Turistický magazín

TURISTIKA PRO ZDRAVÍ A DOBROU POHODU

Děčínsko

Autor článku:

Jan Ušák

Jan Ušák

PROFIL

O ČEM PÍŠE:

HRAD OSTRÝ

Původní název Scharfenstein

Strážní hrad nad ploučnickou stezkou

Kulturní památka

Založen ve 13. stol.

Dnes jen skromné zbytky

Vyhlídka do údolí

Dostupnost: středně lehká

Akce Benešovská rokle

Lokalita Benešov nad Ploučnicí

Destinace: České středohoří

HRAD OSTRÝ

Původní název Scharfenstein • Strážní hrad nad ploučnickou stezkou • Kulturní památka • Založen ve 13. stol. • Dnes jen skromné zbytky • Vyhlídka do údolí • Dostupnost: středně lehká • Akce Benešovská rokle • Lokalita Benešov nad Ploučnicí • Destinace: České středohoří

NAŠE TIPY:

Pozvánky na akce v Ústeckém a Karlovarském kraji
Litoměřické pochody 2024
Turistický festival TURFEST.CZ 2024

Country festival Ronovské noty
Depandance Bušeranda Janov
160 let rozhledny Děčínský Sněžník - výroční pochod
Stezka odvahy 2024
Turistická informační centra Ústeckého kraje

AKTUALIZACE: 11.12.2023

Publikováno: 13.5.2020

Hrad - zřícenina

Rubrika: Hrad - zřícenina

Region: Děčínsko • Destinace: České středohoří

ZŘÍCENINA HRADU OSTRÝ U FRANTIŠKOVA NAD PLOUČNICÍ

Hrad Scharfenstein neboli Ostrý střežící údolí Ploučnice

Bylo, nebylo… za devatero horami a devatero….. - tak nějak pohádkově by mohl začínat článek o hradu Ostrý u Františkova nad Ploučnicí. On totiž trochu jako z pohádky vypadá. A jestli si chcete udělat procházku či výlet – takový výlet, který bude mít jasný a atraktivní cíl, není fyzicky náročný a nechcete absolvovat „štrůdly“ lidí, pak je hrad Ostrý ideálním námětem.

Benešovská rokle - stanoviště u hradu Ostrý

Foto: Karel Veselý

Přímo u hradu Ostrý bývá jedno z kontrolních stanovišť turistického pochodu Benešovská rokle. Informace o akci najdete přes odkaz pod článkem.

Nejdříve však trošku toho dějepisu: Ve druhé polovině 13. století bylo území Benešovska v majetku rodu Markvarticů (pozdější členové rodu používali přídomek „z Michalovic“ ), kteří řídili kolonizaci zdejšího území za účasti německých a z menší části i českých osídlenců. Pro potřeby ekonomicko-správní činnosti oblasti a vojenské ochrany území byl v těsné blízkosti významné obchodní cesty „Děčín – Česká Lípa“ vystavěn hrad Ostrý (Scharfenstein). Samotná stavba je dnes datována mezi roky 1249 – 1268. K roku 1268 se pak datuje první písemná zmínka o hradu.

NENÁPADNÁ ZŘÍCENINA BYLA KRÁLOVSKÝM HRADEM

Nedlouho po dokončení hradu (nejspíše v roce 1276) se hrad stává hradem královským, avšak v roce 1283 přechází opět do majetku pánů z Michalovic. Ti drží zdejší panství do roku 1409, kdy se novým majitelem stává Hynek Berka z Dubé. Pravděpodobně v roce 1440 se pak majitelem hradu stává Jan z Vantemberka. Během tzv. Vatrenberských válek byl hrad dobyt a vypálen lužickým vojskem. Hrad byl následně ještě využíván, ale roku 1515 je již zmiňován jako „pustý“.

CO NA HRADĚ MŮŽE ZVÍDAVÝ TURISTA ZKOUMAT?

Samotný hrad Ostrý (též Scharfenstein) stojí na čedičovém ostrohu nad řekou Ploučnice v podstatě přímo nad obcí Františkov nad Ploučnicí. Dispozice samotné stavby byla silně ovlivněna tvarem skalního hřbetu a okolním terénem. Hrad patří mezi šlechtické fortifikační stavby tzv. Bergfitového typu, kdy byla na přední místo stavěna účelnost stavby coby sídla vojenské posádky. Typickým prvkem těchto hradů byla mohutná, vetšinou okrouhlá hlavní hradní věž - bergfit - která byla též hlavním obranným prvkem.

Přístupová cesta vedla od západu a byla kryta mohutnou hradbou. Do jádra hradu pak ústila vstupní branou nedaleko bergfitu. Jádro hradu bylo vystavěno na zhruba pětibokém půdorysu s obytným palácem na nejchráněnějším místě. Hrad nebyl nikdy výrazněji přestavován. Na přelomu 19. a 20. století zde proběhly drobné restaurátorské práce, bylo provedeno zaměření půdorysu hradu a došlo k proražení chodby do torza věže.

Roku 1966 byla zřícenina zapsána jako kulturní památka. Torzo hradu s částmi zdiva a se zbytky věže je celoročně volně přístupné. Naskýtá se odsud krásný výhled na údolí Ploučnice a až se vynadíváte, můžete posvačit na některé z laviček. V případě, že svačinu nemáte (nebo jste si toho vzali málo :-) ), můžete se v obci Františkov nad Ploučnicí stavit „na jedno“ v místním Kulturním domě.

KUDY TUDY NA HRAD OSTRÝ?

V případě, že si chcete z výletu odnést více, doporučuji vyrazit z Benešova nad Ploučnicí údolím řeky Ploučnice po zelené turistické značce - určitě se nudit nebudete. Mimo majestátních budov bývalých textilních továren uvidíte třeba 10 metrů vysoký „Františkovský vodopád“ nebo nejstarší dělnickou kolonii svého druhu ve střední Evropě – Terezínské údolí.

Po návštěvě zříceniny hradu Ostrý můžete buď sejít do Františkova (celkově cca 3 km procházka a odtud třeba vlakem domů), nebo se vrátit zpět do Benešova nad Ploučnicí (celkově cca 6 km procházka) – doporučuji nejít stejnou cestou, ale vrátit se přes Tereziinu vyhlídku a cyklostezku. Tato trasa je nejen malebná (a jako bonus poskytující ne jednu, ale 2 vyhlídky), ale je též osazena několika informačními deskami, které Vás obohatí zajímavostmi z dílny „Horského spolku“.

NA HRAD NEJLÉPE PŘI BENEŠOVSKÉ ROKLI

Jak jsem již psal – návštěva hradu je možná kdykoliv a má své kouzlo v parném létě i třeskuté zimě. Ale samozřejmě jej můžete navštívit v rámci pochodu „Benešovská rokle“ pořádaného Klubem českých turistů v Benešově nad Ploučnicí. Některé jeho trasy totiž vedou právě přes tuto malebnou zříceninu.

Fotografie k článku:

Benešovská rokle - stanoviště u hradu Ostrý Hrad Ostrý a okolí Jeden z panelů naučné stezky Šarfenštejn. Hrad Ostrý u Benešova nad Ploučnicí Hrad Ostrý u Benešova nad Ploučnicí Hrad Ostrý u Benešova nad Ploučnicí Hrad Ostrý u Benešova nad Ploučnicí Hrad Ostrý u Benešova nad Ploučnicí Jeden z pohledů z hradu Ostrý do údolí říčky Ploučnice. Vodopád nedaleko hradu Ostrý Hrad Ostrý a okolí Františkov nad Ploučnicí Zámek v Benešově nad Ploučnicí Rozhledna Kohout

Dostupnost po značených trasách:

Trasa z Benešov nad Ploučnicí na hrad Ostrý


Nedaleko hradu prochází ploučnická cyklotrasa č. 15.


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

Komentováno: 14.05.2020

Se v září těšim. Mohla by být u hradu stanice s basičkou pro pivní turisty? Díky za snahu! Macour - KČT Děčín

Komentováno: 14.05.2020

Když Vám nebude vadit teplé pivo, tak tam bude :-) Zdena Ušáková

NAŠE TIPY:

Pozvánky na akce v Ústeckém a Karlovarském kraji
Litoměřické pochody 2024
Turistický festival TURFEST.CZ 2024

Country festival Ronovské noty
Depandance Bušeranda Janov
160 let rozhledny Děčínský Sněžník - výroční pochod
Stezka odvahy 2024
Turistická informační centra Ústeckého kraje



DALŠÍ ČLÁNKY Z REGIONU: ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ


MINIKEMP ROSALKA

KOMFORTNÍ ZÁZEMÍ PRO REKREACI NA STARÉ OLEŠCE V ČESKÉM ŠVÝCARSKU

Malý kemp pensionu Rosalka poskytne vašemu táboření vše potřebné. K dispozici je přípojka na elektřinu, vodu, odpady, wifi, aj. V blízkosti kempu je velký rekreační rybník, restaurace, turistické trasy...

NAVŠTÍVIT >>
Minikemp Rosalka - Stará Oleška

CHALUPA MÁJA V JANOVĚ

UŽIJTE SI PARÁDNÍ DOVOLENOU S RODINOU NEBO PARTOU PŘÁTEL

Pronajměte si roubenku v srdci Českého Švýcarska - s terasou, bazénem, společenskou místností, vybavenou kuchyňkou...

NAVŠTÍVIT >>
Chalupa Mája - Janov u Hřenska

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: