Turistický magazín

TURISTIKA PRO ZDRAVÍ A DOBROU POHODU

Ústecko

Autor článku:

Karel Punčochář

Karel Punčochář

PROFIL

NAŠE TIPY:

Pozvánky na akce v Ústeckém a Karlovarském kraji
Litoměřické pochody 2024
Turistický festival TURFEST.CZ 2024

Country festival Ronovské noty
Depandance Bušeranda Janov

160 let rozhledny Děčínský Sněžník - výroční pochod
Stezka odvahy 2024
Turistická informační centra Ústeckého kraje

AKTUALIZACE: 14.1.2024

Publikováno: 31.1.2022

Klub českých turistůPřírodní zajímavost

Rubrika: Retrospektiva / Přírodní zajímavost

Region: Ústecko • Destinace: České středohoří

JAK JSEM ŠEL ZA ZAMRZLÝMI VODOPÁDY (4) - VLČÍ ROKLE

VZPOMÍNKA NA ROK 2012

Dnes se půjdeme podívat na ledopády na druhou stranu Labe, do divoké Vlčí rokle pod Budovem a do Olšinek raději jenom v představách, protože je cesta místy velmi nebezpečná.

Budovský vodopád ve Vlčí rokli pod Budovem.

Foto: Karel Punčochář

Potůček, na kterém leží Budovský vodopád, má vyjma jarního tání poměrně malý průtok vody, která v kamenité Vlčí rokli místy dokonce mizí. Proto bývá vodopád s oblibou navštěvován v zimě, kdy se z něj stává kolosální ledový útvar.

BUDOVSKÝ VODOPÁD

Opět využijeme MHD a autobusem č. 13 ze zastávky Divadlo, případně u hlavního nádraží, se necháme odvézt do zastávky Svádov nádraží. Zde je náš dnešní pomyslný start. Vydáme se směrem za odjíždějícím autobusem, přejdeme přes koleje a odbočíme vpravo do ulice U Trati. Podél železnice se vracíme směrem k Ústí až k poslednímu domu. Zde odbočíme vlevo na polní cestu, po které dojdeme až k lesu. Cesta pokračuje vpravo, ale my vlevo překročíme spodní tok potoka a úzkou pěšinou se vydáme vzhůru. Rokli s potokem budeme mít po pravé ruce, místy strmá cesta se bude v několika místech zatáčet, než přijdeme k místu, ze kterého odbočuje další pěšina přímo dolů ke korytu. Před námi se otevře jako kniha široká kolmá čedičová stěna, ze které padající zmrzlá voda vytvořila nádherný ledopád.

WEBEROVA OPERA ČAROSTŘELEC

K vodopádu se váže také jedna kulturně historická zajímavost. Téměř ve všech turistických průvodcích Ústeckem se traduje, že „vyobrazení Budovského vodopádu malířem Burghartem se stalo předlohou pro inscenaci Weberovy opery Čarostřelec ve vídeňské opeře“, což se ale nezakládá na pravdě. Ale to vůbec nevadí. Budovský vodopád je sám o sobě natolik působivý, že pro jeho návštěvu není žádných souvislostí se slavnou vídeňskou operou zapotřebí.

Závěrečný úsek po pěšině vedoucí po skalním okraji nad vodopádem je těžko schůdný a vyžaduje maximální míru opatrnosti. Po asi 200 metrech dojdeme k turistickému rozcestníku na návsi v Budově. Po modré turistické značce se vydáme směrem do Olšinek. Po pěšině vedoucí okolo rozvalin starých vesnických domů dojdeme k lesu, kterým vede už široká cesta až dolů do Olšinek.

OLŠINECKÝ VODOPÁD

Cestu k vodopádu v Olšinkách popíšu tak, jak jsem ji podstoupil, ale je pouze pro dobrodružné povahy. Po sestupu z lesa do obce jsem odbočil vlevo do ulice a prošel až téměř na její konec k poslednímu domu, za nímž se nachází krásný, asi 7 metrů vysoký vodopád. Zmíněný dům nestojí přímo pod vodopádem náhodou, býval zde totiž mlýn, který využíval padající vodu jako hnací sílu. Níže po pravé straně stojí u potoka zanedbaný dům s úzkým můstkem přes potok, po kterém jsem přešel na druhou stranu a sestoupil do zamrzlého koryta potoka. Střídavě po obou krajích toku opatrně našlapujíc jsem se dostal až ke břehu, nad kterým již stojí poslední dům. Sotva jsem stačil pořídit první snímek, když se ozval urputný štěkot hlídajícího psa. Zneklidněný jsem ještě rychle dvakrát nafotil ledopád a urychleně jsem se s tlukoucím srdcem vydal po praskajícím ledu zpět k můstku.

Z Olšinek je možné dojet do města autobusem MHD č. 13, nebo jít pěšky Děčínskou ulicí, případně po žluté turistické značce dojít na Střekov. Dnešní trasa do Olšinek je dlouhá necelých 5 kilometrů.

POKRAĆOVÁNÍ V DALŠÍM ČLÁNKU

Fotografie k článku:

Budovský vodopád ve Vlčí rokli pod Budovem. Obrovský půlkruhový skalní kotel Budovského vodopádu. Hloubka Budovského vodopádu. Převis Budovského vodopádu. Detailní pohled na převis Budovského vodopádu. Cesta k Olšineckému vodopádu vedla korytem Kojetického potoka. Olšinecký vodopád se nachází na samém konci Olšinek. Pod vodopádem kdysi stával mlýn. Vodopád je vysoký 7 metrů a je nejvodnatější na Ústecku.

Související odkazy:

MAPA
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

K tomuto článku zatím nejsou komentáře.

NAŠE TIPY:

Pozvánky na akce v Ústeckém a Karlovarském kraji
Litoměřické pochody 2024
Turistický festival TURFEST.CZ 2024

Country festival Ronovské noty
Depandance Bušeranda Janov

160 let rozhledny Děčínský Sněžník - výroční pochod
Stezka odvahy 2024
Turistická informační centra Ústeckého kraje



DALŠÍ ČLÁNKY Z REGIONU: ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ


MINIKEMP ROSALKA

KOMFORTNÍ ZÁZEMÍ PRO REKREACI NA STARÉ OLEŠCE V ČESKÉM ŠVÝCARSKU

Malý kemp pensionu Rosalka poskytne vašemu táboření vše potřebné. K dispozici je přípojka na elektřinu, vodu, odpady, wifi, aj. V blízkosti kempu je velký rekreační rybník, restaurace, turistické trasy...

NAVŠTÍVIT >>
Minikemp Rosalka - Stará Oleška

CHALUPA MÁJA V JANOVĚ

UŽIJTE SI PARÁDNÍ DOVOLENOU S RODINOU NEBO PARTOU PŘÁTEL

Pronajměte si roubenku v srdci Českého Švýcarska - s terasou, bazénem, společenskou místností, vybavenou kuchyňkou...

NAVŠTÍVIT >>
Chalupa Mája - Janov u Hřenska

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: