Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Děčínsko

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 06.01.2019

AKTUALIZACE: 12.6.2020

Klub českých turistůVodní živel

Rubrika: Pozvánka na akci / Vodní živel

Region: Děčínsko • Destinace: České Švýcarsko

RAFTOVÁNÍ V LABSKÉM KAŇONU

Vodní turistika v rodinném balení na trase Děčín - Bad Schandau

Když přijde léto a s ním prázdniny, přemýšlejí rodiče o tom, jak si společně s dětmi užít vzácné chvíle volna. Co takhle vyzkoušet vodní turistiku? Jedním z opravdu nezapomenutelných zážitků je splutí labského kaňonu na raftu v úseku Děčín - Bad Schandau. Je to bezpečné a přitom veliké dobrodružství.

Raftování na Labi - Děčín

Foto: Martin Zíka

Děčín, vyplouváme. Je třeba mít na paměti, že na řece nejsme sami a ve vlastním zájmu se chovat podle pravidla „slabší ustoupí“.

Příprava akce je jednoduchá díky tomu, že v Děčíně fungují vodácké agentury, které vám za příslušný poplatek zapůjčí vše potřebné. Jen si musíte s dostatečným předstihem zarezervovat termín. Já jsem již několikrát vyzkoušel servis agentury Za hranice (www.zahranice.com), vždy k plné spokojenosti. Podle počtu a typu účastníků je možné si pronajmout čluny různého typu a velikosti s příslušenstvím (což jsou vesty, pádla a lodní vaky). Vše je připraveno v dohodnutý čas na smluveném místě, takže stačí se nabalit na jeden den na vodě, vyslechnout si poučení o tom, jak se chovat na velké vodní cestě a může se jet.

ZÁŽITEK: DĚČÍN Z ŽABÍ PERSPEKTIVY

Zpravidla se vyplouvá z pravobřežního mola v Děčíně na Starém městě. Už samotný průjezd městskou aglomerací je zážitek. Vidíme všechny mosty z žabí perspektivy, soutok s Ploučnicí, neobvyklé panorama děčínského zámku a Pastýřské stěny, překladiště v Loubí... Pak už nás řeka vtáhne do úchvatného labského kaňonu, který je dnes přírodní rezervací. Pokud kolem zrovna neproplouvá parník, můžeme se v klidu kochat výhledem na skalní monumenty objevující se po obou stranách řeky.

KAŇON LABE JE ŽIVÝ DOPRAVNÍ KORIDOR

Kaňon Labe je opravdu živé místo. Po pravé straně vede frekventovaná silnice do Hřenska, vlevo je neméně frekventovaná labská cyklostezka a železniční koridor. Občas míjíme výletní parník či motorový člun. Také vyznavačů vodní turistiky potkáváme hojně. Tu a tam vystartuje ze břehu volavka nebo hejno kachen... Prostě, stále je co sledovat. Člun je stabilní a voda teče zvolna. Stojí za to vzít si s sebou fotoaparát, pokud se nebojíte, že ho utopíte (jako se to stalo mně). Celkem nás čeká úsek dlouhý 22 km, které s přestávkou na oběd zvládáme za pět až šest hodin. Žádná dřina, většinu práce za nás odmaká řeka.

DĚTI SE UČÍ NOVÉ DOVEDNOSTI

Na tuto výpravu nemá smysl brát děti mladší tří let. Zato větší dítka si pořádně užijí. Mohou zkusit pádlovat, řídit člun a nebo se i vykoupat, pokud mají správně a dobře přidělanou vestu. V parních letních dnech je důležité nezapomenout na čepici a opalovací krém, protože před sluníčkem není kam utéci. Šikovní rodiče si určitě vymyslí i nějakou zábavnou námořní hru.

PAUZA V RESTAURACI BODNE

Ideální přestávka na oběd je v Dolním Žlebu, kde je hned u přívozu turistická restaurace Dolní Grund. Je uzpůsobena pro výletníky, má i dostatečnou kapacitu pro větší skupinu. Na ten přívoz si musíte dát trochu pozor a počkat až bude na levém břehu, aby vám nepřekážel v plavební dráze. Ve Žlebu se kotví přímo pod přívozem. Jinak na cestě žádné zrádné nástrahy nečekají, takže můžete směle improvizovat. Třeba někde zastavit na koupačku.

PLAVCI MOHOU DO VODY!

Nejlepší voda na koupání je právě v úseku mezi Dolním Žlebem a Hřenskem. Voda je celkem čistá, rozhodně nesmrdíte chlórem, jako když jdete do nějakého veřejného bazénu. Příjemné je si vedle člunu zaplavat, akorát když se chcete dostat zpět na palubu raftu, většinou to nejde bez asistence. Za Hřenskem nás čeká další atraktivní úsek kolem Schmilky. To už jsme v Německu, kde čluny může kontrolovat vodní hlídka. Skály jsou tam nejhezčí, vykukuje i silueta známých Schrammsteinů. Ještě si z hladiny řeky Labe prohlédneme lázeňské městečko Bad Schandau a za ním už je cíl naší vodní výpravy.

BAD SCHANDAU JE KONEČNÁ STANICE

Přistává se na levém břehu cca 5 minut pěšky od železničního nádraží Bad Schandau. Stačí jen vytáhnout lodě na břeh, předat „nádobíčko“, převléknout se a pak se nechat pohodlně prvním vlakem dopravit zpět do Děčína (nebo do Rumburka, jste-li z Výběžku). Menší skupiny si mohou dokonce objednat přepravu kol a zpáteční cestu si užít na Labské cyklostezce. S Klubem českých turistů takto poplujeme letos po třetí pravděpodobně 20. července. Informace o akci si můžete otevřít pod článkem.

Fotografie k článku:

Raftování na Labi - Děčín Děčínský zámek - pohled z raftu Rafty na Labi Labský kaňon - turisté na raftech Dolní Žleb - Dolní grunt Plavání v Labi je echtovní odvětví vodní turistiky. Vodáci na Labi před Schrammsteiny.

Související články:

SKALNÍ VODÁCI JEŠTĚ ŽIJÍ!
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

K tomuto článku zatím nejsou komentáře.

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: