Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Děčínsko

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

O ČEM PÍŠE:

KAMENICKÉ VYHLÍDKY

Termín: 24. 10. 2020

Začátek: 9.00 žel. st. Česká Kamenice

Délka trasy: 12 km

Kamenický motoráček

Rozhledna Zámecký vrch - 530 m n. m.

Vyhlídka Jehla - 470 m n. m.

Bratrské oltáře

Vyhlídka Ponorka

Komentovaná prohlídka České Kamenice

Minipivovar Kotouč

Destinace: České Švýcarsko a Lužické hory

KAMENICKÉ VYHLÍDKY

Termín: 24. 10. 2020 • Začátek: 9.00 žel. st. Česká Kamenice • Délka trasy: 12 km • Kamenický motoráček • Rozhledna Zámecký vrch - 530 m n. m. • Vyhlídka Jehla - 470 m n. m. • Bratrské oltáře • Vyhlídka Ponorka • Komentovaná prohlídka České Kamenice • Minipivovar Kotouč • Destinace: České Švýcarsko a Lužické hory

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 12.12.2018

AKTUALIZACE: 11.6.2020

Klub českých turistůRozhledna - vyhlídka

Rubrika: Pozvánka na akci / Rozhledna - vyhlídka

Region: Děčínsko • Destinace: České Švýcarsko

KAMENICKÉ VYHLÍDKY

To nejlepší z České Kamenice s námi můžete zažít 24. 10. 2020

Česká Kamenice leží na pomezí tří chráněných krajinných oblastí. Harmonicky se tu potkávají pískovcové masivy Českého Švýcarska s vrcholy Lužických hor a Českého středohoří. Díky tomu zde příroda podstrojuje výletníkům jednu parádu za druhou. Zveme vás na akci nadupanou turistickými zážitky a vyhlídkami nejen do krásné širé krajiny, ale i na lepší časy.

Česká Kamenice

Foto: Martin Zíka

Městečko Česká Kamenice z rozhledny na Zámeckém vrchu. V pozadí Růžovský vrch a centrální masivy Národního parku České Švýcarsko.

S oddílem pivní turistiky KČT Děčín se vydáme 24. října 2020 na vyhlídky v okolí malebného městečka Česká Kamenice již po páté. Činíme tak pravidelně v době babího léta, kdy okolní listnaté lesy nádherně září barvami. Výlet začíná na českokamenickém nádraží nástupem do historického motoráčku (turistická trať T1), který nás vyveze do Kamenického Šenova.

S HURVÍNKEM K HRADU KAMENICKÉMU

Motorový vůz zvaný „Hurvínek“ funící do strmého kopce kolem Zámeckého vrchu je autentickým zážitkem železniční nostalgie. Vláček se prodírá houštinami a pak vesele sviští mezi pastvinami, přičemž sklízí zasloužený potlesk nejen u cestujících, ale také pozornost kolemjdoucích turistů, kteří mají namířeno na Zámecký vrch. Jízda je to sice krátká, nicméně vskutku mimořádná. Zejména seniorům ukápne slza při vzpomínce na mládí, když tudy jezdívali na študie do sklářské školy. Žel zchátralá budova nádraží v Kamenickém Šenově nás opět probouzí do reality a my vyrážíme po zelené turistické trase vstříc kamenickému hradu.

NA ZÁMECKÉM VRCHU ZŘÍCENINA HRADU A V NÍ ROZHLEDNA

Stezka nás vede lesem a pak pastvinami podél trati k Zámeckému vrchu. Po několika minutách horské turistiky staneme na kótě 530 metrů nadmořských. V hradbách starého hradu stojí pěkná dřevěná rozhledna a ta nás zajímá nejvíce. Z ní je totiž fantastický výhled na podstatnou část Českého středohoří, Českého Švýcarska i Lužických hor. Vidíme Milešovku, Sedlo, Bukovku i stolové hory Saského Švýcarska na horizontu. A přímo pod námi malebné městečko, kam nás táhne vůně dobré kávy. Takže vzhůru dolů!

MĚSTSKÁ PAMÁTKOVÁ ZÓNA JAKO ZE ŠKATULKY

Historické jádro městečka Česká Kamenice patří k tomu nejhezčímu, co může Děčínsko nabídnout. Krásně upravené náměstí a kolem spletité uličky a zákoutí, které se postupně rok od roku mění do krásy pod dohledem památkářů. A mezi tím kavárny a čajovny a také nové informační centrum naznačující, že turisté jsou zde vítáni. Letos nabídneme účastníkům naší akce specialitu - komentovanou prohlídku místních pamětihodností. Díky partnerství města budeme moci nahlédnout do míst, kam se turista běžně nedostane.

SKALNÍ VYHLÍDKA JEHLA - ČESKÁ KAMENICE JAKO NA DLANI

Povzbuzeni kofeinem a zákuskem vyrážíme po modré značce vzhůru na vyhlídku, která patří mezi nejnavštěvovanější místa v okolí České Kamenice, a to navzdory tomu, že je to nahoru pořádně výživný stoupák. Ale odměna v podobě úchvatných rozhledů stojí opět za to. Městečko si prohlédneme z opačné strany, než ze Zámeckého vrchu a dlouho se kocháme panoramatem Sněžníku, Růžovského vrchu a obou Zschirnsteinů. Za dobré viditelnosti jsou vidět hlavní masivy Českého Švýcarska, takže dalekohled se určitě hodí.

VZORNĚ OPEČOVANÉ BRATRSKÉ OLTÁŘE

Kousek za Jehlou přecházíme po žluté značce do místa zvaného Bratrské oltáře. Nevídanou přírodní modlitebnu stráží sochy světců a anděla. Křížovou cestu tvoří obrazy vtesané do pískovcových stěn. Pod malým převisem čeká na poutníky dřevěný oltář. Stojí za to se tu na chvilku zastavit a trochu pomeditovat třeba o tom, proč sem kdysi dávno museli věřící lidé utíkat před jinak věřícími pro duchovní útěchu. Místo je nyní krásně opravené a jistě by bylo zajímavé zažít zde regulérní mši.

DALŠÍ SKALNÍ VYHLÍDKY NA ČESKOU KAMENICI A STŘEDOHOŘÍ

Dále pokračujeme po žluté značce na vyhlídku Tell Platte s lavičkami, které jsou ideální na svačinu s vizuálním bonusem. Zajímavostí je, že zatímco Jehla je z čediče, další místa, která navštívíme, jsou tvořena z pískovce. Jasný důkaz, že jsme na rozhraní dvou odlišných geologických světů. Cestou míjíme skalní výklenkovou kapli vytesanou již v pískovci, taktéž nově opravenou. O kousek dál je překrásná členitá vyhlídka s názvem Ponorka se systémem můstků a schodišť. Chvíli nám trvalo, než jsme přišli na to, kde místo vzalo tento nezvyklý technický název. A vida, přímo uprostřed pískovcového atria se nachází skalka ponorku nápadně připomínající.

NA DOBRÉ PIVEČKO ZA ODMĚNU

Pestře zbarveným podzimním lesem pak scházíme kolem „Žáby“ (to je další zajímavá skalka - pro změnu vyhlídka bez výhledu), zpátky do České Kamenice, kde nás čeká ještě prohlídka minipivovaru s výkladem o historii českokamenického zámku a ochutnávkou vynikajícího piva. Z vlastní zkušenosti doporučuji ochutnat třináctku „Kamenický poklad“.

POZVÁNKA NA PODZIMNÍ PROCHÁZKU ČESKOKAMENICKEM

Celkem při tomto výletu nachodíme kolem deseti kilometrů (navíc s osvěžujícími přestávkami), což je zvládnutelné i pro menší děti a zdatnější seniory. Termín příštího ročníku akce „Kamenické vyhlídky“ je stanoven na 24. 10. 2020, tedy na dobu pestrého baběletního barvení. Podrobnější informace k akci včetně organizačních pokynů a přihlašovacího formuláře najdete na www.kctul.cz. Protože je to akce oddílu pivní turistiky, pochopitelně opět uděláme závěrečnou pivní tečku v pivovárku.

Fotografie k článku:

Česká Kamenice Kamenický motoráček (trať T1) pod Zámekým vrchem Kamenický hrad na Zámeckém vrchu Vyhlídka Jehla u České Kamenice Kaple Panny Marie v České Kamenici Kostel Sv. Jakub v České Kamenici Turistické informační centrum v České Kamenici Vyhlídka Jehla - Česká Kamenice Zámecký vrch - Česká Kamenice Pohled z vyhlídky Jehla u České Kamenice. Bratrské oltáře u České Kamenice Skalní vyhlídka Ponorka u České Kamenice Pivní turistika v České Kamenici

Dostupnost po značených trasách:

Téměř souběžně s turistickou železnicí z Kamenického Šenova do České Kamenice vede zelená trasa, z níž je možné odbočit na Zámecký vrch s rozhlednou ve zřícenině hradu.


Z České Kamenice půjdeme po modré trase na vyhlídku Jehla a dále k Bratrským oltářům.


Zpět do České Kamenice se budeme vracet po žluté trase přes další vyhlídky a sakrální památky.


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

Komentováno: 11.10.2019

Jehla je parádní, lesní oltář naprosto unikátní. Pivečko v Kamenici dobré. Je vidět, že když se chce, tak to jde.

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: