Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Chomutovsko

Autor článku:

Jan Ušák

Jan Ušák

PROFIL

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 26.11.2019

Klub českých turistůTechnická památka

Rubrika: Reportáž z akce / Technická památka

Region: Chomutovsko • Destinace: Krušné hory

VÝLET NA MĚDNÍK A PERŠTEJN

Za poznáním do Krušných hor

Měděnec je malá obec v Krušných horách, která – stejně jako další jí podobné v regionu- v minulosti žila z těžby drahých kovů. Tato obec se „krčí“ pod nedalekým vrchem Mědník. Tento vrch – „Mědník“ v sobě skrývá dvě pro veřejnost zpřístupněné štoly - Štola Země zaslíbené a Štola Marie Pomocné. Na prohlídku štoly Marie Pomocné jsme se vydali i my. (Hornické památky v saském a českém Krušnohoří byly 6. července 2019 zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO)

Pan průvodce Ivan Cáder před vstupem do štoly

Foto: Zdena Ušáková

Pan průvodce Ivan Cáder před vstupem do štoly.

V Benešově nad Ploučnicí jsme brzy ráno nasedli na rychlík do Ústí nad Labem , kde jsme přesedli na další rychlík do Klášterce nad Ohří. Zde už jsme si pouze počkali asi 10 minut na autobus do Měděnce. Za mě musím pochválit, že spojení veřejnou dopravou bylo výborné. Toto už jen podtrhla možnost využití síťové jízdenky DÚK, která platí i na autobus na Měděnec.

HURÁ DO ŠTOLY MARIE POMOCNÉ

V Měděnci už jsme měli domluvenou prohlídku štoly Marie Pomocné s panem Ivanem Cáderem – mimochodem výborný průvodce a opravdu člověk na svém místě. U vstupu do štoly jsme byli poučeni, jak se ve štole chovat, nasadili si helmy a poté se vydali se do chodeb štoly. Pan průvodce nám vyprávěl o historii těžby, o náročné práci ve štole, o samotném vrchu Mědník a ukázal nám netopýry.

VÝKLAD PRŮVODCE ZASLOUŽÍ POCHVALU

K vidění však bylo i pracovní náčiní a figuríny havířů (toto bylo velmi pozitivně kvitováno zvláště nejmladšími členy našeho výletu). Celá prohlídka trvala asi jednu hodinu, ale pan průvodce svým výkladem dokázal zaujmout mladší i starší generaci a ze štoly se nám moc odcházet nechtělo. Kdo by se bál úzkých prostor nebo úplné tmy, tak nemusí mít strach. V žádném prostoru jsme se nemuseli soukat úzkými průlezy, štola je osvětlena a kdyby se přece jen tmy někdo bál -u vchodu bude vybaven baterkou. Návštěvu vřele doporučujeme dětem od šesti let i všem dospělým. Prohlídku lze objednat na tel. Čísle 739040671 u pana Ivana Cádera , webové stránky https://stoly-marie-pomocna-a-konska-jama.webnode.cz/.

HRAD PERŠTEJN JAKO TURISTICKÝ BONUS NA ZÁVĚR

Po opuštění prostoru štoly jsme byli pohlceni hustou mlhou. Z plánované návštěvy vrchu Mědník tak sešlo, neboť výhled byl omezen na několik metrů. Tento bod našeho plánu výletu jsme tedy přeskočili a vydali se za dalším cílem – a to po MTZ na zříceninu hradu Perštejn. Tam jsme asi po 6 km procházce dorazili a mezitím se začala zvedat mlha. Po prohlédnutí zříceniny jsme sešli do obce Perštejn (další asi 2 km) a zde jsme v restauraci vyčkali na vlak domů.

Jak hodnotit tento náš výlet? – výborné spojení, výborný program a co se týče počasí – nezmokli jsme. Již se těšíme na návštěvu někdy příště.

Fotografie k článku:

Pan průvodce Ivan Cáder před vstupem do štoly Návštěva štoly Dětský havíř Zřícenina hradu Perštejn Prohlídka štoly

Dostupnost po značených trasách:

Obcí Měděnec přímo prochází mezinárodní červená turistická trasa E3.


Před Měděnec a vrch Mědník vede modrá turistická trasa z Perštějna do Kovářské.


Přes obec Měděnec vede dálková Krušnohorská cyklistická magistrála č 23.


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

Související odkazy:

MAPAODBOR KČTDALŠÍ INFO
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

K tomuto článku zatím nejsou komentáře.

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: