Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Děčínsko

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

O ČEM PÍŠE:

PAMÁTNÍK HORSKÉHO SPOLKU PRO ČESKÉ ŠVÝCARSKO

Památník 25. výročí založení spolku

Realizace: r. 1903

Zajímavost: postaven z různých materiálů

Rekonstrukce: r. 2019

Lokalita: Děčín

Destinace: České Švýcarsko

PAMÁTNÍK HORSKÉHO SPOLKU PRO ČESKÉ ŠVÝCARSKO

Památník 25. výročí založení spolku • Realizace: r. 1903 • Zajímavost: postaven z různých materiálů • Rekonstrukce: r. 2019 • Lokalita: Děčín • Destinace: České Švýcarsko

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 11.5.2020

Klub českých turistůMonument - památník

Rubrika: Historie KČT / Monument - památník

Region: Děčínsko • Destinace: České Švýcarsko

PAMÁTNÍK HORSKÉHO SPOLKU PRO ČESKÉ ŠVÝCARSKO

Vzpomínka na slavnou historii turistiky na Děčínsku

V roce 2019 se dočkal rekonstrukce pomník stojící v Děčíně pod Novým mostem nedaleko východního nádraží v ulici 17. listopadu. Byl postaven roku 1903 k 25. výročí založení Horského spolku pro České Švýcarsko. Ten působil celkem šedesát let až do tragického roku 1938. Jeho členové za tu dobu v regionu vybudovali stovky kilometrů dodnes používaných turistických cest. A nejen to.

Památník Horského spolku pro České Švýcarsko v Děčíně.

Foto: Martin Zíka

Památník Horského spolku pro České Švýcarsko byl vztyčen roku 1903 u příležitosti výročí čtvrtstoletí jeho založení. Činnost spolku bohužel definitivně ukončila druhá světová válka. Částečně jeho aktivity převzal Klub českých turistů.

Bývávaly doby, kdy pojem turistika v sobě skrýval mnohem více významu, než jen podnikání výletů a nezávazných volnočasových aktivit. Turistika v našem kraji byla velmi váženou součástí společenského života. Členové mnoha horských a okrašlovacích spolků se zabývali zušlechťovací, vlastivědnou i badatelskou činností. Kromě pořádání výletů pro veřejnost rozvíjeli síť turistických cest, zřizovali vyhlídky a rozhledny, organizovali plesy a oslavy a také pilně podnikali například provozováním turistických chat a útulen. Býti členem a zejména pak funkcionářem takových spolků tenkrát bylo věcí cti a osobní prestiže.

SPOLEČNÉ TURISTICKÉ DÍLO

Horský spolek pro České Švýcarsko (Gebirgsverein für die Böhmische Schweiz) byl založen v Děčíně roku 1878. Během několika následujících let vznikla v oblasti Českého Švýcarska řada jeho pobočných spolků (například v Benešově nad Ploučnicí r. 1891). Památník v podobě čtyřhranného obelisku je výsledkem společného projektu, na kterém se podílely všechny v té době aktivní pobočky Horského spolku. Kameny, z nichž je památník vybudován, pocházejí z blízkého okolí obcí, kde konkrétní sekce spolku působily. Při bližším ohledání zde najdeme pískovec, čedič, znělec a trachyt. Každý kámen na obvodovém plášti pomníku nesl původně německý název obce. V sedmdesátých letech 20. století byly německé názvy odtesány a nahrazeny tabulkami v češtině (což bylo při rekonstrukci napraveno).

PAMÁTNÍK BY SI ZASLOUŽIL DŮSTOJNĚJŠÍ MÍSTO

Po dlouhých 116 letech se pomník Horského spolku pro České Švýcarsko dočkal opravy, kterou financovalo (256 tis. Kč) město Děčín. Z toho lze usuzovat, že existuje zájem na poněkud upadající turistickou tradici opět navázat. Nicméně je třeba konstatovat, že vzhledem k dramatickým urbanistickým změnám, k nimž mezitím došlo, je stávající umístění tohoto regionálně významného památníku nedůstojné. Stojí totiž úplně mimo trasy turistických cest v industriální části města v nevábném zákoutí pod frekventovaným mostem, kde si ho téměř nikdo nevšímá a drtivá většina obyvatel Děčína vůbec netuší, co vlastně znamená. Určitě by stálo za úvahu jeho přemístění například do bližšího okolí děčínského zámku, kde by mnoha lidem připomínal stavnou historii (a doufejme i budoucnost) turistiky v Českém Švýcarsku.

Fotografie k článku:

Památník Horského spolku pro České Švýcarsko v Děčíně. Památník Horského spolku pro České Švýcarsko v Děčíně. Památník Horského spolku pro České Švýcarsko v Děčíně. Památník Horského spolku pro České Švýcarsko v Děčíně. Pomník Horského spolku pro České Švýcarsko v Děčíně Památník Horského spolku pro České Švýcarsko v Děčíně. Památník Horského spolku pro České Švýcarsko v Děčíně.

Související odkazy:

MAPA
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

K tomuto článku zatím nejsou komentáře.

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: