Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Šluknovsko

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 08.01.2019

AKTUALIZACE: 4.10.2019

Klub českých turistůZámek - sídlo

Rubrika: Pozvánka na akci / Zámek - sídlo

Region: Šluknovsko • Destinace: mimo destinaci

MULTIKULTURNÍ ŠLUKNOVSKÝ ZÁMEK

Obnovená renesanční památka je kulturním centrem Šluknovska

V centru nejsevernějšího města České republiky se nachází příjemný parčík, kterému vévodí nepřehlédnutelná bílá stavba renesančního zámku. Je to nejnavštěvovanější veřejně přístupná památka Šluknovského výběžku. Málokterý návštěvník dnes tuší, že co se interiérů týče, jedná se vlastně o novostavbu.

Šluknovský zámek

Foto: Martin Zíka

Šluknovský zámek mění v průběhu roku svou tvář podle toho, jaké rostliny v okolním parku právě vizuálně dominují. Přímo před zámkem je autobusový terminál, takže zabloudit nemůžete. Ze Šluknovského náměstí je to sem pět minut chůze, místní značení by návštěvnosti zámku určitě prospělo.

Šluknovský zámek, jehož historie sahá do druhé poloviny šestnáctého století, totiž v roce 1986 vyhořel. Při požáru vzalo za své vše od druhého patra výše. Pak byl osud zámku po několik let nejistý, ale nakonec se podařilo interiéry zdařile obnovit. Dnes můžete obdivovat bohatě zdobené kazetové podlahy, zednické, štukatérské, truhlářské i tesařské finesy, například nový monumentální krov pod pravou břidlicí pokrytou střechou. Zámek ve Šluknově má nepochybně nemalou historickou hodnotu, ale mimo jiné je důkazem, že mistři svého řemesla dokáží i v dnešní době odvést perfektní dílo. Jejich zásluhou mohl být celý objekt v roce 2007 opět slavnostně otevřen veřejnosti.

POSLEDNÍ PIVOŇ ŠLUKNOVSKÉHO PANSTVÍ

S podrobnou historií Šluknovského zámku vás seznámí průvodci při jeho prohlídce. Četné zdroje informací najdete i na internetu (viz odkaz níže). Nejzajímavější zámeckou expozicí je prvorepublikový okruh věnovaný tehdejšímu majiteli šluknovského panství Ervínu Leopoldu Nostitz-Rieneckovi. Byl to zřejmě on, kdo při lovu v okolních lesích skolil posledního pivoně, jehož vycpanou hlavu můžete při prohlídce zámku obdivovat.

ŠLUKNOVSKÝ ZÁMEK TEPE KULTURNÍM ŽIVOTEM

Město Šluknov dbá příkladně na to, aby jeho zámek nebyl jen místní pamětihodností, ale i živým kulturním a turistickým centrem celého regionu. Určitě stojí za námahu sledovat bohatý a zajímavý program zámeckých akcí. Konají se zde koncerty, divadelní představení, akce pro děti, nejrůznější výstavy, konference a samozřejmě i svatební obřady. V zámeckých prostorách se už zabydlely pravidelné kulturní „trvalky“, například jarní Festival loutkového divadla nebo Zámecké slavnosti. V roce 2018 se zde konaly důstojné oslavy 100. výročí vzniku republiky.

INFOCENTRUM VE ŠLUKNOVĚ NAJDETE NA ZÁMKU

Turisty bude určitě zajímat, že v přízemí Šluknovského zámku se nachází pěkně vybavené infocentrum. Zde jsou k dispozici nejrůznější infomateriály a suvenýry, můžete si zde zakoupit vstupenku na prohlídku. Ochotně vám tady poskytnou informace o dalších zajímavostech města Šluknova a jeho okolí. Vedle „íčka“ je expozice pro mlsné jazýčky - kavárna s celoročním provozem nabízející vyhlášené regionální produkty cukráře Dlaska. V letních měsících provozuje venkovní terasu.

ZÁMEK JAKO TURISTICKÝ CÍL

Za krátkou obhlídku stojí i zámecký park. Na podzim tu stromy a keře hrají všemi barvami. Návštěvníci ocení lavičky a osvěžení u fontánky s květinovou zahrádkou, altán a rybníčky... Občas tu zastihnete i nějaký festiválek. Mám vyzkoušené, že se zde dobře odpočívá po vydatném výletě, který můžete podniknout například po červené turistické značce z Brtníků. Na této trase je nejvyšší vrchol Severního království - Hrazený (610 m n. m.), kunratické arboretum, Karlovo údolí a velice pěkná křížová cesta ve Šluknově (nejstarší v regionu).

ZA MONARCHOU SE VYDEJTE S TURISTY

Když už byla zmínka o Severním království (viz odkaz níže), pak je důležité dodat, že Šluknov je od roku 2015 „královským“ městem, z čehož logicky vyplývá, že zámek je sídlem krále. Ten je ale málokdy k vidění. Pokud byste se s ním chtěli seznámit, pak se musíte zúčastnit akce „Za monarchy Severního království“, kterou každoročně na konci dubna pořádá šluknovský Klub českých turistů.

ZÁMECKÉ ZASTAVENÍ MODRÉHO PUTOVÁNÍ

Šluknovský zámek je rovněž jedním z cílů tradičního turistického pochodu „Modré putování“, který pořádá KČT Děčín vždy poslední víkend v květnu. Jeho účastníci obejdou během tří dnů celý Šluknovský výběžek, přičemž navštíví většinu místních pamětihodností. Prohlídka Šluknovského zámku je pochopitelně součástí programu této akce. Podrobněji o Modrém putování se dozvíte v jiném článku Turistického magazínu.

Fotografie k článku:

Šluknovský zámek Šluknovský zámek - infocentrum Šluknovský zámek - křížová cesta Šluknovský zámek - velký sál Zámek ve Šluknově - podkroví Zámecký park ve Šluknově Šluknovský zámek - pohled z parku
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

K tomuto článku zatím nejsou komentáře.

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: