Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Ústecký kraj

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 04.11.2019

AKTUALIZACE: 4.11.2019

Flóra (rostlinstvo)

Rubrika: Flóra (rostlinstvo)

Region: Ústecký kraj • Destinace: Krušné hory

BYLINA CO DIVY ZNÁ

Potkáváme ji na krajích cest. Potěší oko, prospěje tělu.

Lidé si ji vysazují na zahradách jako okrasnou květinu. Divizna velkokvětá je ale hlavně bylina našich strání a lesních pasek. Potkáváme ji kvetoucí od května do září u turistických cest v Krušných horách, v Českém Švýcarsku ba i jinde, kde je dost sluníčka. Skýtá bohatou potravu různému hmyzu a pocestnému vždy vylepší náladu svým velkým zářivě žlutým květenstvím.

Divizna velkokvětá - Krušné hory

Foto: Martin Zíka

Velká šiška žlutých kvítků na vysoké lodyze vyrážející z růžice chlupatých listů. To je divizna velkokvětá.

Dobře si pamatuji, že když jsem byl malý kluk, chodívali jsme s babičkou na bylinky, které bylo možné ve výkupu směnit za peníze. U babičky na půdě to po celý rok krásně vonělo. V ceníku výkupny léčivých rostlin mne vždy fascinoval řádek „divizna velkokvětá květ - 1 kg 100 Kč“. To byla tehdá opravdu slušná suma. Jenže si někdy zkuste nasušit jedno kilo diviznových květů, aby vám nezhnědly. To máte po celé prázdniny o práci postaráno.

DIVIZNA ŽIJE JEN DVA ROKY

I když to tak nevypadá, protože tato rostlina umí vyrůst až do dvou metrů a vypadá mohutně, je to kráska citlivá. Divizna má prý nejcitlivější květy z naší domácí flóry, které padají i po lehkých otřesech. Rozvíjejí se před noc, k ránu jsou již vyvinuté a v poledne opadávají. Sušené květy jsou též velmi choulostivé na skladování. Často hnědnou a ztrácejí účinné látky vlivem vlhkosti. V prvním roce života vytvářejí divizny růžici přízemních plstnatých listů. Ve druhém roce života rostlina vyžene vysokou lodyhu s bohatým květenstvím, které po odkvětu vytvoří tobolky se semeny. A po vysemenění v témže roce rostlina hyne.

CO UMÍ DIVIZNA

Správný turista by měl na svých výletech nejen poctivě počítat kilometry, ale také poznávat okolní přírodu a využívat její dary, pochopitelně v rámci zákonů na ochranu přírody. Třeba taková divizna velkokvětá pomáhá léčit neduhy dýchacích cest. Užívá se jako čaj, čtyři až pět čajových lžiček květu na půl litru horké vody při kašli, chrapotu, zánětu průdušek či bronchitidě. V kombinaci s jinými bylinkami se květ divizny používá též k vyčištění ledvin a léčbě vředů a hemoroidů. Tak to alespoň uvádějí herbáře.

DOPLNĚK STRAVY, KTERÝ NESTOJÍ PENÍZE

Květy divizny se přidávají pro své dobré účinky do různých čajových směsí. Obsahové látky usnadňují odkašlávání, mírní dráždivý kašel a dokonce působí proti zánětům úst a hrtanu. Květ divizny se používá též k aromatizaci domácích likérů. Nedoporučuje se ale používat poněkud jedovatá semena, jimiž se kdysi omamovaly ryby.

PÁR KVÍTKŮ PRO RADOST

Nuže, až půjdete zase na vandr třeba po cestě z Flájí na Dlouhou Louku v Krušných horách, můžete si nasbírat něco kvítků pro lahodný večerní čaj. Prospěje vám to lépe, než hrst vitamínových bobulí z oblíbeného supermarketu.

Fotografie k článku:

Divizna velkokvětá - Krušné hory Divizna velkokvětá - Krušné hory Divizna velkokvětá - Krušné hory Divizna velkokvětá - Krušné hory Divizna velkokvětá - Krušné hory Divizna velkokvětá - Krkonoše Divizna velkokvětá

Dostupnost po značených trasách:

S diviznou se často potkáte v létě na cyklistické dálkové trase č. 23 v Krušných horách.


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

Související odkazy:

DALŠÍ INFO
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

K tomuto článku zatím nejsou komentáře.

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: