Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Litoměřicko

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

O ČEM PÍŠE:

KALVÁRIE - TŘÍKŘÍŽOVÝ VRCH

Skalnatý útes nad řekou Labe

Vrch kalvárie 245 m n. m.

Keltské a slovanské hradiště

Vynikající vyhlídka

Přírodní rezervace Kalvárie

Chráněné rostlinné druhy

Výskyt ještěrky zelené

Výchozí místo: Velké Žernoseky, Libochovany

Labská cyklostezka

Destinace: České středohoří

KALVÁRIE - TŘÍKŘÍŽOVÝ VRCH

Skalnatý útes nad řekou Labe • Vrch kalvárie 245 m n. m. • Keltské a slovanské hradiště • Vynikající vyhlídka • Přírodní rezervace Kalvárie • Chráněné rostlinné druhy • Výskyt ještěrky zelené • Výchozí místo: Velké Žernoseky, Libochovany • Labská cyklostezka • Destinace: České středohoří

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 21.3.2020

AKTUALIZACE: 10.6.2020

Přírodní zajímavost

Rubrika: Přírodní zajímavost

Region: Litoměřicko • Destinace: České středohoří

TŘÍKŘÍŽOVÝ VRCH

Čím je výjimečná přírodní rezervace Kalvárie v Českém středohoří?

Vysoká skála na pravém břehu řeky Labe se vypíná v místě známém jako Porta Bohemica. K osídlení lákala už v dávných dobách. Po Keltech se zde usadil slovanský kmen Lučanů. Jeho strategické a na svou dobu prý mocné hradiště rozvrátil v desátém století přemyslovský kníže Boleslav první. Dnes na tomto skalním útesu najdeme jen tři velké kříže a oblíbenou vyhlídku s posezením.

Tříkřížový vrch (Kalvárie) - Porta Bohemica - České středohoří

Foto: Martin Zíka

Tři kříže stojí na místě dávného pohanského obětiště.

Místní obyvatelé skalisku říkají Kalvárie, což značí místo velkého utrpení (Kalvárie je počeštěný výraz pro popravčí vrch, na němž byl ukřižován Ježíš). Kříže obnovené v roce 2009 obyvateli Libochovan a Velkých Žernosek upomínají na křesťanskou tradici, neboť lidé sem ještě v nedávné minulosti konali poutní procesí. V pohanských dobách prý bylo v místě křížů dokonce obětiště. Kříže viditelné z velké dálky daly tomuto místu i název - Tříkřížový vrch.

ACH, TY BÁJEČNÉ VÝHLEDY DO HISTORIE!

Jak se z fotografií můžete přesvědčit, pohledy do kraje jsou z Kalvárie skutečně skvělé. Jakoby se před námi otevírala kniha slavných českých dějin. Vidíme posvátnou horu Říp vztahující se k pověsti o praotci Čechovi i vrch Radobýl, který se stal osudným básníku Máchovi. Přímo pod námi se rozprostírají úhledné linie vinic založených cisterciáckými mnichy ve dvanáctém století. S respektem vzhlížíme k hoře Lovoš na jejímž vrcholu vybudovali první turistickou chatu členové Lovosického středohorského spolku již v roce 1892. O kus dál se zase rýsuje silueta kdysi majestátného gotického hradu Házmburku. Ten měl důležitou roli v našich středověkých dějinách. A tak bychom mohli pokračovat dál a dál. Tříkřížový vrch je tedy vynikajícím cílem pro školní výpravy.

U TŘÍ KŘÍŽŮ SE DVEŘE NETRHNOU

Nepochybně by se tady výtečně meditovalo a rozjímalo, nebýt toho, že chvíle klidu jsou zde velmi vzácné. Turistická atraktivita místa posílená existencí slavné Brány Čech, k němuž Kalvárie přísluší, dálkové labské cyklostezky vedoucí po břehu řeky přímo pod skálou i nedalekého přístaviště výletních lodí v Žernosekách, vede k tomu, že vyhlídka osiří bez turistických návštěvníků jen vzácně.

ZPESTŘENÍ ŽERNOSECKÉHO VINOBRANÍ

Na Tříkřížovém vrchu bývá nejvíce živo v době babího léta. Jednak díky stabilnímu počasí bývají výhledy nejlepší, ale hlavně v nedaleké vinařské obci Velké Žernoseky probíhá čas burčáku vrcholící Žernoseckým vinobraním (vždy koncem září). To je považováno za nejhezčí v celém kraji hlavně díky historickému průvodu, na který se těší stovky rozjařených účastníků akce. A mnoho z nich se rozhodne vyčistit si hlavu mezi košty příjemnou procházkou na nedalekou Kalvárii.

PŘÍRODNÍ REZERVACE KALVÁRIE

Téměř každá větší skála v Českém středohoří je chráněnou lokalitou s výskytem zajímavých rostlinných druhů. V případě přírodní rezervace Kalvárie se jedná o kozinec bezlodyžný a rakouský, koniklec luční, zárazu šupinatou, bělozářku, kavyl nebo kosatec bezlistý. Můžete tu objevit rozmanitou teplomilné reprezentanty hmyzí říše. Ba nachází se tu údajně v Českém středohoří nejpočetnější populace chráněné ještěrky zelené. Tyto ocasaté tvorečky, potomky pradávných dinosaurů, lze spatřit i v korunách okolních stromů.

KALVÁRIE OPŘEDENÁ POVĚSTMI

Ke skále s třemi kříži se pochopitelně vztahuje řada pověstí a příběhů. Ty nejznámější jsou uvedeny na informačním panelu (šesté zastavení naučné stezky skřítka Portáše), který je instalován v místě, kde z labské cyklostezky odbočuje k vyhlídce na Kalvárii zeleně značená lesní pěšina. Z panelu se dozvíte například i to, že se tomuto slavnému místu dříve říkávalo Hrádek.

Fotografie k článku:

Tříkřížový vrch (Kalvárie) - Porta Bohemica - České středohoří Tříkřížový vrch (Kalvárie) - Porta Bohemica - České středohoří Tříkřížový vrch (Kalvárie) - Porta Bohemica - České středohoří Výletní loď Porta Bohemica Tříkřížový vrch (Kalvárie) - Porta Bohemica - České středohoří Tříkřížový vrch (Kalvárie) - Porta Bohemica - České středohoří Tříkřížový vrch (Kalvárie) - Porta Bohemica - České středohoří Tříkřížový vrch (Kalvárie) - Porta Bohemica - České středohoří Tříkřížový vrch (Kalvárie) - Porta Bohemica - České středohoří Tříkřížový vrch (Kalvárie) - Lovoš - České středohoří Tříkřížový vrch (Kalvárie) - Radobýl - České středohoří

Dostupnost po značených trasách:

K Tříkřížovému vrchu vede zelená trasa z Velkých Žernosek pokračující ke zřícenině Kamýk.


Žlutá trase vás dovede ke Kalvárii z Libochovan.


Na kole se ke Kalvárii dostanete po cyklotrase č. 3057 z Libochovan.


Přímo pod Tříkřížovým vrchem vede dálková labská cyklostezka.


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

Související odkazy:

MAPADALŠÍ INFO
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

K tomuto článku zatím nejsou komentáře.

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: