Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Šluknovsko

Autor článku:

Jitka Štraubová

Jitka Štraubová

PROFIL

O ČEM PÍŠE:

STUDÁNKA HANIČKA

Lokalita: Krásná Lípa

Na modré turistické trase

V péči KČT Krásná Lípa

123 brigádnických hodin

Nevysychající pramen

STUDÁNKA HANIČKA

Lokalita: Krásná Lípa • Na modré turistické trase • V péči KČT Krásná Lípa • 123 brigádnických hodin • Nevysychající pramen

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 03.3.2020

AKTUALIZACE: 29.5.2020

Klub českých turistůVodní živel

Rubrika: Reportáž z akce / Vodní živel

Region: Šluknovsko • Destinace: České Švýcarsko

STUDÁNKA HANIČKA

Krásnolipští turisté zvelebují okolí svého města.

Studánky slouží jako zdroj vody a tiché místo k odpočinku. Pro všechny romantické duše, milovníky přírody, studánek a pramenů mám pozvánku k nově obnovené studánce Haničce, která se nachází pod Vápenným vrchem 3 km nad Krásnou Lípou.

Studánka Hanička - odbočka

Foto: Martin Zíka

Ke studánce vede odbočka z modré trasy spojující Vlčí horu s Karlovo výšinou u Rybniště.

Toto klidné a magické místo se zdrojem vody objevila náhodně v roce 2005 při toulkách přírodou se svými psy obyvatelka Krásné Lípy paní Hana Andrlíková. Studánka proto nese její jméno - Hanička. Společně se svým manželem vyvěrající pramen odkryli, obestavěli opracovanými pískovcovými kameny, zhotovili jednoduchou stříšku, ze studánky instalovali trubku pro ochutnaní a nabírání vody, vykopali odtok vody ze studánky, postavili v blízkosti i dřevěnou lavičku. Stali se jejími pravidelnými návštěvníky.

STUDÁNKA HANIČKA JE VYZNAČENA NA NOVÝCH MAPÁCH

Toto kouzelné lesní zátiší, kde po osvěžení můžete rozjímat pod šumícími stromy, či se z cesty pod studánkou kochat krásným výhledem na hřeben Tanečnice a rozhlednu Weifberg nad Hinterhermsdorfem, bylo mimo značenou turistickou cestu. To se ale již změnilo.

TURISTÉ Z KRÁSNÉ LÍPY ODPRACOVALI 123 HODIN

Členové odboru KČT Krásná Lípa se po předchozí dohodě s Lesy České republiky rozhodli studánku zrekonstruovat a zviditelnit pomocí nově vyznačené modré turistické trasy. Práce byly započaty 22. července 2018 odkrytím studánky a zakončeny 23. října 2018 přivrtáním desky s názvem Hanička. Brigádnicky se na obnově pramene bezplatně podílelo 11 osob. Bylo zde odpracováno celkem 123 hodin. V průběhu prací došlo k vyčištění pramene a vykopání nového odtoku. Přibylo pítko pro zvěř, dřevěná lavička k odpočinku a boudička k ochraně studánky. Nakonec byly zavěšeny hrníčky nesoucí též název studánky.

PODNIKNĚTE KRÁSNÝ VÝLET

Pokud byste se chtěli ke studánce vydat, půjdete z náměstí v Krásné Lípě po značené červené turistické cestě nebo po naučné Koglerově stezce až na rozcestí zvané Pěticestí. Odtud po modré turistické značce směrem Vápenný vrch, kde asi po 200 m odbočíte vpravo na vyčištěnou spojovací cestu. Po osvěžení doporučuji vrátit se zpět na modrou a pokračovat po ní na Vápenný vrch, Kočičí skálu a Karlovu výšinu, kde každého vytrvalce čeká nádherný výhled.

STUDÁNKA HANIČKA NEVYSYCHÁ

Sucha, která v loňském roce postihla celou ČR, ovlivnila stav podzemních vod, vyvěrajících pramenů a studánek. Mnoho z nich v průběhu léta bylo bez vody. Važme si tohoto přírodního daru, bez nějž by nebyl život. Studánka Hanička i v těchto vedrech byla připravena osvěžit každého lidského i zvířecího návštěvníka.

Fotografie k článku:

Studánka Hanička - odbočka Studánka Hanička Studánka Hanička - turistický přípitek Studánka Hanička má vlastní hrníčky. Studánka Hanička u Krásné Lípy Studánka Hanička

Dostupnost po značených trasách:

Ke studánce Hanička vede odbočka z modré turistické trasy vedoucí od Vlčí hory na Široký vrch.


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

Související odkazy:

MAPAODBOR KČT
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

Komentováno: 15.04.2020

Vida, užitečná informace, v parném létě vyzkouším, jestli je opravdu nevysychající. Alena Vondráčková

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: