Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Děčínsko

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 19.11.2019

AKTUALIZACE: 4.4.2020

Klub českých turistůRozhledna - vyhlídka

Rubrika: Pozvánka na akci / Rozhledna - vyhlídka

Region: Děčínsko • Destinace: České Švýcarsko

ROZHLEDNA TANEČNICE

Cíl parádních výletů po Českém Nizozemí i Švýcarsku

Malé městečko Mikulášovice na Děčínsku leží v táhlém údolí na jihozápadním okraji Šluknovského výběžku, kterému se ještě před sto lety díky rozvinutému textilnímu a jinému průmyslu přezdívalo České Nizozemí. Turisté tento dnes neprávem opomíjený kout naší země znají především díky rozhledně na nedalekém kopci Tanečnice.

Rozhledna Tanečnice u Mikulášovic na Děčínsku

Foto: Martin Zíka

Osmibokou rozhlednu na vrchu Tanečnice snadno poznáte. Často ji najdete na turistických prospektech. Na snímku vpravo dole je občestvení Koliba, kde se kupují vstupenky na věž.

Vrch Tanečnice je nejvyšší bod (598 m n. m.) lesnatého hřebene táhnoucího se od Dolní Poustevny po Brtníky. Celým hřebenem vede modrá turistická značka přímo k rozhledně. Její pěkný název je trochu zavádějící. Ačkoli se na tomto kopci určitě mnohokráte tančilo, protože pro obyvatele Mikulášovic i dalších obcí v okolí to bylo a je oblíbené místo výletů a setkávání, skutečný původ názvu je v německém výrazu „tannenplan“. Ten naznačuje, že kopec byl v minulosti hojně porostlý jedlí. Nicméně nový název Tanečnice se už také vžil do povědomí nových usedlíků a to především díky lidové pověsti o krásné dívce, která sem prý chodívala tančit a svádět myslivce.

JE LIBO SPATŘITI ZCHIRNSTEIN NEBO KRKONOŠE?

Zatímco si pověst o tančící svůdnici razí cestu do srdcí turistických návštěvníků, skutečná parádnice, tedy nejsevernější kamenná rozhledna České republiky, si získala skvělou pověst z jiných důvodů. Především skýtá mimořádné výhledy do všech směrů, zejména pak na pískovcové masivy a stolové hory Saského Švýcarska. Za dobré viditelnosti jsou vidět též hřebeny Lužických a Krušných hor, dokonce i Krkonoš. Úchvatné je odtud pozorování východů a západů slunce, čehož využívali hlavně fotografové v dobách, kdy byl na rozhlednu vstup volný. Dnes je nutní se pro tyto účely dohodnout s provozovatelem.

POSTAVENA FESTOVĚ V ROCE 1905

Kamenná rozhledna na Tanečnici již stojí déle než sto let. Byla postavena z podnětu horského spolku v Mikulášovicích, jehož členové se na konci devatenáctého století snažili držet krok s módní vlnou budování rozhleden v tomto regionu. Nejprve učinili dva pokusy s dřevěnou konstrukcí (v roce 1885 a 1886), které byly obě smeteny vichřicí. Po těchto zkušenostech se přistoupilo s přispěním hraběte Františka Václava Salma k vybudování pevné částečně kamenné a zděné věže. Tato byla slavnostně otevřena 28. května 1905 a v téměř stejné podobě tu stojí tato 26 metrů vysoká osmiboká rozhledna dodnes. Tím byly vytvořeny výtečné podmínky pro rozvoj cestovního ruchu a davy zvídavých a mlsných návštěvníků mohly začít proudit.

VSTUPNÉ LIDOVÉ

Pochopitelně v poválečných letech byl osud rozhledny trochu komplikovaný, restaurace vyhořela a věž chátrala, ale tato neutěšená situace již byla napravena. Tanečnice (dnes v péči města Mikulášovice) ve zkoušce času obstála. Nyní opět slouží svému účelu a dokonce i s možností se zde občerstvit. Rozhledna Tanečnice je přístupná v letním i zimním období a to od dubna do října denně mimo pondělí od 9.00 do 18.00 hodin, od listopadu do března je otevřena za dobrého počasí od čtvrtka do neděle v čase 10.00 až 16.00 hodin. Vstupenky se prodávají v Kolibě pod rozhlednou (25 Kč dospělý, 10 Kč mládež do 12 let, 0 Kč děti do 6 let). Další podrobné informace se dozvíte v odkazu pod článkem.

KRÁSNÉ VZPOMÍNKY Z VÝLETŮ

Důležité je zmínit, že i okolí Tanečnice je pro turistiku mimořádně atraktivní. Kromě toho, že se dá až téměř k rozhledně dojet autem (odstavné parkoviště 1 km od vrcholu), bohatá síť značených tras na české i německé straně státní hranice umožňuje podnikání opravdu pěkných výletů pěšky i na kole. Oblíbená je nedaleká vyhlídková restaurace Wachberg a rozhledna Weifberg. Příjemné letní osvěžení po tůře je k dispozici v mikulášovickém přírodním koupališti. Zde je několik turistických tipů pro zdatnější chodce:

1) Brtníky - Kopec - Zadní Doubice - údolí Bílého potoka - Weifberg - Wachberg - Tomášov - Tanečnice - Dolní Mikulášovice.
2) Dolní Poustevna - Sebnitz (park pravěku) - Tanečnice - Tomášov - Zlodějská cesta - Mikulášovice koupaliště - Mikulášovice náměstí (infocentrum, muzeum, chrám sv. Mikuláše).
3) Horní Poustevna - Karlín - Čtverec - Dolina (viadukt) - Vilémov (zázračný pramen, kaple, křížová cesta) - Dolní Mikulášovice - Tanečnice - Tomášov - Mikulášovice náměstí.

V Mikulášovicích najdete ubytovací kapacity různé úrovně i pár příležitostí ke zpestření pobytu (hvězdárna, chrám svatého Mikuláše, trojboká kaple Nejsvětější trojice, expozice nožířství, koupaliště). K podnikání výletů do vzdálenějších míst (například na Vlčí horu nebo do Krásné Lípy) můžete v letní sezóně využít dráhu Národního parku, jejíž lokální trať prochází přímo obcí.

Na Tanečnici se můžete také vydat společně s Klubem českých turistů, například v rámci pochodu Severní stopou (KČT Dolní Poustevna) nebo při etapovém pochodu Modré putování (KČT Děčín).

Fotografie k článku:

Rozhledna Tanečnice u Mikulášovic na Děčínsku Koliba pod rozhlednou Tanečnice u Mikulášovic Turisté z Litoměřic na rozhledně Tanečnice Sněžník z Tanečnice. Růžovský vrch z Tanečnice Königstein z Tanečnice Sebnitz z Tanečnice Východ slunce z Tanečnice. Rozhledna Tanečnice u Mikulášovic na Děčínsku Restaurace v Tomášově pod Tanečnicí.

Dostupnost po značených trasách:

Nejsnadnější přístup na Tanečnici (4 km) je po modré trase z nádraží Mikulášovice - dolní (přímý vlak na trase Děčín - Rumburk).


Pěkný celodenní výlet lze na Tanečnici podniknout z Brtníků (nejprve po červené k Zelenému kříži) a pak stále po modré kolem trojboké kaple Nejsvětější Trojice přes Hančův vrch.


Po žluté trase se k Tanečnici dostanete od hraničního přechodu Dolní Poustevna - Sebnitz (kolem parku pravěku).


Pod Tanečnicí vede cyklotrasa č. 3041A, v Tomášově se k rozhledně odbočuje po modře značené trase.


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

Související odkazy:

MAPATURISTICKÁ AKCEDALŠÍ INFO
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

Komentováno: 04.04.2020

Nádherné a poučné snímky, zejména stolových hor. Díky. V. Novotný

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: