Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Ústecký kraj

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 30.8.2019

AKTUALIZACE: 4.6.2020

Flóra (rostlinstvo)

Rubrika: Flóra (rostlinstvo)

Region: Ústecký kraj • Destinace: České Švýcarsko

JEDOVATÁ OKRASA TURISTICKÝCH CEST

Náprstník je nádherná květina, je však třeba mít před ní respekt

Každoročně od června do srpna, tedy zejména v období prázdnin, mohou turisté a výletníci potkávat podél cest půvabné rostliny s výrazně červenofialovými či bílými květenstvími. Tyto nepřehlédnutelné přírodní ozdoby často přerůstající metrovou výšku vídáme v našem kraji zejména v údolích Českého Švýcarska či na hřebenu Krušných hor. Jedná se o náprstník červený a náprstník vlnatý. Oba druhy jsou prudce jedovaté.

Náprstník červený v Krušných horách

Foto: Martin Zíka

S náprstníkem se během léta potkáváme i na značených turistických cestách, zde například u Bouřňáku v Krušných horách.

Náprstníků existuje více než dvacet druhů. U nás se vyskytují hlavně v severozápadních Čechách, tedy hojně právě v Ústeckém kraji. Nejčastější náprstník červený (digitalis purpurea) je dvouletá bylina vytvářející v prvním roce růžici přízemních listů a ve druhém roce přímou lodyhu zakončenou krásným hroznem purpurových květů. Právě kvůli tomu je náprstník též oblíbená okrasná rostlina, která se pěstuje i na zahradách.

S VYHLEDÁNÍM LÉKAŘE NEOTÁLEJTE

Náprstníky sice nejsou chráněny zákonem, ale příroda je vybavila prudce jedovatými látkami, kvůli kterým se jim vyhýbají zkušení lidé i zvířata. Uvádí se, že smrtelná dávka náprstníku červeného je 2 až 3 gramy čerstvých listů či 0,1 gramu sušené drogy chutnající odporně hořce. Při otravě, která může nastat i delší dobu po požití, dochází k ochrnutí a zástavě srdce. Příznakem otravy je podráždění trávicí trubice, nevolnost, zvracení a průjem. V případě podezření na otravu náprstníkem (může být i u zvířat), podáváme dávidla a třísloviny, ale hlavně co nejrychleji vyhledáme lékařskou pomoc.

CO JE JEDOVATÉ ZPRAVIDLA TÉŽ LÉČÍ

Náprstníky nejsou jen jedovaté, ale též léčivé. V medicíně se používají jako kardiotonikum, protože látky v náprstníku obsažené upravují nepravidelnou činnost srdce a tím zlepšují krevní oběh. Podávání léků na bázi těchto rostlin je však vyhrazeno pouze zkušeným lékařům. V lidovém léčitelství by se náprstník neměl používat vůbec, protože k otravám dochází zejména předávkováním při léčbě.

PŘEDÁVEJTE ZNALOSTI PŘI VÝLETECH DO PŘÍRODY

Samozřejmě nejlepší ochranou před otravou náprstníkem je prevence. Zejména děti by měly vědět, že tyto výrazné rostliny můžeme v létě obdivovat, zejména když jsou obletovány čmeláky a motýly, ale měli bychom se z nich těšit pouze pohledem. Ideální příležitost k osvětě jsou rodinné výlety nebo výpravy turistických oddílů.

Fotografie k článku:

Náprstník červený v Krušných horách Náprstník v Českém Švýcarsku Náprstník červený (digitalis purpurea) Náprstník na Šluknovsku Náprstník červený v Krušných horách

Související odkazy:

DALŠÍ INFO
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

K tomuto článku zatím nejsou komentáře.

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: