Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Šluknovsko

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 06.6.2020

AKTUALIZACE: 12.6.2020

Přírodní zajímavost

Rubrika: Přírodní zajímavost

Region: Šluknovsko • Destinace: České Nizozemí

JAVOROVÁ BRÁNA V ROŽANECH

Přírodní zajímavost z nejsevernější části Ústeckého kraje nezmizí

Příhraniční vesnička Rožany na Šluknovsku patří mezi nejseverněji umístěné obce na území České republiky. Proslula zejména „skanzenem vietnamské tržnice“ přežívajícím u hraničního přechodu mezi Šluknovem a městečkem Sohland an der Spree. Místní znalci však mají obec Rožany spojenou hlavně s pojmem Javorová brána, což je dendrologický unikát, k němuž se váže pěkná tradice.

Javorová brána v Rožanech na Šluknovsku.

Foto: Martin Zíka

Javorová brána v Rožanech na Šluknovsku.

Pověstí o Javorové bráně v průběhu času vzniklo hned několik, ale nejzajímavější a také nejpravděpodobnější je ta, která vypráví o místním usedlíkovi, který dva javory vysadil blízko sebe po narození jeho dvou synů. Když zanedlouho vypukla první světová válka, v níž jeden ze synů padl, otec symbolicky svázal mladé javory k sobě. Oba stromy časem srostly a vytvořily bránu se společnou korunou sahající až do výšky šestnácti metrů, kterou obdivují kolemjdoucí turisté.

NEJVĚTŠÍ ROŽANSKÁ ZAJÍMAVOST

Brána tvořená srostlými stromy má výšku 5,5 metru a rozpětí 2,6 metru. Od roku 1997 je chráněna jako dvojice památných stromů. Stala se významnou turistickou atrakcí Šluknovska a možná také hlavním důvodem, proč turisté do jinak těžko přístupných Rožan přijíždějí.

SNAHA O ZACHOVÁNÍ JAVOROVÉ BRÁNY

Stáří Javorové brány se odhaduje na 120 let. Stala se místním symbolem významným pro celý region. Protože javor mléč se průměrně dožívá kolem 130 až 140 let, nastal čas pomýšlet na zachování této přírodní památky. Proto byly v roce 2013 u stávající Javorové brány vysazeny dva mladé javory, které by měly být v budoucnu rovněž spojeny, aby takto nahradily své předchůdce.

VÝLET K JAVOROVÉ BRÁNĚ

Pokud byste chtěli k Javorové bráně v Rožanech podniknout zajímavý přírodovědný výlet, pak mohu doporučit dvanáctikilometrovou trasu po modré turistické značce z Lipové do Šluknova. Přitom můžete navštívit geologickou expozici u informačního centra v Lipové, projít si naučnou stezku kolem Zámeckého rybníka, pak dojít k hraničnímu přechodu na Sohlandské cestě, kde začíná hraniční naučná stezka „Po stopách červeného mravence“ (lze zvolit dvě varianty trasy, doporučuji tu, která vás dovede až k hraničnímu přechodu). Po prohlídce Javorové brány ještě můžete projít část naučné stezky Šluknov - Rožany a výlet ukončit na Šluknovském zámku (krásný park). Členové Klubu českých turistů procházejí po této doporučené trase každoročně u příležitosti etapového pochodu Modré putování, vždy poslední víkend v květnu.

Fotografie k článku:

Javorová brána v Rožanech na Šluknovsku. Informační panel o Javorové bráně v Rožanech. Geologická expozice v Lipové  Naučná stezka „Po stopách červeného mravence“ Turisté v parku u šluknovského zámku. Bettelmannstein

Dostupnost po značených trasách:

K Javorové bráně vede odbočka od modré turistické značky v úseku Lipová - Šluknov.


K Javorové bráně vás zavede naučná stezka Šluknov - Rožany.


Kolem Javorové brány vede cyklotrasa č. 211 začínající u hraničního přechodu v Rožanech.


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

Komentováno: 11.06.2020

Podstávkový dům na snímku před několika lety vyhořel. Takže už je také minulostí. M.

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: