Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Lovosicko

Autor článku:

Jan Ušák

Jan Ušák

PROFIL

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 13.1.2020

AKTUALIZACE: 24.2.2020

Klub českých turistůPřírodní zajímavost

Rubrika: Reportáž z akce / Přírodní zajímavost

Region: Lovosicko • Destinace: České středohoří

VRCH BOREČ A HRAD KOŠŤÁLOV

Dlouho plánovaný výlet na kouřící horu v Českém středohoří

Národní přírodní památka vrch Boreč (449 m n. m.) a zřícenina čtyři kilometry vzdáleného hradu Košťálov na kopci zvaném Košťál jsou známé a mnohokrát popsané turistické zajímavosti nedaleko města Lovosice v západní části Českého středohoří.

Boreč - národní přírodní památka

Foto: Zdena Ušáková

Národní přírodní památku Boreč můžete navštívit po naučné stezce vedoucí až k vrcholu.

Boreč - zvaný také doutnající hora nebo kouřící vrch - je výrazný znělcový kopec, jehož masiv je protkán sítí puklin a průduchů, které jsou příčinou zajímavého přírodního úkazu. Dochází zde ke komínovému termickému jevu patrnému zejména v zimním období. Z trhlin na úpatí hory je nasáván vzduch, který se uvnitř ohřeje a puklinami stoupá k vrcholu. V mrazech je zde možno ve vrcholových partiích pozorovat stoupající páru, která z těchto puklin vychází – my jsme však bohužel takové štěstí neměli, jelikož bylo nad nulou, ale ruce jsme si průduchů ohřát mohli.

KČT BENEŠOV NAD PLOUČNICÍ VYRAZIL NA BOREČ

Už před sedmou hodinou ranní jsme se sešli na nádraží v Benešově nad Ploučnicí. Vlakem jsme pohodlně dojeli do Lovosic a přestoupili na autobus do Velemína, Režného Újezdu. Odtud jsme se již vydali po naučné stezce „Boreč“. Na cestě se vystřídal déšť i slunce. Z vyhlídkového místa pod vrcholem jsme mohli obdivovat výhled na okolní krajinu.

BOREČ - PSEUDOAKTIVNÍ SOPKA STŘEDOHOŘÍ

Za mrazivého počasí vychází z průduchů na Boreči pára, která může na nepoučeného návštěvníka působit tak, že právě stojí na probouzejícím se vulkánu. Pravda je ale taková, že sopečné vrcholy, které dotvářejí charakter celého Českého středohoří, vyhasly již před mnoha miliony let. Po prohlídce a prozkoumání průduchů s teplým vzduchem a přečtení místních informačních tabulí na vrcholu Boreče jsme pokračovali po zelené do vesničky Boreč. Odsud jsme pak po žluté pokračovali dále na vrch „Košťál“ se zříceninou středověkého hradu Košťálov.

KOŠŤÁLOV JE VYNIKAJÍCÍ VYHLÍDKA

Od hradu Košťálov je skvělý kruhový výhled. Za příznivého počasí by člověk odtud vydržel krásy krajiny obdivovat dlouhé hodiny. Tolik času jsme výhledům však nevěnovali a po nějaké době jsme z „Košťálu“ pokračovali po červené do Třebenic. Tuto cestu můžeme turistům doporučit spíše za sucha, v ostatních případech počítejte s blátem až za ušima, což byl i náš případ. V Třebenicích jsme „výkonnostní“ část našeho výletu zakončili v místní restauraci.

CHVÁLÍME DOPRAVU ÚSTECKÉHO KRAJE

Spojení do Lovosic a následně do Režného Újezdu je skvělé, nikde se nečeká na přípoj více jak 10 minut. Cesta z Režného Újezdu do Třebenic je nenáročná (naše děti 6 let, 7 let a 12 let jí skoro celou cestu běžely) a pokud máte rádi skvělé výhledy a trochu bláta, tak je to výlet přímo pro vás. V Třebenicích je možnost občerstvení v místní restauraci. Nakonec jsme se projeli i Švestkovou dráhou z Třebenic do Lovosic (turistická železnice T4) a následně pak domů do Benešova nad Ploučnicí.

Fotografie k článku:

Boreč - národní přírodní památka Naučná stezka Boreč. Naučná stezka Boreč Výhled z Borečského vrchu - České středohoří Boreč - průduchy Vzdušný průduch na Boreči Hrad Košťálov - České středohoří Výhled od zříceniny hradu Košťálov Výhled z Košťálova přes Třebenice k Hazmburku. Cesta do Třebenic

Dostupnost po značených trasách:

Košťálov - Třebenice


Boreč - Košťálov


Vrch Boreč - Boreč


Naučná stezka Režný Újezd - Boreč


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

Související odkazy:

MAPAODBOR KČT
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

K tomuto článku zatím nejsou komentáře.

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: