Turistický magazín

TURISTIKA PRO ZDRAVÍ A DOBROU POHODU

Teplicko

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

O ČEM PÍŠE:

HRAD KYŠPERK

Volně přístupná zřícenina

Kulturní památka ČR

Supí hora 450 m n. m.

Založen počátkem 14. stol

Vyhořel r. 1526, poté zpustl

Lokalita: Krupka, Teplicko

Destinace: Krušné hory

Modrá turistická trasa

Cíl pochodu Krupská smyčka

HRAD KYŠPERK

Volně přístupná zřícenina • Kulturní památka ČR • Supí hora 450 m n. m. • Založen počátkem 14. stol • Vyhořel r. 1526, poté zpustl • Lokalita: Krupka, Teplicko • Destinace: Krušné hory • Modrá turistická trasa • Cíl pochodu Krupská smyčka

NAŠE TIPY:

Pozvánky na akce v Ústeckém a Karlovarském kraji
Litoměřické pochody 2024
Turistický festival TURFEST.CZ 2024

Country festival Ronovské noty
Depandance Bušeranda Janov
160 let rozhledny Děčínský Sněžník - výroční pochod
Stezka odvahy 2024
Turistická informační centra Ústeckého kraje

AKTUALIZACE: 20.2.2024

Publikováno: 10.11.2021

Hrad - zřícenina

Rubrika: Hrad - zřícenina

Region: Teplicko • Destinace: Krušné hory

HRAD KYŠPERK V KRUŠNÝCH HORÁCH

Útočiště pražského arcibiskupa, který se dostal do křížku s králem.

Jižní úbočí Krušných hor skýtalo v dobách drsného středověku příhodné podmínky pro stavbu mnoha hradů. Strmé kopcovité výběžky poskytující skvělý výhled do české kotliny, přirozenou obranu před nepřítelem i možnost dohledu nad kupeckými stezkami a stříbronosnými doly inspirovaly tehdejší pány, aby na nich nechali zbudovat mohutná opevněná sídla, jejichž více či méně zachovalé zbytky obdivujeme dodnes. To je i případ hradu Kyšperk nedaleko Krupky u Teplic.

Hrad Kyšperk - Krušné hory - hornická krajina Krupka

Foto: Martin Zíka

Zbytky obytné hradní věže na hradě Kyšperk dávají tušit, že toto panské sídlo patřilo svého času v širém kraji k těm významnějším.

Z původního mocného hradu Kyšperku, který se dříve zval Geiersberg nebo též Supí hora zbyly jen fragmenty paláce, hlavní obytné věže a části hradeb. Nicméně i ty svou mohutností budí obdiv směřující k středověkým stavitelům, kteří ve strmých svazích vyhloubených Maršovským a Unčínským potokem vybudovali na počátku čtrnáctého století (pravděpodobně za vlády Jana Lucemburského), odvážné kamenné hradní sídlo.

KYŠPERK ZACHRÁNIL ARCIBISKUPOVI KŮŽI

Jako každý větší hrad i Kyšperk má bohatou historii, behem níž vystřídal řadu majitelů. Jako svého času opora katolické šlechty zažil i dobývání během husitských válek. Kališníci si na něm nejdříve vylámali zuby, ale Jakoubkovi z Vřesovic se hrad zalíbil natolik, že se o něj pokoušel po tři léta. Nakonec se mu to podařilo a název hradu pak spojoval se svým jménem - Jacubco de Wrzesowycz residens in Kuspurk. Nejznámější příběh o Kyšperku se týká pražského arcibiskupa Jana z Jenštejna, který nechal hrad přestavět a vybudoval na něm kapli (ta se žel nedochovala). Traduje se, že arcibiskup se pustil do křížku s králem Václavem IV., což vedlo k drsné popravě jeho vikáře Jana Nepomuckého. Král se chtěl podobným způsobem vypořádat i se samotným arcibiskupem. Ten, aby si zachránil život, musel vzít z Prahy do zaječích. Utíkal prý pět dní a nocí právě na Kyšperk, kde se na čas ukryl za jeho mohutnými zdmi.

POVĚST O TOM, JAK KYŠPERK VYHOŘEL

Jak šel čas, panstvo postupně začalo opouštět chladná a hrubá kamenná sídla a přesouvalo se za větším pohodlím z kopců do údolí. Takový osud čekal i Kyšperk, jehož opuštění bylo způsobeno nešťastnou náhodou. Poslední majitel na Kyšperku Zikmund Glatz ze Starého dvora prý hrad zapálil neopatrným výstřelem z ručnice. Vyhořelá pevnost pak již nikdy nebyla obnovena a její ruiny se staly součástí Soběchlebského panství.

TURISTÉ NA KYŠPERKU

Zdi starého hradu ale stále lákají poutníky s batůžky na zádech. Jsou totiž zajímavou historickou atrakcí pro návštěvníky Krupky, která je součástí hornické krajiny zapsané do seznamu památek Unesco. Z Krupky vede na hrad modrá turistická značka ze zastávky Kozí dráhy (Bohosudov - lanovka) vedoucí širokou lesní cestou podél Unčínského potoka. Prohlídka areálu zabere asi půl hodinku. Stojí za to projít si i pěšinu v podhradí, která zbytky opevnění obchází kolem dokola. Zachoval se též zbytek sklepení, kde se návštěvníci mohou ukrýt před deštěm. V areálu hradu najdete i ohniště, na kterém si můžete ohřát svačinku, samozřejmě se vším ohledem k zachování bezpečnosti (jste v lese). Místu by určitě slušelo pěkné turistické odpočívadlo, které tu zatím chybí. Vždyť díky Unesco sem přicházejí návštěvníci z celého světa!

NA HRAD KYŠPERK S KLUBEM ČESKÝCH TURISTŮ

Velmi činorodý oddíl Klubu českých turistů v Krupce, který nedávno oslavil výročí padesáti let svého trvání, pořádá každoročně v září pochod Krupská smyčka. Jednou ze zastávek na trasách dlouhých 7, 15 a 25 km je i hrad Kyšperk. V roce 2022 se však místo tohoto pochodu bude konat jiná výjimečná událost, a to padesátý ročník celostátního turistického srazu „Za posledním puchýřem“, což je výjimečná příležitost, aby si zbytky tohoto zajímavého středověkého sídla prohlédli účastníci ze všech koutů republiky (info o srazu viz odkaz pod článkem).

CO ZAJÍMAVÉHO V NADHRADÍ A PODHRADÍ?

Jak již bylo zmíněno, k hradu Kyšperku vede modrá turistická trasa dále pokračující vzhůru až na hřebenovou krušnohorskou magistrálu E3, po níž se můžete od Fojtovické pláně vydat buď směrem k přírodnímu parku Východní Krušné hory nebo na Komáří hůrku, kde je horní stanice lanovky do Bohosudova. Zde se můžete napojit na naučnou stezku „Po stopách horníků“ sestupující pěknou lesní cestou kolem Kotelního jezírka až do Krupky. V okolí se nachází množství míst souvisejících s historickou hornickou činností (kutání cínu, stříbra a jiných rud). Nad Krupkou je turistům přístupná štola Starý Martin.

TIP NA RODINNÝ VÝLET

V roce 2021 byl obnoven provoz na historické železnici Kozí dráha v úseku Děčín - Telnice. Toho můžete využít při výletu do Krušných hor a na hrad Kyšperk. Z Telnice se vydáte po modré trase, která vás vyvede na hřebenovou Krušnohorskou magistrálu. Po ní pokračujte na Fojtovickou pláň, kde je opět rozcestí s modrou trasou vedoucí dolů k hradu. Jako alternativu můžete zvolit rozcestí se zelenou trasou kolem Kotelního jezírka a pak neznačeně údolím Unčínského potoka k modré trase ke Kyšperku.

Fotografie k článku:

Hrad Kyšperk - Krušné hory - hornická krajina Krupka Hrad Kyšperk - Krušné hory - odbočka k hradu Hrad Kyšperk - Krušné hory - cesta ke hradu Hrad Kyšperk - Krušné hory - rozcestník Hrad Kyšperk - Krušné hory - hornická krajina Krupka Hrad Kyšperk - Krušné hory - hornická krajina Krupka Hrad Kyšperk - Krušné hory - hornická krajina Krupka Hrad Kyšperk - Krušné hory - hornická krajina Krupka Hrad Kyšperk - Krušné hory - hornická krajina Krupka Hrad Kyšperk - Krušné hory - hornická krajina Krupka Hrad Kyšperk - Krušné hory - hornická krajina Krupka Hrad Kyšperk - Krušné hory - hornická krajina Krupka Hrad Kyšperk - Krušné hory - hornická krajina Krupka Hrad Kyšperk - Krušné hory - hornická krajina Krupka

Dostupnost po značených trasách:

Ke hradu Kyšperk vede modrá turistická trasa ze stanice Krupka - Bohosudov pokračující až na Komáří hůrku.


Pod hradem vede cyklotrasa 3009, ta vás ale nezavede přímo k hradu. Lépe je jet cestou po modré turistické trase.


Nedaleko od hradu vede naučná stezka Po stopách horníků, ke které vede od hradu neznačená cesta podél Unčínského potoka. Za návštěvu stojí Kotelní jezírko.


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

Komentováno: 08.02.2023

Velká škoda, že z hradu zbylo tak málo a že je zarostlý lesem. Byla by z něho pěkná vyhlídka na České středohoří. Tak pravím já, Toulavec

NAŠE TIPY:

Pozvánky na akce v Ústeckém a Karlovarském kraji
Litoměřické pochody 2024
Turistický festival TURFEST.CZ 2024

Country festival Ronovské noty
Depandance Bušeranda Janov
160 let rozhledny Děčínský Sněžník - výroční pochod
Stezka odvahy 2024
Turistická informační centra Ústeckého kraje



DALŠÍ ČLÁNKY Z REGIONU: KRUŠNÉ HORY


MINIKEMP ROSALKA

KOMFORTNÍ ZÁZEMÍ PRO REKREACI NA STARÉ OLEŠCE V ČESKÉM ŠVÝCARSKU

Malý kemp pensionu Rosalka poskytne vašemu táboření vše potřebné. K dispozici je přípojka na elektřinu, vodu, odpady, wifi, aj. V blízkosti kempu je velký rekreační rybník, restaurace, turistické trasy...

NAVŠTÍVIT >>
Minikemp Rosalka - Stará Oleška

CHALUPA MÁJA V JANOVĚ

UŽIJTE SI PARÁDNÍ DOVOLENOU S RODINOU NEBO PARTOU PŘÁTEL

Pronajměte si roubenku v srdci Českého Švýcarska - s terasou, bazénem, společenskou místností, vybavenou kuchyňkou...

NAVŠTÍVIT >>
Chalupa Mája - Janov u Hřenska

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: