Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Šluknovsko

Autor článku:

Václav Hieke

Václav Hieke

PROFIL

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 10.01.2019

AKTUALIZACE: 10.1.2020

Klub českých turistůZajímavá událost

Rubrika: Pozvánka na akci / Zajímavá událost

Region: Šluknovsko • Destinace: České Švýcarsko

KDO STANUJE V LEDNU?

Nejsevernější zimní táboření v ČR pod Vlčí horou se koná 10. - 12. 1. 2020

Opravdu existuje speciální sorta lidí stanujících nejraději v zimě. Zlé jazyky tvrdí, že je to proto, že stanové kolíky se do sněhu zapichují nejlépe. Pravda je však trochu jiná. Nejprve trochu historie. První oficiální zimní táboření se uskutečnilo ve dnech 15. -16. 12. roku 1962 na Klíči u Nového Boru. Iniciátorem a propagátorem této zimní aktivity byl Gerhard Streubel.

Čím více sněhu, tím lepší zimní táboření

Foto: Václav Hieke (archiv)

Rok 1987 vydal štědrou sněhovou nadílku. Zkušení táborníci vědí, že sníh může dobře plnit funkci tepelné izolace. Proto otrlí jedinci upřednostňují záhrab před stavěním stanu.

Ve dnech 12. - 13. 12. roku 1964 začalo táboření na Hvězdě u Broumova. Nejstarší moravskou akcí je zimní táboření na Klondyku v Beskydech, ta se prvně konala 9. - 10. 12. 1967. Ledové šílenství se rychle šířilo a 11 . - 12. 12. roku 1971 se začalo tábořit na Ještědu a od 9 .- 10. 2. 1974 se datuje táboření na hradě Lichnici. Od roku 1967 do roku 1982 sekundovalo těmto táborům za Děčínský okres stanování na Děčínském Sněžníku. V předmětném roce turisté z Jílového tuto akci ukončili (asi umrzli).

KRÁSNÁ LÍPA PŘEVZALA ŠTAFETU

V listopadu 1981 vznikl při tehdejší TJ. Krásná Lípa odbor turistiky. Při hledání strategie budoucí klubové činnosti bylo rozhodnuto, že do portfolia klubových aktivit bude patřit i zimní táboření. Tím Krásnolipští turisté převzali symbolicky štafetu od Jílovských pořadatelů.

JAK ŠEL ČAS, MĚNIL SE I NÁZEV AKCE

Během třiceti šesti ročníků zimního táboření měnila naše akce i svůj název podle aktuálního státního uspořádání (Nejsevernější zimní táboření v ČSSR, v ČSFR a ČR.). Z různých důvodů se také měnila tábořiště (Vlčí Hora pod vlekem, Zahrady učiliště, Brtníky, Vlčí Hora koupaliště, u Tilie, chata KČT Česká Lípa.). Ale vždy to bylo na dohled Vlčí hory. Není tomu jinak ani na novém tábořišti, které klubu poskytuje ČSOP Tilia.

ZPESTŘENÍM PROGRAMU JE VÝPRAVA K BRTNICKÝM LEDOPÁDŮM

Pořadatelé hledali v kalendáři vhodnou dobu na tuto akci tak, aby byla pro návštěvníky co nejzajímavější. Rozhodujícím faktorem byl čas kdy se tvoří Brtnické ledopády. Jejich návštěva byla vždy součástí programu. Od 1. ročníku napadlo a zase roztálo mnoho sněhu. Byla léta tučná i hubená. Některé ročníky byly na trávě některé zažily pravou ladovskou zimu, některé byly komorní jiné opravdu masové.

NĚKOLIK HISTORICKÝCH ZAJÍMAVOSTÍ

Prvního ročníku se zúčastnilo 126 táborníků ze 16 míst z toho bylo 21 Krásnolipáků. Třetího ročníku se zúčastnilo 156 táborníků z 31 míst, 150 účastníků bylo na ledopádech, kulturního programu se zúčastnilo 420 osob. Nejstudenější byl rok 1987 v mraze -23 stupňů a výšce sněhu 85 centimetrů tábořilo 196 táborníků! V roce 1998 tedy na 16. ročníku tábořilo 104 táborníků při teplotě +10 stupňů na trávě. Nejmenší účast byla v roce 2016, kdy v dešti nocovalo pouze 22 táborníků.

OTUŽILCŮ VE STANECH PŘIBÝVÁ

Závěrem pár slov táborníka. Zimní pobyt v krajině přináší aktérům táboření nové poznání přírody. Dochází k postupnému otužování, člověk si vyzkouší přežití v extrémních podmínkách. V neposlední řadě při tábořeních se přátelsky setkávají lidé společných zájmů.

TRADICE VÍCE NEŽ PŮL STOLETÍ!

Letos to bude 58 let od prvního oficiálního táboření v naší republice. Za tu dobu se změnila výstroj a výzbroj táborníků. Moderní výbava zajišťuje (pokud není extrémní mráz) stanujícím komfortní přespání, tzn. podobné spaní jak v nevytopené místnosti. O popularitě zimního táboření svědčí kalendář akcí ZT. Kdysi v pionýrských dobách se pořádalo pouze několik táborů v letošním kalendáři je to 36 oficiálních akcí po celé republice. Pokud vás tedy nabídka nevšedního zimního zážitku nadchla, přidejte se k nám 10. ledna 2020 - viz odkaz níže na propozice akce.

PROGRAM ZIMNÍHO TÁBOŘENÍ 10. - 12. 1. 2020

Pátek 10. 1. 2020: příjezd účastníků – prezentace od 15 hodin. Posezení na základně.

Sobota 11. 1. 2020: Prezentace od 9 hod., společné výlety od 10 hodin, individuální výlety do okolí. Od 17.30 přednáška s promítáním cestovatele Jardy Šulce z Mostu o putování po Kamčatce. Po přednášce volná zábava.

Neděle 12. 1. 2020: Postupná likvidace tábora, předpokládané uzavření základny ve 12 hodin.

ORGANIZAČNÍ POKYNY:
Startovné: 20 Kč. Ubytování na základně: 120 Kč/den na posteli ve vlastním spacáku. Sociální zařízení na základně. Vlastní hudební nástroje vítány. Občerstvení zajištěno (točené pivo, nealko nápoje, buřty na pivě, gulášovka, utopenci a další - ceny lidové).
Jak se k nám dostanete: Z náměstí v Krásné Lípě po žluté tur. značce směr Krásný Buk 2 km a po vlastním značením asi 500 m až k základně.
Možnost autobusem do zastávky Krásný Buk, přejít silnici a po modré stoupáním asi 300 m k základně. Případné dotazy: Peterková Jitka, tel.: 725 809 191, email: jit.peterkova@seznam.cz.

Fotografie k článku:

Čím více sněhu, tím lepší zimní táboření Zimní táboření turistů Turistické zimní táboření. Zimní táboření KČT Zimní táboření turistů Zimní táboření bylo tentokráte bez sněhu. Zimní táboření - diplomy
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

Komentováno: 12.01.2019

Velmi pěkný článek a dokumentační foto. Letos s tou kalamitou to bude slabé. Byl včera na ledopádech - žádné nejsou, jen teče voda. Ahojky, Mikša

Komentováno: 07.01.2020

Tak letos to zase vypadá, že se budeme muset obejít bez sněhové izolace. O pořádném záhrabu sním již několik let. Třeba by nebylo od věci půjčit si na sjezdovce sněžné dělo a vysněžit alespoň pár cenťáků u základny :) Účast zvážím. Martin - Varnsdorf

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: