AKTUALIZACE: 14.10.2024
Publikováno: 31.5.2020

Rubrika: Hrad - zřícenina
Region: Litoměřicko • Destinace: České středohoří
HRAD HELFENBURK ZVANÝ TÉŽ HRÁDEK
Hrad stejného jména stojí v Jižních i Severních Čechách.
Hrady nesoucí název Helfenburk nebo správněji Helfenburg (neboli pomocný hrad) máme v Čechách dva. V následujícím článku se budeme věnovat tomu, který se nachází na východní hranici Ústeckého kraje nedaleko městečka Úštěk v přímém sousedství Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko. Turistická výprava k této zachovalé zřícenině je velmi lákavá nejen kvůli hradu samotnému, ale i díky jeho atraktivnímu okolí.

Foto: Karel Punčochář
Ze středověkých hradů v Ústeckém kraji patří Helfenburk u Úštěku k těm zachovalejším.
Historické centrum městečka Úštěk, odkud vede žlutá turistická značka k Helfenburku, určitě stojí též za prohlídku, než se vydáte k hradu. Tato městská památková rezervace oplývá mnoha historickými architektonickými skvosty. Vévodí jim děkanský kostel svatého Petra a Pavla z roku 1772. Na náměstí stojí turistický rozcestník, který vám ukáže šestikilometrovou trasu k našemu cíli - hradu Helfenburku.
HELFENBURK / HELFENBURG - PILNĚ KUPČENÉ SÍDLO
Západní část Ralské pahorkatiny, v níž se nachází i hrad Helfenburk, byla po staletí klidným místem v ústraní velkých bitev, přesto ale blízko civilizace. V jednom z pěkných údolíček lemovaném hradbou pískovcových skal vznikl v první polovině čtrnáctého století hrádek založený Ronovci. Pro jeho výhodné umístění si toto opevněné sídlo koupil pražský arcibiskup Jan Očko z Vlašimi jako své venkovské zázemí, kam se ubíral, když potřeboval klid k modlitbám. Po něm pak Helfenburk změnil mnoho pánů a stal se i obětí několika pustošivých dobývání, například když Jiří z Poděbrad vytáhl proti svému odpůrci Zdeňkovi Konopišťskému ze Šternberka. Jako pevnost se hrad sice příliš neosvědčil (jeho výhoda spočívala spíše ve splynutí s terénem), nicméně se stal oblíbeným panským sídlem právě díky pohodlnému přístupu. Poté, co vrchnost přesídlila za ještě pohodlnějším životem do zámků, zůstal i Helfenburk opuštěn a chátral.
DRUHOU ŠANCI DOSTAL HELFENBURK ZA ROMANTISMU
Když průmyslová revoluce umožnila lidem zabývat se různými kratochvílemi, mezi něž patřilo i podnikání výletů (což mimochodem skýtalo též nové příležitosti k výdělku), začal se o hrad zajímat hrabě Josef von Schroll, který si Helfenburk koupil roku 1887. Aby jej zatraktivnil, nechal na něm zbudovat (či spíše obnovit) čtyřbokou věž. Ta byla uzpůsobena jako dodnes fungující rozhledna. V současné době o hrad pečuje spolek Hrádek, jenž zde provází turistické návštěvníky a udržuje tuto kulturní památku v provozuschopném stavu. Hradní areál je celoročně volně přístupný, vyhlídková věž se otevírá o víkendech.
TURISTIKA V OKOLÍ HELFENBURKU
Kromě žluté turistické značky směřující přímo k Helfenburku doporučuji vyzkoušet příjemnou místně značenou okružní stezku s vyhlídkou na hrad, studánkou a turistickými odpočívadly. Zdatnější chodci pak mohou pokračovat přes osadu Skalka do turisticky velmi atraktivní oblasti severního Kokořínska. K návratu do Úštěku lze využít žlutou spojku přes obec Ostré a vyhlídkový vrch Kalvárie s křížovou cestou a parádními výhledy na České Středohoří. Od rozcestí Lukovsko (v údolí pod kopcem) zpět k městu Úštěku směřuje červená značka, ale je možno zvolit i variantu na Blíževedly.
Fotografie k článku:

Foto: Karel Punčochář
Ze středověkých hradů v Ústeckém kraji patří Helfenburk u Úštěku k těm zachovalejším.

Foto: Martin Zíka
Žádný návštěvník nemůže být na pochybách, že hrad Helfenburk vznikl na místě pískovcového suku, který byl náležitě přitesán.

Foto: Karel Punčochář
Vnitřní část hradu Helfenburk (postavená na skále) byla pro jistotu obehnána hradbou.

Foto: Martin Zíka
Ani současní správci hradu Helfenburk nedlí v jeho chladných zdech, ale v útulné hrázděné chaloupce. Návštěvníkům v době nepohody slouží přístřešek.

Foto: Karel Punčochář
Romantika jako řemen. Turisté s dobrodružnou duší toto místo milují.

Foto: Karel Punčochář
Hlavní čtyřboká věž hradu Helfenburk se tváří jako novostavba.

Foto: Karel Punčochář
Z věže Helfenburku je pěkně vidět vrch Sedlo.

Foto: Karel Punčochář
Na plošinách upravené skály kdysi stával hradní palác.

Foto: Karel Punčochář
Zvídavé bloudění v labyrintu uliček hradu Helfenburku je příjemné.

Foto: Martin Zíka
Na ohništi před hradem možno sobě upécti buřta (či cokoli jiného) a hodovati.

Foto: Karel Punčochář
A tak se loučíme s hradem Helfenburkem, a vyrážíme k dalšímu cíli.

Foto: Karel Punčochář
Kterým je vrch Kalvárie s křížovou cestou a kaplí Nalezení a Povýšení svatého Kříže. Výhled na městečko Úštěk s rybníkem Chmelařem a horou Sedlo netřeba komentovat.
Dostupnost po značených trasách:

Z hradu Helfenburku vede zelená odbočka k autobusové zastávce v Rašovicích (vesnická památková zóna).

Kolem Hrádeckého dolu vede cca šestikilometrový místně značený okruh.

K hradu Helfenburk vede žlutá trasa z Úštěku (6 km) dále pokračující do Skalky v CHKO Kokořínsko.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář: