Turistický magazín

TURISTIKA PRO ZDRAVÍ A DOBROU POHODU

Děčínsko

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

O ČEM PÍŠE:

HRAD VRABINEC

Zbytky středověkého hradu

Poloha: 400 m n. m.

Přírodní rezervace Vrabinec

Zajištěné lezecké cesty

Vyhlídka do údolí Labe

Oblast: Děčínsko

Destinace: České středohoří

HRAD VRABINEC

Zbytky středověkého hradu • Poloha: 400 m n. m. • Přírodní rezervace Vrabinec • Zajištěné lezecké cesty • Vyhlídka do údolí Labe • Oblast: Děčínsko • Destinace: České středohoří

NAŠE TIPY:

Pozvánky na akce v Ústeckém a Karlovarském kraji
Turistický festival TURFEST.CZ 2024

Country festival Ronovské noty
Depandance Bušeranda Janov
160 let rozhledny Děčínský Sněžník - výroční pochod
Turistická informační centra Ústeckého kraje

AKTUALIZACE: 15.10.2023

Publikováno: 09.1.2020

Hrad - zřícenina

Rubrika: Hrad - zřícenina

Region: Děčínsko • Destinace: České středohoří

HRAD VRABINEC HLÍDÁ PŘÍRODNÍ REZERVACI

Zřícenina u Těchlovic slouží turistům, horolezcům i přírodovědcům

Cestující projíždějící podél řeky Labe od Ústí k Děčínu si mohou všimnout na její pravé straně zajímavé skály čnící do výšky 400 m n. m. Nad Babětínským údolím, kudy protéká Rychnovský potok, kdysi stál pevný strážný hrad Vrabín (dnes Vrabinec) jehož strategická poloha umožňující perfektní výhled na významnou vodní cestu, jej předurčila k tomu, aby se stal dějištěm dramatické historie.

Hrad Vrabinec - Pohled od Přední Lhoty - České středohoří

Foto: Martin Zíka

Hlavní část masivu Vrabince tvoří čtyři čedičové věže, mezi kterými jsou už jen zbytky zdiva kdysi prý výstavného hradu.

Z hradu toho už sice moc nezbylo, místo samotné však dál láká četné návštěvníky, a to nejen pro nádherné výhledy z jeho nejvyšší skalní věže. Strmá čedičová skála poskytovala lidem strategické útočiště od pradávna. Svědčí o tom nález tzv. těchlovického pokladu z doby bronzové, jehož stáří se odhaduje na čtyři tisíce let. U Přední Lhoty přímo pod Vrabincem bylo též objeveno pradávné pohřebiště. Když se zde kolem roku 500 usadili první Slované (Děčané) a založili první vesnice, bylo záhodno tato nová lidská sídla chránit. V okolí tak vzniklo několik pevností, z nichž ta na Vrabinci byla asi nejvýznamnější. Nejdříve to byla dřevěná tvrz ve dvanáctém století přestavěná na pěkný kamenný hrad.

MORDOVÁNÍ NA VRABINCI

Také hrad Vrabín (alias Vrabinec), jak už tomu bývalo, různě střídal majitele, a to až do doby husitské, kdy byl napaden litoměřickým hejtmanem Jakoubkem z Vřesovic. Pošramocený a narychlo opravený hrad se tak stal snadnější kořistí a místem pomsty. Záhy si na něm přišli zchladit žáhu naštvaní Lužičané, u nichž husité z Čech rádi řádili a plenili. Hrad zdolali, zapálili a jeho posádku nemilosrdně pobili. To se stalo roku 1444. Nelítostné mordování na Vrabinci se pak stalo námětem místní pověsti. Zbytky hradu dál už jen chátraly a na začátku šestnáctého století bylo sídlo uváděno již pusté.

PŘÍRODNÍ REZERVACE VRABINEC

Přírodozpytci znají toto místo jako nejsevernější enklávu teplomilné květeny v labském údolí (České středohoří). Okolí hradu bylo roku 1993 vyhlášeno jako přírodní rezervace. Vyskytují se zde zvláště chráněné teplomilné rostliny (např. bělozářka liliová, modřenec tenkokvětý, lilie zlatohlávka či medovník tenkokvětý a další). U skalních sutí lze pozorovat různé drobné živočichy, ještěrky, slepýše, ropuchy, ale také užovky a zmije. Je tudíž záhodno se zde chovat ohleduplně a pohybovat se pokud možno po vyznačené turistické stezce.

OBLÍBENÉ MÍSTO HOROLEZCŮ

Téměř vždy, když se vydáte na Vrabinec za pěkného počasí, uslyšíte zde cinkot karabin a expresek. Pro lezce z pískovců je zdejší čedičový terén lákavou změnou. Nachází se tu šest vrcholů, na které vedou lezecké cesty zajištěné vrtanými háky a slaňovacími kruhy. Zápisy ve vrcholových knihách svědčí o oblíbenosti Vrabince se stovkou lezeckých cest. Pokud se sem vydáte s lanem, dbejte na zvýšenou bezpečnost. Nebyli byste první skálodrapové, kteří se na Vrabinci urazili.

NEVHODNĚJŠÍ ČAS K NÁVŠTĚVĚ VRABINCE JE ŘÍJEN A LISTOPAD

Pro turisty je Vrabinec jedním z míst, kam je třeba se vydat alespoň jednou do roka. Znalci už dobře vědí, že nejlepším časem pro výlet je období uprostřed podzimu, kdy se okolní listnaté lesy nádherně probarvují. Díky tomu se zde koná úchvatná podívaná umocněná dojmem širokého labského údolí kypícího životem. Prostě top místečko pro piknik. Dalším turistickým plusem je blízkost vlakové a autobusové dopravy.

VÝLET DĚČÍN - CHLUM - VRABINEC - TĚCHLOVICE - BUKOVKA - ZUBRNICE

Samozřejmě se můžete vydat na Vrabinec jakožto na příjemnou nedělní procházku z Těchlovic či Přední Lhoty. Pokud ale rádi zdoláváte pěkné tůry, pak se vám nabízí jedna z nejzajímavějších tras v oblasti mezi Děčínem a Ústím (Verneřická vrchovina). Červená turistická značka začíná v Děčíně na Starém městě, pokračuje přes rozhlednu na Velkém Chlumu a dál vede přes pastviny kolem Lesné až na Vrabinec. Z něj sestoupíte do labského údolí, abyste na lesní cestě od Těchlovic prověřili svou fyzičku výstupem na Bukovou horu, pokochali se na Humboldtově vyhlídce a pak zase seběhli do Zubrnic, kde je vyhlášený skanzen lidové architektura a řemesel. Pokud to stihnete, můžete se v sezóně svézt do Ústí historickým vláčkem. Celá trasa (kterou lze zkrátit v Těchlovicích) vydá bratru na poctivých 22 km s velmi výživným převýšením.

Fotografie k článku:

Hrad Vrabinec - Pohled od Přední Lhoty - České středohoří Turistický směrovník k Vrabinci. Hrad Vrabinec v Českém středohoří Cesta na Vrabinec Hrad Vrabinec - přístupová cesta. Horolezci na Vrabinci Ferrata na Vrabinci Skály na Vrabinci Výstup na hrad Vrabinec - zajištěná řetězová cesta Vrabinec - skalní věž Labské údolí z Vrabince Hrad Vrabinec - pohled do Děčínské kotliny. Buková hora z Vrabince Turisté sestupují z vrcholové vyhlídky na Vrabinci.

Dostupnost po značených trasách:

Přes Vrabinec vede červená turistická trasa z Děčína do Těchlovic. Ta dále pokračuje přes Bukovou horu a Zubrnice až do Proboštova.


Vrchol Vrabince lze spatřit z Labské cyklostezky. Přímo k hradu však na kole z této strany jet nelze.


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

Související odkazy:

MAPAK TÉMATU
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

Komentováno: 10.01.2020

Již jsme byli na Nový rok. Bylo mraky lidí. Je tam úžasná nová ferrata. Jitka

Komentováno: 30.08.2020

Vrabinec, to je naše srdcovka. Přesně jak je psáno, každý rok na podzim si užíváme tu barevnou šou v okolí. Je to nádhera. No ale na tu ferátu si už netroufáme, je to prý náročné. Jindra z Děčína

NAŠE TIPY:

Pozvánky na akce v Ústeckém a Karlovarském kraji
Turistický festival TURFEST.CZ 2024

Country festival Ronovské noty
Depandance Bušeranda Janov
160 let rozhledny Děčínský Sněžník - výroční pochod
Turistická informační centra Ústeckého kraje



DALŠÍ ČLÁNKY Z REGIONU: ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ


MINIKEMP ROSALKA

KOMFORTNÍ ZÁZEMÍ PRO REKREACI NA STARÉ OLEŠCE V ČESKÉM ŠVÝCARSKU

Malý kemp pensionu Rosalka poskytne vašemu táboření vše potřebné. K dispozici je přípojka na elektřinu, vodu, odpady, wifi, aj. V blízkosti kempu je velký rekreační rybník, restaurace, turistické trasy...

NAVŠTÍVIT >>
Minikemp Rosalka - Stará Oleška

CHALUPA MÁJA V JANOVĚ

UŽIJTE SI PARÁDNÍ DOVOLENOU S RODINOU NEBO PARTOU PŘÁTEL

Pronajměte si roubenku v srdci Českého Švýcarska - s terasou, bazénem, společenskou místností, vybavenou kuchyňkou...

NAVŠTÍVIT >>
Chalupa Mája - Janov u Hřenska

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: