stezka značena jako Vysokolipská silnice a po ní, maje po levé ruce I. zónu Národního parku České Švýcarsko dojdeme až na rozcestí, kde začíná Česká silnice. Odtud odbočíme doprava a dojdeme až ke skalní kapli KNY. Je jednou z mnoha kamenných památek, které příroda vytvořila a lidská ruka dotvořila ať už k užitku nebo pouze k potěše oka. Kaple má svou historii, která také stojí za chviličku vyprávění. Jetřichovický okruh má své specifikum. Pokud snad cítíte únavu či naháníte čas, můžete z okruhu doslova „utéci“ do Jetřichovic. Nu a právě u výše vzpomínané kaple odbočuje taková spojka. Sešli by jste po modré turistické značce. Ale my půjdeme dál, mineme krásné odpočinkové místo zvané Pohovka (zde se dá po zelené také odbočit do Jetřichovic) abychom dorazili na Rudolfův kámen. Možná někomu více řekne Ostroh, nicméně u obou názvů se jedná o mohutnou skálu s vyhlídkovým altánem a zajímavou historií. Jenom prozradím, že přes něj vede dálková trasa E3 až k Pravčické bráně. Pokud nám bude počasí přát, pak věřte, že kruhový výhled z tohoto místa je nádherný.

PŘES VILEMÍNU AŽ K BALZEROVU LEŽENÍ

A vydáme se dál kolem odpočinkového místa Purkratický les až na Vilemíniny stěny. Tento skalní masiv se dříve nazýval Černá stěna a na našem výletě se o něm dozvíte řadu zajímavostí. Jukneme ještě na Borůvčí kámen jakož i na Kužel Vilemíminy stěny a seběhneme k Balzerovu ležení. Jde o mohutný skalní převis a k čemu sloužil se určitě dozvíme. Mimochodem opět jsme na „únikové“ odbočce do Jetřichovic (po červené turistické značce).

SMĚR FALKENŠTEJN A DO CÍLE

Vstoupíme na neznačenou stezku, kterou dojdeme na tzv. Střední cestu, která nás dovede kolem Strážní věže (jde o skalní útvar) až ke zřícenině hradu Falkenštejn. Je všeobecně známé, že na území Národního parku České Švýcarsko je 6 doložených skalních hrádků a my při svém putování navštívíme dva z nich. Falkenštejn. Uslyšíte, že historii má opravdu přebohatou. Ještě nedávno byl přístup na hrad velmi obtížný, pro někoho doslova nemožný, ale Správa Národního parku České Švýcarsko se postarala a tak se nyní na vrchol dostane s trochou nadsázky i malé mimino. Nahoře posedíme, povyprávíme a pomalu sejdeme do Jetřichovic.

ZÁVĚREM...

Jetřichovice jsou konečným zastavením na našem výletě po Českém Švýcarsku. Jetřichovický okruh je pro mnohé návštěvníky srdeční záležitostí a neustále se na něj vracejí. Sami, se svými dětmi, doporučují jej svým přátelům a známým. I my se v Jetřichovicích určitě opět objevíme. Ale dříve než se rozjedeme do svých domovů, dopřejeme si ještě pozdní oběd v jedné z místních vyhlášených restaurací.

Dobrou chuť a na shledanou 1. června.Fotografie k článku:

Jetřichovické vyhlídky - České Švýcarsko Havraní skála Vilemina Kinská - Vilemínina vyhlídka - České Švýcarsko Růžovský vrch ze Zámeckého vrchu. Zamecký vrch - České Švýcarsko Pozvánka na výlet do Českého Švýcarska Pohled ze Šaunštejnu na Růžovský vrch.

Související odkazy:

MAPAODBOR KČT
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

Komentováno: 28.05.2019

Včlánku je nepřesnost. Skalní hrad Falkenštejn nestojí na vrcholu Havraního kamene, ale na skalním suku na jeho úpatí. dost závažná hyba.

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: