
O ČEM PÍŠE:
VYSOKÝ OSTRÝ
Vrchol s vyhlídkou (587 m n. m.) |
Křižovatka turistických cest |
Naučná stezka |
Lokalita: Ústí nad Labem |
Destinace: České středohoří |
VYSOKÝ OSTRÝ
Vrchol s vyhlídkou (587 m n. m.) • Křižovatka turistických cest • Naučná stezka • Lokalita: Ústí nad Labem • Destinace: České středohoří
AKTUALIZACE: 7.4.2025
Publikováno: 26.5.2022

Rubrika: Rozhledna - vyhlídka
Region: Ústecko • Destinace: České středohoří
VYHLÍDKA VYSOKÝ OSTRÝ
Na prominentní vrchol Českého středohoří naučnou stezkou.
Nedávno jsem si v Turistickém magazínu přečetl článek o rezervaci Labský kaňon, který je evropským unikátem. Nicméně bych si dovolil vyslovit názor, že labské údolí je malebné a turisticky velmi atraktivní nejen v tomto úseku, ale v celé své délce, tzn. od Porty Bohemicy v Českém středohoří až po Pirnu v Saském Švýcarsku. Z mnoha krásných vyhlídek bych chtěl upozornit na tu, kterou Klub českých turistů vybudoval na vrchu Vysoký Ostrý u Ústí nad Labem.

Foto: Karel Veselý
Opravená vyhlídka na vrchu Vysoký Ostrý u Ústí nad Labem. Když se počasí vyvrbí, spatříte odtud Kamýk, Radobýl, Harmburk, Lovoš, Kletečnou, Milešovku... a samozřejmě krásné labské údolí.
O tom, že se ústečtí turisté velmi činí svědčí nejen existence kvalitně udržovaných značených tras v okolí jejich města, ale také vznik několika nových vyhlídek v posledních letech. Tou nejnovější je nedávno otevřená Humboldtova vyhlídka na levém břehu Labe, která nabízí pohled naopak k jedné z těch nejstarších. Tou je Vysoký Ostrý vyjímající se půvabně nad údolím řeky s hradem Střekovem, u kterého také začínají značené turistické trasy směřující mimo jiné i k tomuto oblíbenému vyhlídkovému bodu.
VYSOKÝ OSTRÝ PATŘÍ DO ČESKÉHO STŘEDOHOŘÍ
A co je hlavní, jeho vrcholová vyhlídka poskytuje báječné výhledy na hlavní kopce v širém okolí. Právě proto se sem vydávají výletníci již od osmnáctého století, kdy se této vulkanickou činností vzniklé hoře říkávalo Hohe Wostrei. Na její nejvyšší kótě, tzn. 587 m n. m. dokonce kdysi stávala dřevěná rozhledna, ta ale po druhé světové válce zanikla a už nebyla obnovena. Nicméně zde byla vybudována pěkná kamenná vyhlídka, která díky péči Klubu českých turistů dobře funguje dodnes.
HRAD, NAUČNÁ STEZKA, PŘÍRODNÍ REZERVACE...
Výlet na Vysoký Ostrý je velmi zajímavý nejen díky tomu, že si ho můžete zpestřit prohlídkou ústeckých Masarykových zdymadel a hradu Střekova, ale také proto, že v nedávné době byla ve spolupráci s městem Ústí nad Labem obnovena pěkná naučná stezka pojmenovaná „Pod vysokým Ostrým“. Na její trase se vám dostane přírodovědného poučení z informačních panelů. Na několika dalších místech se můžete potěšit scenérií labského údolí z menších vyhlídek, z nichž některé nesou jména turistických osobností, například vyhlídka Karla Hlaváčka nebo Miroslava Draxla. Pod naučnou stezkou se nachází přírodní rezervace Sluneční stráň, což je skalnatá lokalita s výskytem teplomilných rostlin.
TURISTICKÁ KŘIŽOVATKA VYSOKÝ OSTRÝ
Aktivní turisty bude určitě zajímat, že u Vysokého Ostrého se sbíhají značené trasy ze sedmi směrů, což nabízí pestré možnosti pro plánování výletů v této části Českého středohoří. Rodičům s dětmi bych doporučil absolvovat již zmíněnou osmikilometrovou naučnou stezku z Brné do Střekova (což lze spojit s výletem lodí, protože v Brné je přístaviště). Zdatnější chodci si mohou střihnout například červenou trasu od střekovského nádraží na Vysoký Ostrý, pak po zelené na rozhlednu Lucemburkův kopec a pak přes Tašov a Čeřeniště na rozhlednu Varhošť a do Sebuzína, což je poctivá a zážitky nabitá pětadvacítka. Nicméně jestli si rádi plánujete své vlastní trasy, pak právě kolem Vysokého Ostrého si to můžete pěkně užít.
Dostupnost po značených trasách:

Jedna z možných tras na Vysoký Ostrý vede z nádraží Ústí nad Labem - Střekov.

Asi nejlepší trasa k Vysokému Ostrému je naučná stezka (ze Střekova do Brniště).

Méně náročná trasa na Vysoký Ostrý je zelená z Nové Vsi, kam jezdí autobusová linka z Ústí nad Labem (od Hlavního nádraží).

Také žlutá trasa z Velkého Března je zajímavá. Výlet lze spojit s projížďkou Zubrnickou lokálkou.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Související články:
NAUČNÁ STEZKA VĚTRUŠE – VRKOČHRAD STŘEKOV
VÝLETNÍ ZÁMEČEK VĚTRUŠE
NAUČNÁ STEZKA POD VYSOKÝM OSTRÝM
VYHLÍDKA MILOSLAVA DRAXLA
INDIÁNSKÝ DEN KARLA MAYE
VYHLÍDKA VRKOČ
VAŇOVSKÝ VODOPÁD
NEJHEZČÍ VÝLET V ÚSTÍ NAD LABEM
TURISTIKA V ÚSTÍ NAD LABEM
ÚSTECKÁ JARNÍ 50
NADOBLAČNÁ BUKOVÁ HORA
ROZHLEDNA VARHOŠŤ
ROZHLEDNA LUCEMBURKŮV KOPEC
PORTA BOHEMICA - BRÁNA ČECH
NOVÉ ÚSTECKÉ VYHLÍDKY
MARIÁNSKÁ SKÁLA
MILEŠOVKA - NEJVYŠŠÍ HORA ČESKÉHO STŘEDOHOŘÍ
ROZHLEDNA RADEJČÍN
STŘEKOVSKÁ VYHLÍDKA
NAUČNÁ STEZKA „BERTINO ÚDOLÍ“
VYHLÍDKA FRANTIŠKA MÁLKA
TATÍ, CO JE TO ŽLUTÝ!
ROZHLEDNA NA VARHOŠTI OSLAVILA PŮL STOLETÍ!
ZUBRNICKÁ MUSEÁLNÍ ŽELEZNICE ZAHÁJILA SEZÓNU 2022
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 03.02.2024
Nádherné fotografie z Hohe Ostrei. Díky Karle. V. Novotný
Komentováno: 20.07.2024
Zajímala by mne otázka vlastnických vstahů a zachování práv vedení turistických cest v okolí Vysokého ostrého. Pokud vím, volný pohyb po majetku fyzických osob je omezen... Jak dlouho ještě tu bude možné projít?