Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Šluknovsko

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

NAŠE TIPY:

Turistický gastrofest 2021 Depandance Bušeranda Janov Rozhledna Lucemburkův kopec

Publikováno: 19.4.2020

AKTUALIZACE: 6.5.2021

Sakrální památka

Rubrika: Sakrální památka

Region: Šluknovsko • Destinace: České Nizozemí

POUTNÍ MÍSTO VILÉMOV

Mariánská kaple s křížovou cestou a léčivým pramenem

Vilémov je malá obec ve Šluknovském výběžku ležící úplně stranou hlavního turistického dění. Dříve hojně navštěvované poutní místo upadlo v zapomnění, což je trochu škoda, protože se zde nachází pěkná historická památka spojovaná s pověstí o zjevení andělů přinášejících zprávu o léčivém prameni.

Kaple Nanebevzetí Panny Marie ve Vilémově na Děčínsku.

Foto: Martin Zíka

Ke kostelíku Nanebevzetí Panny Marie ve Vilémově vede schodiště se sochami světců. Vpravo je vidět kaplička nad léčivým pramenem.

Na modré turistické trase z Mikulášovic do Horní Poustevny, necelý kilometr od železniční stanice Mikulášovice dolní nádraží (kde se křižují vlaky z Rumburka, Šluknova a Děčína), ve vilémovské části zvané Dolina, stojí od roku 1731 ve stráni nad Vilémovským potokem barokní kostelík Nanebevzetí Panny Marie. Již před jeho zbudováním bylo toto místo hojně navštěvováno lidmi, kteří sem přicházeli k zázračné studánce léčit své neduhy .

POSELSTVÍ ANDĚLŮ O LÉČIVÉM PRAMENI

Traduje se, že v dávném roce 1646 se nemocné dceři místního sedláka zjevili dva andělé a pobídli ji, aby se uzdravila vodou z pramene, na který ukázali. A tak se prý i stalo. Zpráva o tom zázračném uzdravení se rychle roznesla po celém kraji a lidé, kteří neměli na doktora, putovali od té doby ke studánce, aby nabyli ztracené zdraví. Nějaké účinky se musely dozajista projevit, neboť lidu časem přicházelo stále více. Nad pramenem byla postavena pěkná výklenková kaple s přímluvou „Pros za nás, Maria čistá, aby nám pramen sloužil ke zdraví“.

VILÉMOVSKÁ KŘÍŽOVÁ CESTA

To bylo v době, kdy v katolickém pohraničí byl hojně pěstován mariánský kult. Na poutním místě se zázračným pramenem nechal proto hrabě Leopold postavit kostelík zasvěcený svátku Nanebevzetí Panny Marie. Kostelík se stal zároveň rodinnou hrobkou Salmů - Reifferscheidtů. K jeho vchodu vede dlouhé schodiště se sochami světců v životní velikosti. Duchovní význam místa měla vyzdvihovat též křížová cesta s výklenkovými kaplemi, Getsemanskou zahradou a božím hrobem (je umístěn přímo za kaplí). Celý areál se v celkem dobrém stavu dochoval až do současnosti a nyní je chráněnou kulturní památkou.

LÉČIVÝ PRAMEN VE VILÉMOVĚ

Zázračný léčivý pramen stále vydává dobrou vodu, která po staletí posilovala u poutníků víru v zázraky. Pramen je volně přístupný, takže jeho účinky můžete vyzkoušet také. Každoročně se u pramene zastavují v poslední květnový víkend účastníci turistické akce „Modré putování Českým Nizozemím“, aby se zde občerstvili a posílili před další cestou. Budete-li mít někdy chuť projít se těmito zapomenutými končinami Ústeckého kraje, můžete se k této akci pořádané Klubem českých turistů v Děčíně připojit.

Fotografie k článku:

Kaple Nanebevzetí Panny Marie ve Vilémově na Děčínsku. Poutní areál ve Vilémově na Děčínsku. Křížová cesta ve Vilémově na Děčínsku. Křížová cesta ve Vilémově na Děčínsku. Zastavení křížové cesty ve Vilémově. Poutní areál ve Vilémově na Děčínsku. Poutní areál ve Vilémově na Děčínsku. Boží hrob na křížové cestě ve Vilémově. Kaple Nanebevzetí Panny Marie ve Vilémově. Léčivý pramen ve Vilémově.

Dostupnost po značených trasách:

Poutní místo ve Vilémově je dostupné po modré turistické trase z Mikulášovic nebo Horní poustevny.


K léčivému prameni lze odbočit z cyklotrasy č. 3014 procházející Vilémovem.


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

Komentováno: 06.05.2021

Pramen je prý léčivý? No taky jsem se napil, ale žádný zázrak se nekoval. Na druhou stranu jsem se ani nepos..., takže dobrý. Venca fon VDF

DALŠÍ ČLÁNKY Z REGIONU: České Nizozemí


PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: