Turistický magazín

TURISTIKA PRO ZDRAVÍ A DOBROU POHODU

Ústecko

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

NAŠE TIPY:

Pozvánky na akce v Ústeckém a Karlovarském kraji
Litoměřické pochody 2024
Turistický festival TURFEST.CZ 2024

Country festival Ronovské noty
Depandance Bušeranda Janov

160 let rozhledny Děčínský Sněžník - výroční pochod
Stezka odvahy 2024
Turistická informační centra Ústeckého kraje

AKTUALIZACE: 7.5.2024

Publikováno: 30.3.2020

Rozhledna - vyhlídka

Rubrika: Rozhledna - vyhlídka

Region: Ústecko • Destinace: České středohoří

HUMBOLDTOVA VYHLÍDKA NA BUKOVÉ HOŘE

Když rozhledna chybí, pěkná vyhlídka postačí.

Ve článku o Bukové hoře v Českém středohoří se zmiňuji o převeliké škodě, že se nepodařilo uskutečnit původní záměr vyhlídkové restaurace ve věži televizního vysílače. Ta by v současné době zcela nepochybně patřila k nejoblíbenějším a nejunikátnějším turistických atrakcím Ústeckého kraje. Turisté tak musejí vzít za vděk alespoň blízkou vyhlídku nesoucí název Humboldtova.

Humboldtova vyhlídka na Bukové hoře

Foto: Martin Zíka

Humboldtova vyhlídka (683 m n. m.) potěší každého pravověrného Ústečana.

Nutno zmínit, že pokud se počasí vydaří a vítr rozfouká opary nad severočeskou metropolí, pak se právě z Humboldtovy vyhlídky návštěvníkům naskýtá jeden z nejzajímavějších pohledů na ústeckou kotlinu a její široké okolí, kam patří třeba jezero Milada, hřeben Krušných hor a rozsáhlá část západního Českého středohoří. Kochati se tedy lze vším, co se nachází tímto směrem, opačně žel nikoli.

K VYHLÍDCE VEDE ČERVENÁ ODBOČKA

Jak už bylo uvedeno v článku o Bukové hoře, cestu k Humboldtově vyhlídce můžete zvolit různými způsoby, podle toho, jak zdatní jste turisté. Nejnáročnější, ale zároveň nejkrásnější trasa vede po modré turistické trase z Malého Března. Ve spojení s projížďkou historickým motoráčkem můžete zvolit o poznání lehčí červenou trasu ze Zubrnic. Přímo pod věž se dostanete i autem po komunikaci z Verneřic. Červená značka vede k rozcestníku Buková hora - vrchol, kde začíná krátká odbočka na lesní pěšinu kolem Děčínské boudy ke skalní vyhlídce (viz fotografie).

HUMBOLDTOVA VYHLÍDKA

Aby nedošlo k mýlce, nutno ještě zmínit, že přímo v Ústí nad Labem je ještě jedna Humboldtova vyhlídka nacházející se přibližně jeden kilometr jižně od zámečku na Větruši na neznačené lesní odbočce z červené turistické trasy. Tato o poznání dostupnější vyhlídka (než její jmenovkyně na Bukovce), nabízí pěkný výhled do labského údolí na Střekovskou přehradu (Masarykova zdymadla) s hradem.

ALEXANDER VON HUMBOLDT

Celým jménem Friedrich Heinrich Alexander svobodný pán von Humboldt se narodil roku 1769 v Berlíně, kde roku 1859 též zemřel. Byl významným cestovatelem a přírodovědcem, podílel se na vzniku vědy zvané geografie. Dnes bychom řekli, že patřil k těm šťastlivcům, kterým se turistika stala nejen koníčkem, ale i obživou. A to díky tomu, že byl hýčkaným živým inventářem pruského královského dvora. Procestoval nejen Evropu, ale i Střední a Jižní Ameriku a Střední Asii. Zajímal se o mnoho vědních oborů přírodovědného zaměření, jejichž poznatky použil při své vlastní badatelské a publikační činnosti. Wikipedie uvádí zajímavý výčet jeho povolání: geolog, objevitel, botanik, geograf, tajný rada, komorník, oceánograf, demograf, vulkanolog, autor cestopisů, vědecký spisovatel, meteorolog, polyhistor, patron, zoolog, přírodovědec, esejista, mineralog, astronom, klimatolog, etnolog, vědec, botanical collector a ornitolog.

HUMBOLDT BÁDAL V ČESKÉM STŘEDOHOŘÍ

V letech 1827 až 1839 si pan Alexander Humboldt užíval lázeňských pobytů v Teplicích, na což poukazuje pamětní deska. Při této příležitosti bádal v Krušných horách a Českém Středohoří, přičemž ho nejvíce zajímala geologie těchto oblastí. Místní hrdobci toho později využili k tomu, aby po tomto „praotci turistiky“ pojmenovali několik pěkných míst, kam údajně zavítal. Tento obyčej přetrval až do současnosti. Příkladem je Humboldtův turistický vláček, který rozváží návštěvníky Teplic po místních pamětihodnostech a atrakcích.

PO STOPÁCH PÁNĚ HUMBOLDTA S ČESKÝM ROZHLASEM

Pokud vás článek zaujal a dostali jste nutkání podívat se na Humboldtovu vyhlídku, pak vám vřele doporučuji využít k tomu jednu výtečnou příležitost. V říjnu pořádá Český rozhlas Sever ve spolupráci s Klubem českých turistů další ročník akce Se Severem na Bukovku (odkaz na článek najdete níže). Při této příležitosti budete odměněni nejen pěkným výhledem, ale též suvenýrem a vrcholovým špekáčkem... Akce se koná přesně v době, kdy je okolí krajina nádherně podzimně probarvená, což umocní váš turistický zážitek. Tož „hore zdar“.

Fotografie k článku:

Humboldtova vyhlídka na Bukové hoře Odbočka k Humboldtově vyhlídce Telekomunikační věž na Bukové hoře Verneřicko od Bukové hory. Humboldtova vyhlídka na Bukové hoře Humboldtova vyhlídka na Bukové hoře - okolní bučiny Humboldtova vyhlídka na Bukové hoře Humboldtova vyhlídka na Bukové hoře Humboldtova vyhlídka na Bukové hoře Turistická akce Se Severem na Bukovku

Dostupnost po značených trasách:

Nejkrásnější, ale fyzicky nejnáročnější modrá trasa na Bukovou horu vede z Malého Března přes zaniklou obec Vitín.


Atraktivní cestu na Bukovou horu lze podniknout ze Zubrnic, kam se můžete dopravit z Ústí historickým turistickým motoráčkem.


Po červené trase z Těchlovic trvá výstup na Bukovou horu kolem dvou hodin času. Výrazné převýšení cca 500 m.


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

Související odkazy:

MAPATURISTICKÁ AKCEODBOR KČT
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

Komentováno: 30.03.2020

Jooo, pěkné …. ty ses ale zhlédl v saturování :-) , ale působí to pozitivně, Mám toto podobné, ale bez lidiček, se startem ve Verneřicích - :) Karlos

Komentováno: 15.09.2020

Karlosi, budeš možná překvapen, ale tentokráte jsem nic nepřibarvoval. Takhle krásné to tam opravdu bylo a už se těším, že si to letos zopakuji, i když sólo, protože pořadatel letošní výstup na Bukovku kvůli Covidovi bohužel zrušil.

Komentováno: 23.03.2023

Tak jestli se na Humboldtovu vyhlídku chcete vydat, tak první říjnovou sobotu. Důvody jsou dva: jednak se tu koná pochod Se Severem na Bukovku a za druhé, okolí je v tuto dobu zářivě barevné, a to je opravdu zážitek, když se do podzimního listoví opřou sluneční paprsky... MZ

Komentováno: 07.05.2024

Ještě se mi nepovedlo, abych tady měl pěkné počasí s dalekým výhledem. Jacek

NAŠE TIPY:

Pozvánky na akce v Ústeckém a Karlovarském kraji
Litoměřické pochody 2024
Turistický festival TURFEST.CZ 2024

Country festival Ronovské noty
Depandance Bušeranda Janov

160 let rozhledny Děčínský Sněžník - výroční pochod
Stezka odvahy 2024
Turistická informační centra Ústeckého kraje



DALŠÍ ČLÁNKY Z REGIONU: ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ


MINIKEMP ROSALKA

KOMFORTNÍ ZÁZEMÍ PRO REKREACI NA STARÉ OLEŠCE V ČESKÉM ŠVÝCARSKU

Malý kemp pensionu Rosalka poskytne vašemu táboření vše potřebné. K dispozici je přípojka na elektřinu, vodu, odpady, wifi, aj. V blízkosti kempu je velký rekreační rybník, restaurace, turistické trasy...

NAVŠTÍVIT >>
Minikemp Rosalka - Stará Oleška

CHALUPA MÁJA V JANOVĚ

UŽIJTE SI PARÁDNÍ DOVOLENOU S RODINOU NEBO PARTOU PŘÁTEL

Pronajměte si roubenku v srdci Českého Švýcarska - s terasou, bazénem, společenskou místností, vybavenou kuchyňkou...

NAVŠTÍVIT >>
Chalupa Mája - Janov u Hřenska

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: