Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Děčínsko

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 12.12.2018

AKTUALIZACE: 16.2.2020

Klub českých turistůRozhledna - vyhlídka

Rubrika: Pozvánka na akci / Rozhledna - vyhlídka

Region: Děčínsko • Destinace: České Švýcarsko

KAMENICKÉ VYHLÍDKY

Městečko Česká Kamenice z téměř ptačí perspektivy

Česká Kamenice má jedinečnou dispozici. Leží na pomezí tří chráněných krajinných oblastí. Harmonicky se tu potkávají pískovcové masivy Českého Švýcarska s vrcholy Lužických hor a Českého středohoří, které jsou pozůstatkem dávné vulkanické činnosti. Příroda zde výletníkům podstrojuje jednu parádu za druhou.

Česká Kamenice

Foto: Martin Zíka

Městečko Česká Kamenice z rozhledny na Zámeckém vrchu. V pozadí Růžovský vrch a hlavní masivy Českého Švýcarska.

S oddílem pivní turistiky KČT Děčín se vydáme na podzim 2020 na vyhlídky v okolí malebného městečka Česká Kamenice již po páté. Činíme tak pravidelně v době babího léta, kdy okolní listnaté lesy nádherně září barvami. Výlet začíná na českokamenickém nádraží nástupem do historického motoráčku, který nás vyveze do Kamenického Šenova.

S HURVÍNKEM K HRADU KAMENICKÉMU

Motorový vůz zvaný „Hurvínek“ funící do strmého kopce kolem Zámeckého vrchu je zážitkem sám o sobě. Prodírá se houštinami a pak sviští mezi pastvinami, přičemž sklízí zaslouženou pozornost nejen u turistů, které veze, ale také od pasoucího se skotu podél trati. Jízda je to sice krátká, nicméně vskutku nostalgická. Zejména seniorům ukápne slza při vzpomínce na mládí, když tudy jezdívali na študie do sklářské školy. Žel zchátralá budova nádraží v Kamenickém Šenově nás opět probouzí do reality a my vyrážíme po zelené turistické trase vstříc kamenickému hradu.

NA ZÁMECKÉM VRCHU ZŘÍCENINA HRADU

Stezka nás vede lesem a pak lučinami podél trati k Zámeckému vrchu. Po několika minutách horské turistiky staneme na kótě 530 metrů nadmořských. V hradbách starého hradu stojí pěkná dřevěná rozhledna a ta nás zajímá nejvíce. Z ní je totiž fantastický výhled na podstatnou část Českého středohoří, Českého Švýcarska i Lužických hor. Vidíme Milešovku, Sedlo, Bukovku i stolové hory Saského Švýcarska na horizontu. A přímo pod námi malebné městečko, kam nás táhne vůně dobré kávy. Takže vzhůru dolů!

MĚSTSKÁ PAMÁTKOVÁ ZÓNA JAKO ZE ŠKATULKY

Historické jádro městečka Česká Kamenice patří k tomu nejhezčímu, co může děčínsko nabídnout. Krásně upravené náměstí a kolem spletité uličky a zákoutí, které se postupně rok od roku mění do krásy pod dohledem památkářů. A mezi tím kavárny a čajovny a také nové informační centrum naznačující, že turisté jsou zde vítáni. Chcete-li se dozvědět něco víc, vstupte dovnitř.

VYHLÍDKA JEHLA

Povzbuzeni kofeinem a zákuskem vyrážíme po modré značce vzhůru na vyhlídku, která patří mezi nejnavštěvovanější místa v okolí České Kamenice, a to navzdory tomu, že je to nahoru pořádně výživný krpál. Ale ta odměna v podobě úchvatných rozhledů stojí opět za to. Městečko si prohlédneme z druhé strany a dlouho se kocháme panoramatem Sněžníku, Růžovského vrchu a obou Zschirnsteinů.

VZORNĚ OPEČOVANÉ BRATRSKÉ OLTÁŘE

Kousek za Jehlou přecházíme po žluté značce do místa zvaného Bratrské oltáře. Nádhernou přírodní modlitebnu stráží sochy světců a anděla. Křížová cesta má podobu obrazů vtesaných do pískovcových stěn. Pod malým převisem čeká na poutníky dřevěný oltář. Stojí za to se tu na chvilku zastavit a trochu pomeditovat třeba o tom, proč sem kdysi dávno museli věřící lidé utíkat před jinak věřícími pro duchovní útěchu. Místo je nyní krásně opravené a jistě by bylo zajímavé zažít zde regulérní mši.

DALŠÍ VYHLÍDKY NA ČESKOU KAMENICI A STŘEDOHOŘÍ

Dále pokračujeme po žluté značce na vyhlídku Tell Platte s lavičkami, které jsou ideální na svačinu s vizuálním bonusem. Cestou míjíme skalní výklenkovou kapli, taktéž nově opravenou. O kousek dál je přírodní skalní monument Ponorka se systémem můstků a schodišť. Chvíli nám trvalo, než jsme přišli na to, kde místo vzalo tento nezvyklý technický název. A vida, přímo uprostřed pískovcového atria se nachází skalka ponorku nápadně připomínající.

NA DOBRÉ PIVEČKO ZA ODMĚNU

Pestře zbarveným podzimním lesem pak scházíme kolem „Žáby“ (to je další zajímavá skalka), zpátky do České Kamenice, kde nás čeká ještě prohlídka minipivovaru s výkladem o historii českokamenického zámku a ochutnávkou vynikajícího piva. Z vlastní zkušenosti doporučuji ochutnat třináctku „Kamenický poklad“.

POZVÁNKA NA PODZIMNÍ PROCHÁZKU

Celkem při tomto výletu nachodíme kolem deseti kilometrů (navíc s osvěžujícími přestávkami), což je zvládnutelné i pro menší děti a zdatnější seniory. Termín příštího ročníku akce „Kamenické vyhlídky“ je stanoven na 24. 10. 2020, tedy na dobu pestrého baběletního barvení. Podrobnější informace k akci včetně organizačních pokynů a přihlašovacího formuláře najdete na www.kctul.cz. Protože je to akce oddílu pivní turistiky, pochopitelně opět uděláme závěrečnou pivní tečku v pivovárku.

Fotografie k článku:

Česká Kamenice Kamenický motoráček (trať T1) pod Zámekým vrchem Kamenický hrad na Zámeckém vrchu Vyhlídka Jehla u České Kamenice Pohled z vyhlídky Jehla u České Kamenice. Skalní vyhlídka Ponorka u České Kamenice Pivní turistika v České Kamenici

Dostupnost po značených trasách:

Téměř souběžně s turistickou železnicí z Kamenického Šenova do České Kamenice vede zelená trasa, z níž je možné odbočit na Zámecký vrch s rozhlednou ve zřícenině hradu.


Z České Kamenice půjdeme po modré trase na vyhlídku Jehla a dále k Bratrským oltářům.


Zpět do České Kamenice se budeme vracet po žluté trase přes další vyhlídky a sakrální památky.


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

Komentováno: 11.10.2019

Jehla je parádní, lesní oltář naprosto unikátní. Pivečko v Kamenici dobré. Je vidět, že když se chce, tak to jde.

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: